رنگ سبز و کرم و ملو در بازسازی منزل مسکونی یا خانه قدیمی

بازسازی خانه و منزل مسکونی در تهران و کرج

آشنایی با طراحی و بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی

اکنون که در حال مطالعه مقاله حاضر هستید احتمالا قصد طراحی و بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی و  کلنگی خود در تهران و کرج را دارید یا در حال بررسی این موضوع هستید. پس توصیه می کنیم در این مقاله همراه آرانو باشید تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت کنید. بازسازی معماری و دکوراسیون داخلی یکی از خدمات اصلی استودیو آرانو است. استودیو آرانو یک شرکت تخصصی در این زمینه با بیش از ده سال تجربه است. در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با ما به صفحه «درباره آرانو» مراجعه کنید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره با آرانو «تماس» بگیرید.

منظور از بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی چیست؟

ساختمان ها با گذشت عمر خود بخشی از کارایی شان را از دست می دهند. شاید ساختمان قدیمی و کلنگی شما در تهران و کرج نتواند به درستی شرایط آسایش و آرامش تان خود را تامین نماید. در چنین زمانی ساختمان نیاز به همگام شدن با نیاز روز را خواهد داشت. به دلیل هزینه بالای تخریب کامل سازه و ساختن کامل ساختمان، بازسازی های جزئی یا نوسازی می تواند گزینه در دسترس تری باشد که به کاهش هزینه ها کمک کند و در زمان کمتری محقق شود. مقاله دیگر آرانو با عنوان «بررسی هزینه و فایده بازسازی خانه کلنگی» به شما کمک خواهد کرد به شکل دقیق تری بین بازسازی کامل ساختمان و نوسازی آن مقایسه داشته باشید. همچنین مقاله ای از سایت اینترپرنر در این زمینه راهکارهای مفیدی ارائه می کند. 

معنای بازسازی

بازسازی در فارسی معادل «Reconstruction» است و با کلمه «Renovation» به معنای نوسازی و کلمه «Restoration» به معنای باززنده سازی متفاوت است. بازسازی به معنی «دوباره ساختن یک چیز خراب شده، نامناسب و نامطلوب» است که در فرهنگ لغت آبادیس به آن اشاره شده است. شاید خرابی و از بین رفتن امکان کار یا زندگی به دلیل گذشت زمان یا به دلیل تغییر نیازها رخ دهد. آنچنان که فرهنگ واژه یاب اشاره می کند که هنگام این رخداد، معمولاً ترمیم، تعمیر، مرمت و نوسازی انجام می شود.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

انواع بازسازی خانه قدیمی و کلنگی

بازسازی می تواند گسترده و در سطح معماری باشد. در اینصورت تمام قسمت بیرونی شامل نما و … در محدوده کار قرار می گیرد. اما شاید تصمیم بگیرید به دلیل محدودیت هزینه ها، بازسازی خانه را تنها در قسمت داخلی آن انجام دهید. هرچند انجام آن برای نما، محوطه، بام و کلیه قسمت های بیرونی نیز امکان پذیر است. بازسازی انواع مختلفی دارد. «بازسازی حفاظتی» بیشتر شامل سازه و استحکام بخشی اسکلت می شود. «بازسازی تاسیساتی» در حوزه اصلاح و تعمیر سیستم های تاسیسات الکتریکی و مکانیکی است. نهایتاً «بازسازی سبکی» نوعی نوسازی در حوزه زیبایی شناسی و سبک طراحی و معماری بنا است.

دلایل نیاز به بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی

شاید پس از گذشت مدتی از طراحی خانه مسکونی خود در تهران و کرج خسته شده و قصد ایجاد تنوع داشته باشید. یا گذشت زمان خانه شما دچار فرسودگی شده باشد. این فرسودگی ها و آسیب ها گاهی ظاهری هستند و جنبه بصری دارند. اما گاهی خرابی ها وسیع تر بوده و آسایش ساکنین را مختل می کنند. به طور کلی ما به یکی از دلایل زیر به بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی و کلنگی خود نیاز پیدا می کنیم.

مشکلات عملکردی و آسایشی

گاهی بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی چه در تهران و کرج چه در سایر شهرستان ها، به اجبار صورت می گیرد. در این حالت مشکلات عملکردی و خرابی فضا آنقدر زیاد شده اند که آسایش ساکنین آن را مختل می کنند و آن ها را ناچار به انجام برخی تعمیرات اساسی می نماید. درواقع همه ساختمان ها پس از گذشت عمر مفید بنا با مشکلاتی در عملکرد سیستم تاسیساتی و تهویه مطبوع، لوله کشی ها، سیم کشی ها و … مواجه می شوند. در چنین زمانی انجام مجموعه ای از تعمیرات زیرساختی و بازسازی خانه مسکونی به صورت اساسی و کلی ضروری است.

هنگامی که دست به این تغییرات اساسی می زنید، می توانید جانمایی فضاها را در پلان تغییر داده و حالت بهینه تری در خانه خود ایجاد کنید. در این زمان توجه به طراحی فضاهایی مثل سالن پذیرایی، اتاق خواب، نشیمن، محل تلوزیون، اتاق کودک، حمام، سرویس بهداشتی و … ضروری است. برای مطالعه بیشتر می توانید از سایت انگلیسی زبان، آرکی دایجست دیدن کنید.

