سبک های طراحی ویلا / ویلا به سبک لوکس و لاکچری

سبک های طراحی ویلا

شناخت سبک های طراحی ویلا باعث می شود تصور دقیق تری از سلیقه خود پیش از مراجعه به طراح داشته باشید و بتوانید براحتی خواسته و تم طرح مورد نظر خود را به طراح اعلام کنید. استفاده از سبک ها کمک می کنند ویلای شما خاص، لوکس، خلاقانه و چشم گیر بنظر برسد و جلب توجه کند. تفاوتی نمی کند قصد اجاره، فروش یا زندگی در ویلا را داشته باشید، داشتن یک سبک زیبا و خاص می تواند برای شما ارزش افزوده ایجاد کند. این ارزش افزوده از جلب توجه عابرین گرفته تا رونق کسب و کار یا افزایش قیمت اجاره و فروش را شامل می شود.  ما در ادامه به بررسی پرکاربرد ترین انواع سبک طراحی ویلا می پردازیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر شما را به مطالعه مقاله تاریخچه معماری داخلی، نیز دعوت می کنیم.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

سبک های طراحی ویلا : مدرن

سبک مدرن یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین سبک های امروزی است که در ساختمان ها مسکونی مثل ویلا، خانه و منزل مسکونی کاربرد زیادی دارد. این سبک پس از انقلاب صنعتی توسط معمارانی همچون لکوربوزیه با سرعت زیادی در ساختمان سازی گسترش یافت. هدف آن، استفاده از مصالح جدید و نمایش دنیای صنعتی و ماشینی مدرن است. در این سبک شعار “خانه ماشینی برای زندگی” بسیار مورد استفاده است که بر توجه این نوع معماری به عملکرد و کاربردی بودن همه عناصر دلالت دارد.

بطور کلی در معماری مدرن با یک طرح کاربردی، ساده و غیر پیچیده (از نظر بصری) و در عین حال گویا و خوانا مواجه هستیم که در آن مصالح مدرن مثل سنگ، بتن، شیشه و فلز استفاده می شود. در سبک مدرن، تزیینات اضافی و آرایه ها تزیینی خیلی کمتر به چشم می خورند. رنگهای مورد استفاده بیشتر خنثی و روشن هستند. ترکیب حجمی بناهای مدرن یکنواخت، پیوسته و ساده هستند که در عین حال با سلیقه و ظرافت مهندسی همراه شده اند.

نمونه سبک طراحی ویلا مدرن

سبک های طراحی ویلا : ساده و مینیمال

مینیمال یا کمینه گرا یک استایل محبوب است که در همه زمینه ها هنری از معماری و ساختمان سازی گرفته تا معماری داخلی، موسیقی کاربرد دارد. مینیمال بعنوان یک سبک طراحی ویلا در عین پر طرفدار و جدید بودن مقرون به صرفه است و زیبایی زیادی برای ساختمان ویلایی شما به ارمغان می آورد. تفکرات این نوع معماری توسط میس وندروهه بیش از پیش گسترش یافت و بارزترین نمونه آن را می توان در آثار وی مثل پاویون بارسلون مشاهده کرد.

 سبک مینیمال دارای ظاهری ساده اما دارای ظرافت، دقت و جزء نگری بسیار زیاد است و در آن تزیینات و آرایه های تزیینی کاربردی ندارند. درواقع در این سبک علارغم استفاده کمتر از تزیینات، گیرایی و تاثیرگذاری به حدی است که لوکس و جذاب جلوه می نماید. نظم، یکپارچگی و خلوص را می توان از دیگر کلید واژه های آن برشمرد. باید توجه کنید که مینیمال ممکن است در ابتدا یک سبک ساده بنظر برسد اما نیازمند مهارت و تجربه بسیار بالایی است. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر هستید، می توانید مقاله سبک طراحی مینیمال را مطالعه کنید.

