دکوراسیون و سبک طراحی داخلی یونانی

سبک طراحی داخلی یونانی

تاریخچه سبک طراحی داخلی یونانی

در طول دوره ها مختلف تاریخی، حکومت ها یا ایدئولوژی ها مختلفی شکل گرفته است که ساختمان ها، معماری، طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی هم راستا با تفکرات خویش را داشته اند. برخی از تفکرات و سبک ها در گستره های جغرافیایی بزرگ و برخی در مقیاس محدودی شکل گرفته اند. بعضی آن ها برای سال ها ماندگار شده و برخی به فاصله کوتاهی اثرگذاری خود را از دست داده اند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، می توانید از مقالات دیگر ما با عنوان «تاریخچه طراحی داخلی» و «سبک های طراحی و دکوراسیون داخلی» دیدن کنید. ما در این مقاله سبک یونانی  (دوره یونان باستان) را به شما معرفی می کنیم.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

نحوه و بستر شکل گیری

این سبک دکوراسیون و طراحی داخلی، در یونان باستان در حدود سال 31 تا 1200 پیش از میلاد شکل گرفته است. در یونان باستان به تدریج با پیشرفت در تمدن و شیوه زندگی، این اجازه را به افراد عادی داده شد تا آن ها هم بتوانند خانه های خود را به شکل مورد علاقه خود تزئین کنند. با این وجود خانه افراد ثروتمندتر تزیینات بیشتری داشت و اثاثیه و مبلمان آن با نقره و عاج تزیین شده بودند. ستون های نمادین و نقش دار از عناصر بارز سبک طراحی داخلی یونان باستان بودند. در این دوره یونانیان قاعده هایی نیز برای ساخت بناها وضع کردند.

ایده محوری در سبک یونانی

ایده محوری در سبک دکوراسیون و طراحی داخلی یونانی ایجاد ساختمان های مذهبی و شهری (عمومی) باشکوه با رعایت تناسبات هندسی و با  تکیه بر تزیینات خاص این دوره (مثل طرح ستون ها و سر ستون ها) بود.

ویژگی های سبک طراحی داخلی یونان

شکوه و زیبایی

به دلیل استفاده از ستون های کشیده با تناسبات موقر و ارتفاع زیاد سقف ها، طراحی داخلی به سبک یونانی شکوه و زیبایی خاصی دارد و نوعی طراحی داخلی با استایل لوکس را ایجاد می کند.

رعایت تناسبات

در معماری یونان، توجه بسیار زیادی به تناسبات  و سلسله مراتب می شود. این تناسبات و سلسله مراتب هم در پلان هم در نما و حجم بناها قابل مشاهده است.

توجه به تزیینات

سبک طراحی داخلی یونانی توجه ویژه ای به تزیینات در بنا دارد. تزیینات این دوره از نوع آرایه (اضافه شده به بنا) نیستند. بلکه فرو و شکل ستون ها، دیوارها و سقف بر اساس قاعده زیبایی شناسی و با اشکال گیاهی شکل می گیرد.

تقارن، تعادل و نقاط کانونی

در این سبک توجه ویژه ای به تقارن در فضاها و نما وجود دارد و  چیدمان عناصر و مبلمان نیز بگونه ای است که تعادل بصری در فضا برقرار شود. المان های مهم مثل تندیس ها، ورودی، شومینه و … در آکس های اصلی و نقاط کانونی قرار می گیرند.

بررسی عناصر سبک طراحی داخلی یونانی

مصالح در سبک یونانی

مصالح اصلی مورد استفاده در سبک یونانی، سنگ، موزاییک، چوب و گچ هستند. معمولاً از سنگ در ستون ها و دیوارها و از از موزاییک در کف یا دیوارها استفاده می شود. چوب و گچ نیز در سقف به صورت تیر یا گچبری مورد استفاده قرار می گیرند.

فرم و شکل در سبک یونانی

بیشتر فرم ها و شکل ها در سبک یونانی را احجام کشیده و خوش فرم و زیبا تشکیل می دهند. تقارن در کلیات معماری با وسواس زیادی رعایت می شود. اشکال مورد استفاده نیز برگرفته از طبیعت و گیاهان هستند و با انتزاع از آن شکل گرفته اند.

نور در سبک یونانی

نور طبیعی در معماری این دوره از طریق ورودی ایوان ها یا حیاط و ندرتاً از طریق پنجره ها تامین می شده است. نور مصنوعی فضای داخلی را شمعدان ها روی دیوارها تامین می کردند.

رنگ در سبک یونانی

در این سبک، به استفاده از رنگ اهمیت دارد. رنگ مورد استفاده شاد و مکمل هم هستند و طیف کاملی را شامل می شوند. از انواع رنگ های سفید، لیمویی و زرد گرفته تا سبز، آبی و تونالیته قهوه ای تا قرمز.

مبلمان در سبک یونانی

در سبک طراحی داخلی یونانی، مبلمان دارای شکل های جدید و خاص و همراه جزئیات زیادی است. در این دوره انواع میز و صندلی به عنوان مبلمان در فضاها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین انواع ظروف و مجسمه های بزرگ، دیگر مبلمان مورد استفاده در آن هستند.

تزیینات در سبک یونانی

در سبک طراحی داخلی یونانی به تزیینات اهمیت بسیار زیاده داده می شود. معمولاً بدنه و بالای ستون ها با شکل و فرم خاصی شکل می گیرد. کف ها موزاییک کاری هایی با طرح های مختص این دوره دارند. سقف ها بناهای یونانی نیز یا به صورت ساده یا همراه گچبری های مربعی کار می شوند. دیوارها عموماً با موزاییک کاری یا نقاشی تزیین می شوند.

دکوراسیون و طراحی داخلی به سبک یونانی

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی دارید که باید برطرف شود، با ما در صفحه «دریافت مشاوره طراحی داخلی» در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای طراحی برای فضای شما هستند.

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برای شما وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای فضای شما طراحی کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید. آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی داخلی و همینطور از شرکت های برتر بازسازی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است. خدمات طراحی داخلی آرانو شامل ارائه رندرهای سه بعدی و شبیه سازی شده از فضای شما به همراه پلان جانمایی و مبلمان همه عناصر در فضا است و همه نیازهای شما را پوشش می دهد.

مشاهده نمونه ها کارهای ما به شما کمک خواهد کرد تصور بهتری از نیاز خود داشته باشید و بتوانید درباره سلیقه و سبک طراحی مناسبتان بهتر تصمیم بگیرید. اگر مایل به دیدن چند نمونه هستید، می توانید سری به صفحه «نمونه کارهای طراحی داخلی آرانو» بزنید. در صورت تمایل به دریافت نمونه کارهای بیشتر می توانید با ما در تماس باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top