مشکلات ظاهری و زیبایی شناسی

گاهی خانه مسکونی تان بیشتر از لحاظ ظاهری قدیمی شده است و برای رسیدن به زیبایی بیشتر و هماهنگ شدن با مدها، مصالح و مبلمان روز نسبت به انجام تغییرات احساس نیاز پیدا می کنید. مشکلات ظاهری خانه مسکونی شما ممکن است شامل رنگ بندی، شکل، سبک، چیدمان، نوع مبلمان و … باشد. در چنین زمانی بهتر است بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی شما غیر اساسی اما همه جانبه و کلی باشد. در واقع اگر چه نیاز به تعمیر اساسی ندارید ولی برای رسیدن به یک زیبایی کلی و یکپارچه باید سراسر خانه خود را بازسازی کنید.

نداشتن آرامش ذهنی

از دست رفتن آرامش ذهنی با نوعی دلزدگی یا نداشتن حس خوب نسبت به فضا ایجاد می شود و به تدریج تمایل به تجربه فضایی جدید در ساکنین ایجاد می شود. شاید این دلزدگی سلیقه ای بوده و به دلیل دوست نداشتن سبک طراحی داخلی محیط باشد. شاید با برخی تغییرات کوچک مثل ایجاد تغییر در نورپردازی و رنگ یا دکوراسیون، فضا مناسب سازی شود. در چنین زمانی انجام بازسازی خانه به صورت جزئی و گزیده، راه حل مناسبی خواهد بود. چرا که سازه، تیغه چینی و ساختار تاسیساتی خانه تان به درستی عمل می کند و نیازی به جایگزی و تعمیر ندارد. تنها پوسته ظاهری و دکوراتیو آن در برخی قسمت ها باید مجددا بازنگری شود.

مزایای بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی در تهران و کرج

بازسازی کمک خواهد کرد بدون اینکه مجبور به انجام هزینه بالایی برای ساخت خانه خود از نو شوید، با حفظ اسکلت و سازه آن را به روز و با نیازهای خود منطبق کنید. بازسازی علارغم هزینه اولیه ای که دارد باتوجه به ایجاد مزایایی مثل افزایش کیفیت زندگی، افزایش قیمت فروش یا اجاره خانه و … به صرفه است. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید، به مقاله دیگر آرانو با عنوان «مزایای بازسازی» مراجعه نمایید. اگر شما برای بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی و کلنگی خود در تهران و کرج از یک شرکت با تخصص طراحی داخلی کمک بگیرید می توانید ارزش افزوده بیشتری کسب کنید. ما در یک مقاله به بررسی «مزایای مراجعه به طراح داخلی» پرداخته ایم که مطالعه آن می تواند برایتان مفید باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره مزایای بازسازی خانه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

افزایش قیمت ساختمان برای فروش یا اجاره

اگرچه نمی توان به طور دقیق تخمین زد که بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی در تهران و کرج تا چه حد می تواند قیمت آن را افزایش دهد، اما در آن شکی نیست. موقعیت زمین، عمر بنا، حجم و نوع بازسازی، کیفیت مصالح و اجرا، نوع طراحی و … همگی در قیمت تاثیرگذار هستند.  بر اساس تجربه ها ارائه شده در سایت هایی مثل کلید، شیپور، دیوار و ایران فایل و … خانه های بازسازی شده حداقل 10 تا 50 درصد گران تر از نمونه های مشابه بدون بازسازی معامله شده اند.

رفع مشکلات و آسایش محیطی بیشتر

با انجام تعمیرات زیرساختی، مشکلات خانه خود را رفع کرده و شرایط آسایش محیطی آن را ارتقا می دهید. شرایط آسایش محیطی با عواملی مثل عملکرد صحیح سیستم تاسیسات مکانیکی، نورپردازی، سازه و ایمنی، پلان، سیرکولاسیون و … عجین است. درواقع زمانی که همه این سیستم ها در کنار یکدیگر برای خانه به عنوان ماشین زندگی به درستی عمل می کنند ساکنین فضا آسایش بیشتری در محیط تجربه خواهند کرد.

زیبایی بصری بیشتر

هنگام طراحی و بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی شما در تهران و کرج، ناخوآدگاه معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون کل فضا به روز می شود. نتیجه این طراحی کلی و یکپارچه، ایجاد زیبایی بصری در خانه تان است.  البته لازم به ذکر است که زیبایی شناسی و طراحی خوب به این سادگی ها دست یافتنی نیست. اینکه هر پیمانکار اجرایی بازسازی با تغییر مصالح بتواند زیبایی خانه شما را ارتقا دهد، تصور غلطی است. طراحی یک موضوع تخصصی است و باید توسط یک طراح باتجربه یا یک شرکت متخصص طراحی انجام شود. با سپردن کار خود به شرکت آرانو به عنوان متخصص بازسازی و طراحی داخلی می تواند خیال تان در این زمینه آسوده باشد.

آرامش بیشتر و کیفیت بالاتر

بازسازی خانه این امکان را خواهد داد که فضا را مطابق سلیقه و دلخواهتان تغییر داده و یک خانه یا منزل مسکونی ویژه خود داشته باشید که عیناً مطابق نیازهای شما طراحی و ساخته شده باشد. این هماهنگی با خواسته ها و نیازهایتان می تواند به شما احساس آرامش و رضایت ذهنی ویژه ای دهد. در اینصورت است که از هر لحظه حضور در خانه تان احساس لذت و آرامش خواهید کرد.

