مشاوره دکوراسیون داخلی

مشاوره دکوراسیون داخلی ویلا

سلام و وقت بخیر،
برای سالن پذیرایی یک ویلا 200 متری ( مساحت سالن پذیرایی آن 112 متر است)  با نور شمال قصد انتخاب رنگ و خرید کاغذدیواری، کفپوش، فرش و مبلمان داریم. رنگ مورد علاقه ما قرمز است و علاقه داریم فضایی شاد و پویا داشته باشیم. پیشنهاد شما برای طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

🖊 پرسیده شده توسط: مریم محمودی

🗓 زمان طرح سوال: اردیبهشت 1401

سوال این مشاوره

با توجه به اینکه سالن پذیرایی ویلای شما دارای مساحت نسبتا بزرگی است پیشنهاد ما استفاده از هارمونی های دو رنگی یا سه رنگی های متضاد است، و با توجه به تمایل شما به ایجاد فضای شاد و محرک و پویا اولویت ما یکی از هارمونی های سه رنگی متضاد است …

مقالات مرتبط با این مشاوره

خانم مریم محمودی

با سلام و احترام

ممنون که جهت ارائه مشاوره برای دکوراسیون داخلی ویلای خود به ما اعتماد کردید. پیشنهادات ما به شما در قالب عناوین زیر ارائه می شود:

انتخاب رنگ و مصالح (مشاوره برای دکوراسیون داخلی ویلا)

انتخاب هارمونی رنگی

پیشنهاد ما به شما برای هارمونی رنگی به شرح زیر است؛

با توجه به اینکه سالن پذیرایی مربوط ویلا 200 متری است و خود سالن پذیرایی نیز دارای مساحت نسبتا بزرگی است پیشنهاد ما برای هارمونی رنگی منزل شما استفاده از هارمونی های دو رنگی یا سه رنگی های متضاد است، و با توجه به تمایل شما به ایجاد فضای شاد و محرک و پویا اولویت ما یکی از هارمونی های سه رنگی متضاد است که با در نظر گرفتن عملکرد مهمان پذیری فضا یعنی نیاز به آرامش در کنار پویایی، به شما استفاده از هارمونی اسپلیت کامپلیمنتری Split Complementary (مکمل شکسته) را پیشنهاد می دهیم. به طور کلی به سه شکل می توان هارمونی رنگی مکمل شکسته با رنگ قرمز نوشت اما با توجه به اینکه نور فضا  نور شمال است و جزء نورهای سرد به شمار می رود، از بین این سه هارمونی رنگی هارمونی که ترکیب گرم تری در فضا ایجاد می کند شامل قرمز، نارنجی ، سبزآبی (Red، Orange، Blue Green) است. در این هارمونی رنگی رنگ های با هیو (رنگدانه) «قرمز»، «نارنجی» و «سبزآبی» در کنار هم استفاده می شوند. این سه رنگ بر روی چرخه رنگی تشکیل مثلث متساوی الساقین را می دهند. اگر به دانستن در مورد انواع هارمونی های رنگی و چگونگی انتخاب رنگ ها در دکوراسیون داخلی علاقه مندید می توانید مقاله « هارمونی و ست کردن رنگ ها در طراحی داخلی» را مطالعه کنید.

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی،آبی سبز (هارمونی split complementary یا مکمل شکسته)

هارمونی رنگی مکمل شکسته (split complementary) از رنگ های قرمز، نارنجی، سبزآبی

در پالت رنگی شما سه رنگ جزء رنگ های کروماتیک ( دارای رنگدانه) شما محسوب می شود، در کنار این رنگ ها شما باید از حداقل دو رنگ آکروماتیک (بدون رنگ دانه) شامل سفید، مشکی و خاکستری استفاده کنید. حال برای مثال دو رنگ سفید و مشکی را به عنوان رنگ های آکروماتیک به فضا اضافه می کنیم.

با توجه به اینکه نور اصلی فضای شما از شمال است، این نور سرد محسوب می شود. پس رنگی که مساحت بیشتری از فضا را به خود اختصاص می دهد باید از محدوده رنگ های گرم انتخاب شود. می توانید از جدول زیر نسبت مساحت رنگ ها به یکدگیر را ملاحظه کنید.