نمونه سبک طراحی ویلا ساده و مینیمال

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

سبک های طراحی ویلا : لوکس و تلفیقی

امروزه با توجه به تکثر سبک های طراحی ویلا و ایجاد سلیقه های بعضاً متعارض، شاید به سختی بتوانیم یک معماری مشخص را به عنوان سبک مطلوب و مورد علاقه خود تعیین کنیم. ممکن است برخی خصوصیات هر یک از سبک های مورد نظر ما مطلوب باشد اما به دنبال نتیجه ای جدید، متفاوت و ترکیبی باشیم. اکلتیک یا ترکیبی به مجموعه ای از آثار معماری دربردارنده این ویژگی اطلاق می شود. این سبک قواعد را بر هم زده و «مصالح مختلف»، «رنگهای متفاوت»، «سنتی و مدرن»، «تزیینات و سادگی» و … را ترکیب می کند تا نتیجه ای هماهنگ با سلیقه هر فرد ایجاد کند. البته باید دقت کرد این دستورالعمل به معنای آزادی کامل در سبک طراحی ویلا و انجام هر کار دلخواهی نیست. بلکه باید با دقت زیاد و توجه به هماهنگی و زیبایی شناسی صورت گیرد و نیازمند مهارت و تخصص بالایی است.

یکی از اصلی ترین خواسته های مشتریان ما خلق یک معماری لوکس بر مبنای خواسته ها و سلایق شخصی آنان است. البته لوکس بودن یک ویژگی مستقل و غیر وابسته به سبک های مختلف است. یک طراح با بکارگیری ماهرانه مصالح، انتخاب رنگها و کنار هم قراردادن دقیق هندسه فرم ها می توانید یک ویلای لوکس یا لاکچری خلق کند. مثلاً می توان با تلفیق برخی مصالح مختلف و بهره گیری از ترندهای روز یک ویلای لوکس و تلفیقی خلق کرد. مصالح براق مثل انواع ورق ها و پروفیل های به رنگ مشکی، طلایی، مسی و برنزی خصوصاً هنگام استفاده در کنار رنگهای روشن مثل سفید می توانند جلوه لوکسی به بنا دهند. در ادامه چند نمونه ویلا لوکس با سبک تلفیقی را مشاهده خواهید کرد.

نمونه سبک طراحی ویلا لوکس و تلفیقی

سبک های طراحی ویلا : کلاسیک یا رومی

کلاسیک یک سبک طراحی ویلا و دیگر گونه ها ساختمانی است که در ایران به رومی مصطلح شده و سعی در بازنمایی جلوه لوکس و اشرافی معماری روم (هماهنگ با سبک معماری کلاسیک یا نئوکلاسیک) دارد. خواستگاه و منابع الهام معماری کلاسیک، معابد و کاخ ها دوره یونان و روم باستان بودند. هدف آن بازنمایی صلابت، شکوه و تجمل معماری این دوران بوده است. از این رو جزئیات، هندسه، زیبایی شناسی و اشکال متداول در بناهای این دوره مواردی مثل تقارن، تعادل، شکل سر ستون ها، مجسمه ها و … را دنبال می کنند. بعد ها پس از افول معماری کلاسیک در دنیا، مجدداً این معماری مورد اقبال قرار گرفت و ساختمان های جدیدی با مصالح نوین و هماهنگ با نیازهای امروزی ساخته شد که از نظر ظاهری از همان اصول کلاسیک پیروی می نمود که معماری نئوکلاسیک نامیده شد.

در یک بازه زمانی کوتاه سبک رومی یا کلاسیک به یک سبک طراحی ویلا  پرکاربرد در ایران تبدیل شد. اما باتوجه به زیاده روی، تعدد بناهای به این سبک و استفاده نادرست، امروزه کمتر از آن استقبال می شود و به نوعی قدیمی شده است. هرچند هنوز طرفداران کلاسیک پسند و سنتی خاص خودش را دارد. البته چند سالی است انواع ویلا کلاسیک  بدلیل مغایرت با قوانین ساخت و ساز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه سبک طراحی ویلا کلاسیک ، نئوکلاسیک یا رومی