آیتم ها و مراحل بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی

ممکن است در ابتدا گمان کرده باشید بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی تان در تهران و کرج کار ساده ای است، اما این تصور اشتباهی است. بازسازی یک مقوله طراحی و اجرایی کاملاً تخصصی و پیچیده است که لازم است برای انجام صحیح آن از افراد حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. یکی از دلایل این پیچیدگی وجود مجموعه ای از آیتم ها و مراحل متعدد است که تقدم و تأخر آن ها در نتیجه تاثیرگذار خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «آیتم های بازسازی ساختمان» برایتان مفید خواهد بود. در صورتی که مطالعه به زبان انگلیسی برایتان ساده است، می توانید مقاله مرتبط در سایت د اسپریوس را نیز مطالعه کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا چند مورد از این آیتم ها و مراحل را با هم مرور کنیم.

آیتم های بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی

اصلاح یا مقاوم سازی سازه

سازه نقش ایجاد ایستایی خانه را عهده دار است. سازه خانه باید بتواند به کمک پی، ستون ها و تیرها وزن ساختمان، همه وسایل و مبلمان مستقر در آن و همچنین همه ساکنین را تحمل کند. علاوه بر این باید بتواند در برابر عواملی مثل زلزله و … پایداری مناسبی از خود ارائه دهد. ما در این مرحله در صورت نیاز سازه شما را به همین منظور تقویت و مقاوم سازی می کنیم.

اجرای تاسیسات

اجرا یا اصلاح تاسیسات یکی از پرهزینه ترین و حساس ترین قسمت ها بازسازی است. تاسیسات شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تهویه، آبرسانی، دفع فاضلاب، دفع زباله، اعلام و اطفاء حریق، سیستم صوتی، سیستم روشنایی، سیستم برق رسانی و … می شود. در این مرحله قسمت هایی از تاسیسات خانه که دچار نقیصه یا مشکل باشد جمع آوری و سیستم جدید جایگزین خواهد شد.

اجرای سقف کاذب

در این مرحله از فرآیند بازسازی خانه، پس از عبور داکت ها، لوله ها و کانال ها تاسیساتی و همچنین المان ها نورپردازی، سقف کاذب اجرا می شود. ما سقف کاذب خانه را بر اساس طرحی که پیشتر به شما ارائه داده ایم پوشش می دهیم. پوشش سقف کاذب می تواند به صورت رنگ، انواع تایل و پنل، مصالح کشسان و … باشد. هر یک از این پوشش ها ممکن است بنا بر صلاحدید طراحی و به شکل های متفاوتی به کار گرفته شود.

اجرای دیوارها

در بازسازی خانه، اجرای دیوارها شامل تخریب دیوارهای قبلی، اجرای تیغه ها جدید (سفت کاری) و اجرای پوشش روی آن ها (نازک کاری) می شود. ما در این مرحله می توانیم برای بهتر شدن پلان خانه یا منزل مسکونی، دیوارهای تیغه ای و غیر باربر را حذف یا جابجا کنیم. پس از حذف و تخریب دیوارهای قدیمی، دیوارهای جدید در محل مناسب اجرا خواهند شد. ما در اجرای دیوارها به مسئله ایستایی،  عایق بودن از نظر صوتی و حرارتی، مقاومت برابر حریق و … توجه می کنیم. پوشش نهایی روی دیوار می تواند به صورت خشک (مثل چوب، پنل های فلزی و …)، اتصال با ملات (مثل سرامیک) یا به صورت اندود (مثل گچ و رنگ و …) اجرا شود. برای پوشش های نهایی دیوار می توانید باتوجه به بودجه و سلیقه تان از رنگ، چوب، سنگ، کاغذ دیواری، سرامیک، شیشه های تزیینی و … استفاده کنید.

کفسازی

اجرای کفسازی به دلیل عبور تاسیسات، نیاز به عایق بندی و شیب بندی در فضاهای خیس و … بسیار مهم است. در صورتی که خانه تان از نظر عایق بندی یا تاسیسات به مشکل برخورده باشد، لازم است کل کفسازی قبلی جمع آوری شده و پس از انجام اصلاحات فنی مجدداً کفسازی شود. اما اگر کف سالم باشد می تواند مصالحی مثل چوب، سنگ، پارکت لمینت و …  با چسب یا ملات روی آن قرار گیرد. همچنین اجرای مصالحی مثل اپوکسی و میکروسمنت نیز امکان پذیر خواهد بود.

اجرای در و پنجره ها

در و پنجره ها راه ارتباطی بین فضاهای مختلف یا بین درون و بیرون خانه هستند. در و پنجره ها باید بتوانند نقش آکوستیکی و ایزوله حرارتی با به درستی ایفا کنند. ضمناً باید امنیت ساختمان را نیز تامین نمایند.  اصلاح یا تغییر در و پنجره ها تنها در بازسازی های اساسی و کلی توصیه می شود چون حجم تخریب زیادی دارند و خصوصا هنگام تغییر در جداره ها بیرونی نیازمند کسب مجوزهای قانونی گوناگون از مراجعی مثل شهرداری، کمیته نما و … هستند.

تجهیز با مبلمان و اکسسوری

یکی دیگر از موارد پرهزینه در بازسازی تهیه و تجهیز با مبلمان و اکسسوری است. مبلمان و اکسسوری در بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی اهمیت بالایی دارند، چرا که به فضا رنگ و لعاب و حس می دهند. توصیه می کنیم پیش از از شروع بازسازی کل فضای منزل مسکونی یا خانه خود را طراحی کنید تا سبک، رنگ و چیدمان مبلمان شما از قبل مشخص باشد. البته لازم است تذکر دهیم منظور از مبلمان و اکسسوری همه تجهیزات مورد استفاده مثل پرده، میز و صندلی، کمد، وسایل آشپزخانه، فرش، تابلوها، گلدان، مجسمه و … است.

مراحل بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی

انجام بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی و کلنگی در تهران و کرج، مراحل مختلف دارد که لازم است از آن ها مطلع باشید. بخشی از این مراحل مربوط به پیش از آغاز زمان اجرا و برخی مربوط به پس از آن می شوند. پس با ما همراه باشید تا این مراحل را با هم مرور کنیم:

بازدید از محل و ارائه مشاوره

در این مرحله از فرآیند بازسازی خانه ما از فضای شما بازدید نموده و پس از بررسی اجمالی نسبت به حجم کار و شرایط آن اطلاع پیدا می کنیم. همچین طی صحبت هایی با شما خواسته ها و نیازهایتان را دریافت می نماییم. سپس می توانیم توصیه ها لازم را انجام دهیم و یک برآورد حدودی از هزینه طراحی و اجرا ارائه نماییم. در صورت تمایل شما نسبت به هزینه ها و شرایط، یک قرارداد همکاری تنظیم شده و به شما ارائه می شود. پس از تایید و انجام اولین پرداخت کار ما آغاز خواهد شد.

طراحی دو بعدی و سه بعدی

آرانو در این مرحله متناسب با بسته انتخابی و نیازتان یک یا چند طرح خلاقانه آماده می کند که به صورت سه بعدی ارائه می شود. پس از بررسی طرح توسط شما، اصلاحات لازم صورت گرفته و طرح نهایی می شود. با تایید نهایی روی طراحی پروژه وارد مرحله بعدی می شود.

تهیه نقشه ها و انجام هماهنگی های اجرا

ما در این مرحله از فرآیند بازسازی خانه، جزئیات اجرایی را تکمیل و نقشه ها و مدارک فنی لازم برای شروع بازسازی را تهیه می کنیم. همزمان هماهنگی ها مختلف برای تنظیم برنامه زمانی تیم اجرایی و سفارش مصالح انجام می شود تا در زمان تعیین شده پروژه بازسازی آغاز شود.

عملیات اجرایی و ساختمانی

در این مرحله پس از استقرار تیم اجرایی ما در محل، تخریب قسمت ها نیازمند بازنگری آغاز می شود. سپس همه آیتم های مختلف بازسازی (که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم) با تقدم و تأخر مناسب اجرا خواهند شد. در این مرحله از بازسازی خانه هزینه ها به صورت دوره ای در قالب فاکتور صورت وضعیت ارائه خواهند شد و پس از تایید و پرداخت هر مرحله، مرحله بعدی آغاز می شود. پس از اتمام مراحل ساختمانی، تهیه و خرید مبلمان و اکسسوری با نظر یا همراهی شما اتفاق خواهد افتاد.

قیمت و هزینه بازسازی خانه و منزل مسکونی در تهران و کرج

یکی از اولین پرسش های بیشتر مشتریان ما این است که «هزینه بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی در تهران و کرج چقدر است؟» بصورت کلی اگرچه بنظر می رسد بازسازی خانه در تهران و کرج با توجه به افزایش روز افزون قیمت مصالح و دستمزدها، امری پر هزینه و زمان بر است؛ اما میزان دقیق هزینه آن کاملاً به خود شما وابسته است. می توانید بر اساس عوامل مختلف میزان هزینه بازسازی خانه خود را نسبت به بودجه تان مدیریت کنید و حتی با ترفند های مختلف آن را تا حد امکان کاهش دهید.

عوامل موثر بر هزینه بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی

به صورت کلی عوامل زیادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم می توانند بر هزینه بازسازی در تهران و کرج موثر باشند. مهم ترین این عوامل به شرح زیر هستند:

متراژ خانه یا منزل مسکونی

مسلماً میزان متراژ فضا به طور مستقیم در هزینه ها تاثیر گذار است. درواقع مجموع هزینه ها حدوداً ضریبی از متراژ خانه در متوسط هزینه بازسازی هر متر مربع خواهد بود. اگر فرض بگیریم برای بازسازی مثلاً 1 میلیون تومان در هر متر مربع قصد هزینه داشته باشید، باید این عدد را در کل متراژ ضرب کنید تا حدود هزینه هایتان را بدست آورید. البته شاید تصمیم بگیرید به دلیل محدودیت بودجه قسمت هایی از فضای منزل را از فرآیند بازسازی حذف نمایید. مثلا  قسمت هایی مثل آشپزخانه یا اتاق ها را از کار خود حذف کنید. در سمت مقابل شاید تصمیم بگیرید برخی فضاهای بیرونی مثل تراس و حیاط را به محدوده کارتان اضافه کنید.

طراحی فضا و سبک دکوراسیون داخلی

پس از آنکه تصمیم قطعی برای بازسازی خانه تان گرفتید، توصیه می کنیم از یک طراح بخواهید منزل مسکونی یا خانه تان را به طور کامل برایتان طراحی کند. داشتن یک طراحی به شما کمک خواهد کرد تا پیش از بازسازی، تصور بهتری از نتیجه نهایی داشته باشید. طراحی کمک خواهد کرد به برآورد دقیق تری از هزینه هایتان برسید. شاید طراحی فضا و سبک دکوراسیون داخلی پیشنهادی توسط طراح پرکار و پرهزینه بوده یا یک طراحی ساده و مقرون به صرفه باشد. البته باید پیش از شروع طراحی، طراح خود را از میزان بودجه خود مطلع کنید.