قرمز و نارنجی

سبزآبی

بیشتر (60-70 درصد)

کمتر (30-40 درصد)

جدول رنگ های مورد استفاده در فضا و درصد آن ها

رنگ های آکروماتیک (بدون رنگدانه)رنگ های آکروماتیک (بدون رنگدانه)

انتخاب کنتراست رنگی

کنتراست های رنگی یا رنگهای متضاد به شما در ایجاد تنوع در فضای داخلی کمک خواهد کرد و باعث ایجاد تاکید یا توجه به عناصر مختلف در فضا خواهد شد. یکی از راه های ایجاد کنتراست رنگی، استفاده از روش کنتراست تیرگی-روشنی (light-dark) است. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع کنتراست رنگی ولزوم ایجاد آن به مقاله «رنگ های متضاد در دکوراسیون داخلی» مراجعه کنید.

باتوجه به اینکه رنگ های تیره پیش رونده هستند؛ رنگی که درصد کمتری در محیط دارد را تیره انتخاب می کنیم و رنگی که درصد بیشتری دارد، روشن انتخاب می کنیم تا فضا کوچک بنظر نرسد. اگر به شناخت عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ و رنگ های پیشرونده و پسرونده علاقه مندید به مقاله «10 روش انتخاب رنگ در طراحی داخلی» مراجعه کنید.

اما چه کنیم تا فضای ما با داشتن تنوع رنگی کودکانه به نظر نرسد؟ برای حل این موضوع بهتر است به جای استفاده صرف از رنگ، متریال های مختلف مشابه پالت رنگی خود را در فضا استفاده کنید. برای مثال در برخی موارد به جای رنگ آبی سبز می توانید از انواع پوشش های گیاهی به شکل های Green wall یا Flower box یا اسلب های سنگی یا پرسلانی به رنگ سبزآبی استفاده کنید و همچنین به جای استفاده از رنگ قرمز و نارنجی از چوب یا آجر با ته رنگ قرمز و نارنجی روشن استفاده کنید.

قرمز و نارنجی

سبزآبی

بیشتر (60-70 درصد)

کمتر (30-40 درصد)

روشن (light)

تیره (dark)

جدول تعیین روش ایجاد کنتراست رنگی و نسبت آن در فضا

بنابراین ترکیب رنگی شما :

قرمز(Red) / نارنجی(Orange) / سبزآبی (BlueGreen) /  سفید(White) / طوسی (Gray) / مشکی(Black) خواهد بود.

ترکیب رنگی قرمز، نارنجی، سبز آبی

پالت رنگی مناسب فضا

تعیین رنگ و مصالح روی هر دیوار

دیوار کانونی (Focal Point)

در هر فضا محلی که می خواهیم به آن تاکید داشته باشیم و مربوط به کاربری اصلی آن فضا است، نقطه کانونی محسوب می شود. برای مثال در فضای تلوزیون، دیواری که تلوزیون روی آن نصب می شود، نقطه کانونی آن فضا است. در فضای پذیرایی، دیواری که کاناپه اصلی کنار آن قرار می گیرد نقطه کانونی محسوب می شود.  در این پالت رنگی، رنگ سبزآبی تیره که درصد کمتری در فضا دارد و جلب توجه بیشتری می کند، می تواند روی دیوار کانونی استفاده شود. شما می توانید این رنگ را به شکل اسلب پرسلانی یا لوور چوبی رنگ شده یا گرین وال استفاده کنید. اگر به ایده های خلاقانه برای انواع گیاهان در فضاهای داخلی علاقه مندید می توانید به مقاله «همه چیز درباره استفاده از گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی» مراجعه کنید.

سایر دیوارها (Wall)

برای سایر دیوارهای فضا می توانید در دو دیوار روبروی هم از کاغذ دیواری طرح دار از دو رنگ سفید و نارنجی و قرمز روشن (و یا نقاشی) استفاده کنید.  همچنین می توانید به جای کاغذ دیواری یا رنگ از لوور چوبی به رنگ های نارنجی یا قرمز روشن استفاده کنید. برای باقی دیوارها بهتر است از رنگهای آکروماتیک (خنثی) مثل سفید و طوسی تیره و روشن استفاده کرد.

سقف  (Ceiling)

اگر بخشی از سقف مجاور دیوار کانونی فضا واقع شده باشد، می تواند همرنگ با آن اجرا شود. توصیه می کنیم در بقیه نواحی سقف از رنگهای خنثی و روشن استفاده شود. در صورتی که قصد استفاده از رنگ ها به صورت ویژه تر دارید بهتر است از قبل طراحی شده باشد.