سبک های طراحی ویلا : روستیک یا روستایی

با ظهور معماری مدرن و پست مدرن و ورود مصنوعات به زندگی انسان ها، ساختمان ها بیش از گذشته ماشینی شدند و ظاهر صنعتی و مصنوع پیدا کردند. این ظاهر مصنوع در تضاد با ذات دوستدار طبیعت انسان بود. عده ای از معماران سعی نمودند با بازگشت به حس و حال و معماری گذشته، نیاز بودن در طبیعت و خلق خانه ای برگرفته از طبیعت را مجدداً جامه عمل بپوشانند. در همین راستا در قرن 19 سبک روستیک یا روستایی با بازنمایی حس و حال خانه ها و ویلاهای روستایی قدیمی خلق شد. هدف آن ایجاد حس گرما، دنج بودن و بوم آورد بودن در سبک طراحی ویلا است.

این سبک اگرچه بیشتر در معماری داخلی متداول است، اما در حجم بیرونی ویلا نیز حس می شود. پس می توان آن را نوعی سبک معماری نیز محسوب کرد که همبسته با معماری داخلی است. طراحان در این نوع معماری سعی می کنند با بکار بستن مصالح بوم آورد و طبیعی مثل آجر، چوب، سنگ لاشه و … فرم های دست ساز (نه ماشینی و صنعتی)، یا نماد هایی مثل سقف شیبدار و … حس بومی بودن و حضور در طبیعت را ایجاد نمایند. خانه باغ ها از نمونه های پرکاربرد این نوع سبک هستند.

نمونه سبک طراحی ویلا روستیک یا روستایی

سبک های طراحی ویلا : سنتی یا ایرانی

طی دوران مختلف خانه ها و ویلاهای قدیمی در ایران (مثل خانه خای حیاط مرکزی) با اصول و سبک ها مشخصی ساخته شده اند که امروزه بیشتر آن ها به عنوان میراث معماری ایرانی به ما به ارث رسیده اند. با کمی مطالعه می توان دریافت این بناها تفاوت های زیادی در سبک معماری و ویژگی ظاهری دارند و دشوار است که بتوان همه آن ها را تحت عنوان یک سبک جمع بندی نمود. اما با این حال می توان واژه «معماری ایرانی» را به صورت کلی به آن ها اطلاق نمود.

معماری پست مدرن امروزی برای ارضای احساسات درونی و حس تعلق به گذشته، به دنبال بازآرایی و الهام از نوستالژی ها و معماری گذشته است. مثلاً سعی می کند از مصالح، فرم ها یا نمادهای گذشته به نحوی در ترکیب با معماری امروزی استفاده کند. یک سبک طراحی ویلا بر پایه همین فلسفه در ایران در حال شکل گیری است. تعدادی از معماران پیشرو سعی در خلق نمونه های موجهی در این سبک دارند.

سبک های سنتی و ایرانی هنوز هم مورد اقبال و توجه بسیاری از علاقمندان معماری ایرانی است. البته مجدداً تاکید می کنیم زمانی که صحبت از ویلای ایرانی می شود، منظور ما تکرار معماری گذشته و تاریخی نیست. بلکه می توان همان حس و حال و دلپذیری را با تلفیق مصالح و تکنولوژی های امروزی به شکلی جدید و پست مدرن بازآفرینی کرد. مثلا می توان از فرم طاق ها و قوس های ایرانی الهام گرفت و با انتزاع از آن ها یک طرح جدید ارائه نمود.

نمونه سبک طراحی ویلا سنتی یا ایرانی

هزینه و قیمت طرح و ساخت ویلا وابسته به عوامل بسیار زیادی است. نوع مصالح، کاربری، سبک های طراحی ویلا، سادگی یا پرکار بودن طرح، متراژ، موقعیت و … همگی عواملی هستند که در هزینه و قیمت طرح و ساخت تاثیرگذار هستند. مثلاً نباید انتظار داشت هزینه های یک ویلای مدرن در لواسان، با یک ویلای کلاسیک در کرج یا یک ویلای دوبلکس در آبسرد برابری کند. در ادامه با ما همراه باشید تا جزء به جزء هزینه و قیمت ها را به شما معرفی کنیم.