تعیین قسمت های نیازمند به تعمیرات و بازسازی

ممکن است تصمیم به یک بازسازی جزئی داشته باشید یا به دلیل ایرادات زیاد خانه خود ملزم به انجام یک بازسازی اساسی شوید. به طور کلی هرچه زمان بیشتری از عمر خانه گذشته باشد، هزینه هایتان حین بازسازی افزایش پیدا خواهد کرد. مسلماً خانه ها نوساز که خرابی ها و آسیب های ساختاری و تاسیساتی کمتری دارند، هزینه بازسازی کمتری خواهند داشت. اما خانه های قدیمی و کلنگی به دلیل نیاز به تعمیرات اساسی پر هزینه تر هستند. از سوی دیگر هزینه بازسازی قسمت های مختلف خانه یا منزل یکسان نیست. برخی قسمت ها مثل آشپزخانه و سرویس ها جزء بخش های پر هزینه تر هستند. پس لازم است ما بررسی دقیقی روی قسمت های نیازمند بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی در تهران و کرج شما داشته باشیم تا بتوانیم برآورد بهتری از هزینه ها به شما ارائه نماییم.

نوع مصالح

نوع مصالح تاثیر مستقیمی در هزینه بازسازی خواهد داشت. دست شما در انتخاب مصالح بسیار باز خواهد بود. به صورت کلی مصالح طبیعی و کم یاب گران تر و مصالح مصنوعی و فراوان بازار، ارزان تر هستند. مثلاً برخی مصالح همچون سنگ و چوب طبیعی گران تر و برخی دیگر مثل سرامیک ها و ام دی اف طرح چوب می توانند ارزان تر باشند. همچنین مصالح مختلف بسته به شرکت سازنده یا عرضه کننده قیمت ها متفاوتی دارند. شاید برخی از آن ها کیفیت بالاتری داشته و به عنوان مصالح درجه یک گران تر باشند یا به دلیل کیفیت پایین تر، درجه دو یا سه محسوب شده و ارزان تر باشند. ممکن است برخی مصالح اجرت اجرا بالاتری داشته و برخی اجرای ساده تر و ارزان تری داشته باشند. همچنین بعضی مصالح سنگین تر هستند و ابعاد بزرگتری دارند؛ بنابراین هزینه حمل و نقل و جایجایی آن ها بیشتر خواهد بود.

تعیین محدوده بودجه

محدوده بودجه شما تاثیر مستقیمی در هزینه بازسازی خانه خواهد داشت. اگر محدودیت بودجه دارید می توانید به سراغ راه حل ها کم هزینه بروید یا با ترفندهایی هزینه خود را کاهش دهید. اما اگر میزان هزینه برایتان اهمیت ندارد، می توانید از طراحی های خاص و سفارشی با مصالح لوکس و با کیفیت تر استفاده کنید. در حقیقت این شما هستید که تصمیم می گیرد در چارچوب چه بودجه ای فرآیند بازسازی انجام شود.

راه ها کاهش هزینه بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی

برخی از راهکار ها می تواند در کاهش هزینه ها بازسازی خانه و منزل منزل مسکونی قدیمی تان کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا راه هایی برای کاهش هزینه ها پیشنهاد کنیم.

محدود کردن متراژ بازسازی

می توانید تنها قسمت ها اصلی منزل مسکونی یا خانه خود را که بیشتر در معرض دید هستند بازسازی کنید. مثلا می توانید حمام ها یا اتاق ها را از انجام بازسازی مستثنی کنید. این امر با کاهش متراژ مورد بازسازی هزینه ها را کاهش خواهد داد.

انجام بازسازی به صورت جزئی و غیر اساسی

برای کاهش هزینه ها می توانید قسمت هایی که هنوز سالم و قابل استفاده هستند حفظ کنید. مثلا ممکن است کف یا سقف فضاها سالم و بدون عیب باشند؛ در اینصورت می توانید همچنان از آن ها استفاده کنید.

تخریب کمتر

قسمتی از هزینه های فرآیند بازسازی خانه مربوط به تخریب و لایه برداری مصالح قدیم و خارج کردن آن ها از فضا است. می توانید با تخریب کمتر قسمتی از اینگونه هزینه ها را کاهش دهید. مثلا شاید بتوانید از یک موکت جدید روی موزاییک های قدیمی استفاده کنید تا بدون نیاز به تخریب، کف جدید و تازه ای داشته باشید.

استفاده از طرح ها ساده و کم کار

لزوماً تغییرات و به روزرسانی ها همیشه با هزینه زیاد اتفاق نمی افتند. بسیاری از طرح ها جذاب و نوآورانه اتفاقاً چندان پر هزینه نیستند. توصیه می کنیم طرح های را برای کار خود انتخاب کنید که در ضمن تاثیرگذاری خیلی پرهزینه نباشند. مثلاً طرح ها با سبک مینیمال و سبک مدرن بسیار کم هزینه تر از طرح ها پر تزیینات مثل کلاسیک هستند. همچین برخی ترفند های طراحی مثل استفاده از رنگ خیلی پر هزینه نیستند.

استفاده از مصالح ارزان تر

همانطور که گفتیم برای کاهش هزینه ها می توانید به سراغ مصالح مصنوع یا مصالح فراوان در بازار بروید. همچنین می توانید به جای خرید مصالح درجه یک و گران از مصالح درجه پایین تر استفاده کنید. سعی کنید مصالحی را انتخاب کنید که اجرت نصب و اجرای بالایی نداشته باشد و نیازمند پرداخت هزینه اضافه برای حمل و جابجایی نیز نباشد.