کف (Flooring)

برای انتخاب کفپوش در سالن پذیرایی شما پیشنهاد ما استفاده از پرسلان ها یا کفپوش پارکت و لمینت است. برای انتخاب رنگ آن در صورتی که قصد استفاده از پرسلان را دارید می توانید از رنگهای متنوع سفید، طوسی یا پرسلان های طرح چوب به رنگ های نارنجی و قرمز روشن استفاده کنید. در صورتی که قصد استفاده از پارکت و لمینت را داربد از چوب با ته رنگ نارنجی و قرمز روشن استفاده کنید.

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبز آبی در دکوراسیون داخلی ویلا

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبزآبی در دکوراسیون داخلی ویلا (دیوار اصلی سبزآبی تیره و دیوار فرعی نارنجی روشن)

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبز آبی در دکوراسیون داخلی ویلا

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبزآبی در دکوراسیون داخلی ویلا (دیوار اصلی سبزآبی تیره و دیوار فرعی قرمز روشن)

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبز آبی در دکوراسیون داخلی ویلا

ترکیب رنگ نارنجی، قرمز و سبزآبی در دکوراسیون داخلی ویلا (دیوار اصلی سبزآبی تیره و دیوار فرعی طوسی روشن)

انتخاب مبلمان (مشاوره برای دکوراسیون داخلی ویلا)

سبک مبلمان

شما می توانید با توجه به علایق خود یکی از سبک های طراحی داخلی و دکوراسیون را برای فضای پذیرایی ویلای خود انتخاب کنید. اما پیشنهاد ما به شما با توجه به اینکه فضای پذیرایی ویلا یک فضای راحت برای ایام استراحت و تفریح خانواده است استفاده از مبلمان مدرن راحتی و مناسب ارگونومی استراحت کردن است. اگر به سبک های به روز و معاصر علاقه دارید، می توانید از سبک پست مدرن و اکلکتیک (التقاطی) نیز استفاده کنید. شما می توانید با مراجعه به مقاله «تاریخچه طراحی داخلی» به تفضیل در مورد سبک های مبلمان و طراحی داخلی مطالعه کنید.

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی در سالن پذیرایی ویلا

سبک مبلمان مدرن و راحتی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی در سالن پذیرایی ویلا

سبک مبلمان مدرن و راحتی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

رنگ و مصالح مبلمان اصلی (Main Furniture)

انتخاب رنگ در مبلمان به سه دسته کلی انتخاب رنگ استراکچر مبلمان، رنگ پارچه مبلمان و رنگ کوسن ها تقسیم می شود. در انتخاب رنگ استراکچر مبلمان مهم ترین نکته آن است که رنگ آن باید در تضاد با رنگ کفپوش کف فضا قرار بگیرد تا بتواند خود را از محیط جدا کند. اگر کفپوش ویلا پارکت نارنجی روشن است، استراکچر مبلمان بهتر است به رنگ سفید ، مشکی یا آبی سبز باشد. پارچه مبلمان می تواند ترکیبی از رنگهای سفید، نارنجی روشن یا طوسی باشد. دقت کنید که پارچه ها لزوماً تک رنگ نیستند و می توانند به صورت طرح های هندسی یا گل دار باشند. در مقاله «اصول چیدمان در طراحی داخلی» با اصول و روش های چیدمان مبلمان بیش تر آشنا شوید.

از آنجایی که باید بین رنگ ها کنتراست ایجاد کنیم ، دقت کنید که نارنجی انتخاب شده در پارچه مبلمان از نارنجی دیوار تیره تر باشد.

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی در سالن پذیرایی ویلا

انتخاب رنگ مبلمان اصلی در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی نارنجی روشن، قرمز روشن و سبزآبی تیره)

رنگ و مصالح سایر مبلمان (Extra Furniture)

شامل میز جلو مبلی، میز کنار مبلی، ویترین، شلف، کتابخانه و … می شود. در انتخاب رنگ هر کدام از این مبلمان به هماهنگی با رنگهای فضا و مبلمان اصلی توجه شود. مثلا رنگ چوب های مورد استفاده در مبلمان فرعی باید مطابق با رنگ چوب مبلمان اصلی شما باشد یا در غیر این صورت از رنگ های خنثی (سفید،طوسی،مشکی) استفاده شود. همچنین سبک آن ها باید با سبک دکوراسیون داخلی هماهنگ باشد.