هزینه و قیمت طراحی  وابسته به عوامل بسیار زیادی است. سبک های طراحی ویلا، سادگی یا پرکار بودن طرح، متراژ، موقعیت و … همگی عواملی هستند که در هزینه و قیمت طرح تاثیرگذار هستند. بصورت کلی مهم ترین عوامل تاثیرگذار «متراژ»، «تعداد آلترناتیو» و «مدارک درخواستی» هستند. باتوجه به تعدد عوامل موثر در هزینه بهتر است به منظور برآورد دقیق، مشخصات پروژه خود را از طریق صفحه سفارش طراحی به ما ارسال نمایید.

جدول زیر باتوجه به نوع مدارک درخواستی شما که می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد، یک برآورد حدودی ارائه می کند. این مدارک شامل: سه بعدی /  نقشه دو بعدی فاز 1 /  نقشه  اجرایی فاز 2 هستند.

عنوان خدمات

قیمت هر مترمربع (بسته به زیربنای پروژه)

سه بعدی

45000 تا 90000

سه بعدی+ نقشه دوبعدی (فاز یک)

70000 تا 140000

سه بعدی + نقشه دوبعدی (فاز یک) + نقشه اجرایی (فاز دو)

130000 تا 260000

 

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم عوامل زیادی مثل سبک های طراحی ویلا  در هزینه ساخت و بازسازی آن موثر هستند. مثلاً نوع و کیفیت مصالح تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه هایتان دارد. برای نمونه قیمت مصالح سنگ تراورتن، قیمت سنگ گرانیت، قیمت سیمان شسته، قیمت ترمو وود و … همگی متفاوت هستند. همچنین مجریان و پیمانکاران مختلف باتوجه به تجربه، دقت و ظرافت خود و کیفیت اجرا دستمزدهای متفاوتی دارند. سبک و میزان پیچیدگی طرح از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه و قیمت شما خواهد بود. البته دقت کنید میزان متراژ زیربنا، تعداد طبقات و موقعیت و مواردی هستند که نباید تاثیر آن ها در هزینه ها غافل شوید.

با تمام این اوصاف تمام تلاش ما بعنوان طراح بر این است که طرحی در چارچوب بودجه شما ارائه کنیم. بنابراین حتما در هنگام سفارش ما را از بودجه، خواسته ها و نیازهای دقیقتان مطلع کنید. مخصوصاً در صورتی که محدودیت بودجه ای دارید، به ما اطلاع دهید تا یک طرح اقتصادی و متناسب به شما ارائه دهیم. بصورت کلی هزینه مربوط به اجرا و ساخت به شرح زیر خواهد بود. در صورتی که سوال یا نقاط ابهامی دارید می توانید آن را با مشاوران باتجربه استودیو آرانو در میان بگذارید.

عنوان خدمات

هزینه بسته به پروژه

هزینه مصالح و اجرا در صورت «بازسازی»

2 تا 10 میلیون تومان (هر مترمربع)

هزینه مصالح و اجرا در صورت «ساخت» از صفر

10 تا 20 میلیون تومان (هر مترمربع)

هزینه دستمزد مجری یا سازنده (ساخت یا بازسازی)

10 تا 20 درصد کل هزینه ( به روش مدیریت پیمان)

اگر علارغم تمام توضیحاتی که درباره سبک های طراحی ویلا در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی دارید، با ما در صفحه «دریافت مشاوره» در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای ویژه فضایتان هستند.

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برایتان وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی با درنظرگرفتن مصالح مناسب ویلا و همه فاکتورهای دیگر برای شما آماده کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید. آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی و یکی از بهترین شرکت های بازسازی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است. خدمات آرانو شامل ارائه «رندرهای سه بعدی و شبیه سازی شده از ویلا شما» به همراه «نقشه دوبعدی فاز یک و فاز دو» و «ساخت و نظارت بر اجرا»است و همه نیازهایتان را پوشش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top