استفاده مجدد از مبلمان یا مصالح

ممکن است برخی مصالح با مبلمان قدیمی با انجام یک تمیزکاری، تعمیر یا رسیدگی کوچک مجدداً قابل استفاده باشند. مثلاً بسیاری از آجرهای فشاری در خانه ها قدیمی و کلنگی می توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند. یا برخی مبلمان قدیمی مورد استفاده با انجام رنگ آمیزی و تغییر روکش پارچه همچنان قابل استفاده هستند.

سپردن کار به یک طراح

طراحان در کارشان بسیار خلاق و خوش فکر هستند و می توانند با ایده ها و ترفندهای خلاقانه هزینه بازسازی را بسیار کاهش دهند. پیشنهاد می کنیم با انجام یک هزینه مشخص و محدود در ابتدای کار برای طراحی از انجام هزینه های گزاف بعدی پیشگیری کنید.

سپردن کار به یک شرکت بازسازی یا مجری معتبر

توصیه می کنیم کلیه مراحل بازسازی خانه خود را به یک شرکت، پیمانکار یا مجری معتبر بسپارید. شرکت ها، مجریان و پیمانکاران بازسازی بر اساس تجربه علمی و عملی و با یک برنامه منظم و دقیق کار می کنند. این شرکت ها از بسیاری از اشتباهات پرهیز نموده و بر اساس ترفند ها مختلف مثل کاهش پرتی مصالح و … مقرون به صرفه کار می کنند. به همین دلیل می توانند زمان و هزینه ها را بهتر مدیریت کنند. بدین ترتیب خیال تان از بابت نتیجه نیز آسوده خواهد بود.

بازسازی به روش مدیریت پیمان

یکی از راه ها کاهش هزینه ها انتخاب روش مناسب برای نوع قرارداد بازسازی است. در قراردادهای مدیریت پیمان، که توصیه ما به شما است، هزینه دستمزد پیمانکار یا شرکت بازسازی درصدی از کل هزینه ها است. در این نوع قرارداد شرکت مجری باید همه هزینه ها را به صورت شفاف در قالب فاکتور به شما ارائه کند. این موضوع کمک خواهد کرد نسبت به هزینه ها آگاهی داشته باشید و خیالتان از بابت مدیریت درست هزینه ها آسوده باشد.

بررسی امکان بازسازی خانه توسط خودمان

حتماً به این فکر کرده اید که در صورت امکان خودتان بازسازی خانه خود را انجام دهبد. البته که داشتن خلاقیت و آشنایی با برخی امور فنی و ساختمانی می تواند در این زمینه کمک کند. اما لازم است متذکر شویم که بازسازی مقوله ای کاملاً تخصصی و حرفه ای است. دست زدن به کار بازسازی به صورت سر خود و بدون دانش و تجربه کافی شاید باعث بروز اشتباهات جبران ناپذیری شود که علاوه بر زمان، خسارت مالی زیادی برای شما ایجاد کند. مشابه این مسئله هنگامی که فرد بدون داشتن توانایی کافی دست به طراحی یا تغییر دکوراسیون داخلی می زند به وفور دیده می شود. توصیه می کنیم برای آشنایی با پیامدهای چنین اقدامی مقاله «امکان طراحی داخلی توسط خودمان» را مطالعه نمایید.

انجام عملیات بازسازی خانه توسط خودمان

در دنیای امروز که دنیای تخصص ها است مراجعه به یک مجری یا شرکت بازسازی حرفه ای به شما کمک می کند با هزینه ای معقول در سریع ترین زمان به خواسته ها خود برسید. دفاتر و مجریان حرفه ای این حوزه با داشتن برنامه های دقیق و با بهره گیری از تجربه خود می توانند به صرفه جویی در زمان و هزینه کمک کنند. ضمناً با ارائه یک طراحی و اجرای با کیفیت باعث ایجاد ارزش افزوده و کیفیت بالاتری در منزل مسکونی و خانه تان شوند. بر همین اساس پیشنهاد می کنیم برای اینکه خیالتان آسوده تر باشد و از نتیجه مطمئن باشید انجام چنین کاری را به یک شرکت بازسازی، اجرا و ساخت حرفه ای واگذار کنید.

مشاهده مطلب: تاریخچه طراحی داخلی

مراجعه به یک طراح یا مجری بازسازی خانه در تهران و کرج

واگذار کردن کار به یک شرکت یا دفتر حرفه ای و با تجربه شما را از مزایای بسیاری برخوردار خواهد کرد. مهمترین این مزایا «کاهش هزینه ها»، «رسیدن به نتیجه خلاقانه تر و زیباتر»، «کاهش زمان انجام»، «پیشگیری از اشتباهات احتمالی»، «ارزش افزوده و کیفیت بالاتر»، «رفع سردرگمی ها»، «راحتی و آسودگی بیشتر» هستند که در ادامه بیشتر درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

- کاهش هزینه ها

ممگن است تصور کنید پرداخت حق الزحمه به مجری بازسازی باعث افزایش هزینه ها خواهد شد. اما در واقع حق الزحمه مجری نسبت به کل هزینه مصالح و اجرا ناچیز است. درواقع با پرداخت هزینه ای مشخص و محدود می توانید مطمئن باشید همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. یک مجری حرفه ای با  ترفندهایی مثل موازی پیش بردن امور اجرایی، خرید از فروشندگان اصلی به قیمت مناسب  و … هزینه ها را کاهش می دهد. در صورتی که شما بدون داشتن تجربه یا در صورت استفاده از مجریان ارزان احتمالاً باعث بروز خسارت مالی به خود شوید.

- نتیجه خلاقانه تر و زیباتر

وقتی کار خود را به یک شرکت طراح یا مجری حرفه ای می سپارید می توانید مطمئن باشید که ایده هایی خلاقانه و زیبا دریافت خواهید کرد. چنین شرکت ها و دفاتری ضمن آشنایی با ترفندها و اصول طراحی، بازسازی و … دایره شناخت وسیعی دارند و انواع مصالح و مبلمان به روز را می شناسند. این مسئله کمک می کند تا بتوانید نتیجه ای خلاقانه تر و زیباتر داشته باشید. ضمن این کیفیت نهایی اجرای کار شما تضمین شده خواهد بود.

- کاهش زمان انجام

یک شرکت حرفه ای بازسازی کمک می کند بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی خود را در سریع ترین زمان ممکن به انجام رسانید. این شرکت ها با  یک برنامه ریزی دقیق، انجام موازی امور، استفاده از اکیپ ها حرفه ای و … زمان انجام کار بازسازی را کاهش می دهند. تجربه فاکتور مهمی است که باعث کاهش زمان ها پرت و از دست رفته و سرعت دادن به امور می شود.

- پیشگیری از اشتباهات احتمالی

کمک گرفتن از یک طراح و مجری معتبر و باتجربه متضمن درست پیش رفتن همه امور و پیشگیری از هرگونه مشکل احتمالی است. وقتی که یک فرد بدون تجربه و دانش کافی وارد عمل شود شاید اشتباهاتی مرتکب شود که خسارات زیادی به بار آورد. در سمت مقابل شرکت ها با تجربه این حوزه همراه راه هی خاصی برای رفع مشکلات و موانع پیش رو دارند.

- ارزش افزوده و کیفیت بالاتر

نهایتا بازسازی خانه توسط یک مجری معتبر و باتجربه به دلیل رعایت معیارهای فنی و اجرایی باعث ایجاد ارزش افزوده و کیفیت بالاتر در ساختمان خواهد شد. از سوی دیگر برخورداری از طراحی خوب باعث تحقق سه اصل «آرایش بصری»، «آسایش محیطی» و «آرامش ذهنی» می شود. نتیجه این امر ایجاد فضایی تاثیرگذار و متفاوت است که هر فردی به حضور دوباره و تجربه آن تمایل خواهد داشت.

- رفع سردرگمی ها

ایجاد سردرگمی و تردید هنگام گرفتن تصمیمات مهم امری طبیعی است. چنین تصمیماتی هنگام بازسازی خانه بیشتر برای ما پیش خواهد آمد.  زمانی که در یک موضوع تخصص کافی نداشته باشیم یا علایق ما در تناقض با یکدیگر باشند، موضوع پیچیده تر می شود. حتی ممکن است اعضای خانواده در یک موضوع یا انتخاب با یکدیگر اختلاف سلیقه داشته باشند. حضور یک فرد یا دفتر بی طرف به حل همه این مسائل کمک می نماید.

- راحتی و آسودگی بیشتر

نهایتاً زمانی که همه امور را به یک فرد متخصص می سپارید کلیه نگرانی ها و استرس هایتان از بابت نتیجه مرتفع خواهد شد. پیشنهاد نهایی ما این است که با سپردن بازسازی خانه خود به یک طراح و مجری باتجربه از راحتی و آسودگی لازم برخوردار شده و از نتیجه نهایی لذت ببرید. استودیو آرانو در این زمینه همراه شما خواهد بود.

راهنمایی و مشاوره برای بازسازی خانه و منزل مسکونی در تهران و کرج

در صورتی که نیاز به دریافت راهنمایی و مشاوره دارید، می توانید از یکی از راه ها زیر به سوالات خود پاسخ دهید:

استفاده از مطالب راهنما در نشریه آرانو

استودیو آرانو، در قالب «نشریه آرنو» بسیاری از راهنمایی ها عمومی را منتشر می کند که می تواند بسیار مفید و کاربری باشد.  با یک جست و جوی کوتاه در این نشریه می توانید پاسخ های کاملی در رابطه با سوالات احتمالی خود بیابید.

مشاهده نمونه کارهای قبلی آرانو

گاهی دیدن چند نمونه تصویر و عکس مشابه می تواند بهتر از یک متن پاسخگوی سوال و نیازتان باشد. به همین منظور ما در قسمت «نمونه کارهای طراحی و اجرا» تصاویری از نمونه کارها قبلی خود را منتشر کرده ایم. بازدید شما از این صفحه باعث خوشحالی ما خواهد بود.

نمونه کار طراحی داخلی و بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی در تهران و کرج (شرکت آرانو دیزاین)

رجوع به نمونه مشاوره های قبلی آرانو

گاهی ممکن است فردی قبلاً در موضوعی مشابه شما از آرانو مشاوره دریافت کرده باشد. در این زمان مراجعه به «آرشیو مشاوره های قبلی» می تواند برایتان مفید باشد. ما در این بخش متن سوال و جواب مربوط به همه مشاوره ها قبلی انجام گرفته در سایت را منتشر کرده ایم.

درخواست مشاوره دکوراسیون داخلی

در صورتی که پاسخ مناسب با سوال یا نگرانی خود را در هیچ یک از بخش ها «نشریه»، «نمونه کارها» و «آرشیو مشاوره ها» نیافته اید. سوال خود را از بخش «مشاوره بازسازی و دکوراسیون داخلی» با ما در میان بگذارید. کارشناسان آرانو در زمانی کوتاه پاسخگوی شما خواهند بود.

پیدا کردن بهترین شرکت بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی

اگر تصمیم به واگذاری طراحی داخلی و بازسازی خانه یا منزل مسکونی خود به یک دفتر یا شرکت معتبر گرفته اید؛ می توانید از مقاله دیگر ما با عنوان «انتخاب بهترین شرکت بازسازی، ساخت و اجرا» کمک بگیرید. ما در این مقاله همه اصول و معیار ها لازم برای انجام این انتخاب مهم را به شما معرفی کرده ایم. در ادامه به برخی از این اصول و معیارها را به طور خلاصه اشاره می کنیم. برخی سایت های انگلیسی زبان نیز مطالب مفیدی درباره نحوه کار با پیمانکاران و شرکت های فعال در زمینه بازسازی منتشر کرده اند. برای نمونه می توانید به سایت هوم بیوتیفول سر بزنید.

ویژگی شرکت ها بازسازی خانه

انتخاب یک شرکت یا مجری مناسب برای بازسازی خانه بسیار مهم است. چرا که باید علاوه بر مهارت لازم در این کار متناسب با نیاز و سبک و سلیقه شما عمل کند، ضمناً در طول فرآیند کار انعطاف پذیر بوده و به نظرات و خواسته هایتان توجه کند. در صورتی که بتوانید شرکت یا مجری با چنین ویژگی هایی پیدا کنید، می توانید کل مراحل کار را بدون دغدغه به آن ها بسپارید. مقاله «پیدا کردن بهترین شرکت های طراحی داخلی» در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه ویژگی های که از آن صحبت کردیم با هم مرور کنیم.

 • تیم متخصص و با تجربه
 • توجه به سلیقه و نیازهای شما
 • توجه به بودجه شما
 • تعهد و مسئولیت
 • به روز بودن
 • داشتن نمونه کارهای مناسب
 • سرعت و چابکی
نمونه کار بازسازی لابی منزل مسکونی (شرکت آرانو دیزاین)

خدمات شرکت های بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی در تهران و کرج

معمولاً شرکت ها بازسازی با ارائه خدمات مختلف سعی در جذب مشتری و راضی نگاه داشتن آن ها دارند. مهمترین خدمات آن ها به این شرح هستند:

 • بازدید از پروژه و ارائه مشاوره
 • طراحی و ایده پردازی ( به صورت دو بعدی و سه بعدی)
 • ارائه نقشه های اجرایی و فنی
 • ارائه برآورد زمانی و هزینه ای از اجرا
 • اجرا و ساخت

نحوه اعتماد کردن به یک شرکت بازسازی خانه در تهران

بسیاری از پیمانکاران و شرکت ها بازسازی خانه در تهران یا شهرستان ها، مدعی بهترین بودن هستند. اما اینکه چگونه به آن ها اعتماد کنیم ممکن است سوال شما نیز باشد. ما در اینجا روش های مختلفی پیشنهاد می کنیم که قطعا برایتان کاربردی خواهد بود.

 • بررسی نمونه کارهای قبلی
 • بررسی رضایت کارفرمایان قبلی
 • بررسی برخورداری از تیم متخصص
 • بررسی ارائه تضمین خدمات
نمونه کار بازسازی سالن پذیرایی منزل مسکونی (شرکت آرانو دیزاین)

معرفی دفاتر و شرکت ها غیر قابل اعتماد

لازم است گوشزد کنیم تا مراقب افتادن در دام افراد سودجو و غیر قابل اعتماد باشید. متاسفانه برخی افراد سودجو بدون برخوردی از دانش، تجربه یا تخصص کافی به ارائه خدمات بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی در تهران و کرج می پردازند که اعتماد به آن ها شاید برایتان گران تمام شود. بسیاری از این دفاتر علارغم ادعای بالای خود بسیار بی کیفیت کار می کنند. پس توصیه می کنیم هرگز به چنین دفاتر یا شرکت هایی اعتماد نکنید:

 • شرکت هایی که «نمونه ندارند یا نمونه های ضعیف دارند»!
 • شرکت های با«کارفرمایان ناراضی»
 • شرکت هایی که «سبک آن ها ناهماهنگ با سلیقه شما است»
 • شرکت های با «تخصص نامرتبط و تیم ضعیف»!
 • شرکت هایی که «طرح دو- سه روزه می دهند»!
 • شرکت های «بیش از حد ارزان» یا با ارائه «طرح رایگان و بدون هزینه»!

انجام بازسازی خانه یا منزل مسکونی قدیمی و کلنگی، مراحل مختلف دارد که لازم است از آن ها مطلع باشید. بخشی از این مراحل مربوط به پیش از آغاز زمان اجرا و برخی مربوط به پس از آن می شوند. پس با ما همراه باشید تا این مراحل را با هم مرور کنیم:

 • بازدید از محل و ارائه مشاوره
 • طراحی دو بعدی و سه بعدی
 • تهیه نقشه ها و انجام هماهنگی های اجرا
 • عملیات اجرایی و ساختمان

به صورت کلی عوامل زیادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم می توانند بر هزینه بازسازی خانه و منزل مسکونی قدیمی خصوصاً در شهرهای بزرگی مثل تهران و کرج، موثر باشند. مهم ترین این عوامل به شرح زیر هستند:

 • متراژ خانه یا منزل مسکونی
 • طراحی فضا و سبک دکوراسیون داخلی
 • تعیین قسمت های نیازمند به نعمیرات و بازسازی
 • نوع مصالح
 • تعیین محدوده بودجه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top