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی در سالن پذیرایی ویلا

انتخاب رنگ مبلمان فرعی در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی در سالن پذیرایی ویلا

انتخاب رنگ مبلمان فرعی در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

عناصر نورپردازی (Lighting)

به طور کلی عناصر نورپردازی به چهار شکل تقسیم می شود که شامل چراغ آویز، چراغ دیواری و چراغ استند و چراغ رومیزی می شود. در انتخاب مصالح به تناسب با سبک طراحی داخلی توجه کنید. معمولاً مصالح کریستال، شیشه، سرامیک و برنز کلاسیک و مصالح فلز، چوب، کاغذ مدرن هستند. در مقاله « مشاوره و راهنمای انتخاب و خرید لوستر» بیشتر در مورد انواع لوستر و ویژگی های آنها آشنا شوید.

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

نورپردازی سالن پذیرایی ویلا

انتخاب اکسسوری (مشاوره برای دکوراسیون داخلی ویلا)

فرش (Carpet)

در انتخاب فرش شما مجاز هستید از رنگهای دیگری غیر از سبزآبی، قرمز و نارنجی نیز استفاده کنید. اما کلیت آن باید به تم رنگی شما نزدیک باشد تا با طراحی داخلی و دکوراسیون شما در هارمونی قرار بگیرد. اگر سبک انتخابی شما کلاسیک، اکلکتیک (التقاطی) یا پست مدرن باشد می توانید از فرش های با طرح مرکزگرا و سنتی استفاده کنید. اگر سبک انتخابی شما مدرن باشد می توانید از فرش های با طرح هندسی یا انتزاعی استفاده کنید.

انتخاب فرش سالن پذیرایی ویلا

انتخاب رنگ فرش در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب فرش سالن پذیرایی ویلا

انتخاب رنگ فرش در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

پرده یا شید (Curtain & Shade)

پرده شامل دو بخش توری (Sheer) و غیر توری (Ordinarys) است. که باید از نظر تیرگی و روشنی با دیوار متفاوت باشد. در ویلای شما برای انتخاب رنگ ordinary پرده می توان از رنگ نارنجی روشن،سبز روشن، طوسی و سفید استفاده کرد. اما برای بخش توری پرده با توجه به  نور شمال و سرد فضا، استفاده از تور سفید رنگ پیشنهاد می شود.

انتخاب پرده سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب رنگ پرده در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب پرده سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب رنگ پرده در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

کوسن (Cushion)

شما مجاز هستید یکی از کوسن ها را به رنگ سبزآبی تیره انتخاب کنید (روشن تر یا تیره تر از آبی سبز روی دیوار). باقی کوسن ها به رنگ نارنجی، قرمز روشن، خاکستری و سفید باشد.

انتخاب کوسن سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب رنگ کوسن در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب کوسن سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب رنگ کوسن در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

تابلو (Tableau)

در انتخاب تابلو شما مجاز هستید از رنگهای دیگری غیر از آبی سبز ، قرمز و نارنجی نیز استفاده کنید. اما کلیت آن باید به تم رنگی شما نزدیک باشد. تابلو شما باید هماهنگ با سبک انتخابی تان باشد. اگر سبک انتخابی شما کلاسیک، پست مدرن یا اکلکتیک (التقاطی) باشد می توانید از تابلو های رئال (واقع گرایانه) استفاده کنید (مثلا تصویر پرتره یا منظره). اگر سبک انتخابی شما مدرن باشد می توانید از تابلوهای آبستره (انتزاعی) یا کلاژ استفاده کنید.

انتخاب تابلو سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب تابلو در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب تابلو سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب تابلو در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب تابلو سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب تابلو در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

انتخاب تابلو سالن پذیرایی ویلا با ترکیب رنگ قرمز، نارنجی، سبزآبی

انتخاب تابلو در سالن پذیرایی ویلا (پالت رنگی قرمز روشن، نارنجی روشن، سبزآبی تیره)

پیشنهاد استودیو آرانو برای دکوراسیون داخلی فضای پذیرایی ویلای شما به شرح زیر است:


شما می توانید با مطالعه
نشریه آرانو اطلاعات بیشتری در زمینه دکوراسیون داخلی کسب کنید. برای دریافت مشاوره دکوراسیون داخلی با ما در تماس باشید و از مزایای مشاوره حرفه ای دکوراسیون داخلی بهره مند شوید.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شما می توانید هر کدام از مبلمان و لوازم دکوری پیشنهاد شده توسط استودیو آرانو را به شکل آنلاین تهیه و در سریع ترین زمان ممکن چیدمان مناسب و دلخواه خود را داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا