انتخاب رنگ کفپوش پارکت و لمینت

انتخاب رنگ کفپوش پارکت و لمینت

آشنایی با کفپوش پارکت و لمینت

 

اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالاً از رنگ کفپوش فعلی فضای داخلی خود خسته شده یا  به دلیل فرسودگی قصد تعویض آن را دارید. حتی ممکن است برای فضای داخلی منزل یا محل کار جدیدتان به دنبال یک انتخاب جدید و متفاوت باشید که با دکوراسیون و طراحی داخلی جدیدتان هماهنگ باشد. حتما برایتان سوالاتی از این دست پیش آمده است:

  • بهترین رنگ کفپوش پارکت و لمینیت برای فضای داخلی منزل یا دفتر کار چیست؟
  • چه رنگی را برای کفپوش پارکت یا لمینت انتخاب کنیم تا هر فضایی هماهنگ شود؟
  • در طراحی داخلی رنگ کفپوش پارکت یا لمینت تیره مناسب تر است یا روشن؟

کفپوش پارکت و لمینت یکی از در دسترس ترین و همه پسند ترین کفپوش ها برای فضای داخلی هستند. تفاوتی نمی کند  که دکوراسون داخلی توسط خودتان قرار است انجام شود یا قصد دارید آن را به یک شرکت طراحی داخلی بسپارید. ما در اینجا ابتدا شما را با کفپوش ها پارکت و لمینت آشنا می کنیم سپس عوامل موثر در انتخاب رنگ آن را با هم مرور می کنیم. با ما در آرانودیزاین همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

تفاوت پارکت و لمینت

پارکت ها و لمینت ها هردو مصالحی با ظاهر چوبی هستند اما در حقیقت جنس و ویژگی متفاوتی دارند. پارکت ها معمولاً با چوب طبیعی ساخته می شوند و ضخامت بیشتری دارند. به دلیل استفاده از چوب طبیعی، قیمت پارکت بسیار بالا است و نگهداری سختی دارد. ما پارکت را بیشتر برای پروژه ها لوکس و در ابعاد محدود پیشنهاد می کنیم.

 لمینت ها معمولا از چوب فشرده (HDF) و گاهاً از مواد پایه پلاستیک (PVC) ساخته می شوند. این مصالح لزوماً و مستقیماً از چوب درختان تهیه نمی شود و ترکیبات دیگری در خود دارند. با این حال یک ظاهر چوبی ارائه می دهند. به همین دلیل می توانند ضمن ارائه حس چوب، نگهداری ساده تری در فضای داخلی داشته باشند. همچنین قیمت تمام شده آن پایین تر است و به  دلیل ضخامت کم نصب ساده تری دارد.

مزایای کفپوش پارکت و لمینت

مهم ترین مزیت کفپوش ها پارکت و لمینت امکان نصب ساده آن ها روی کف موجود است. شما می توانید این مصالح را به کمک چسب یا با زبانه کلیکی زیر آن ها به راحتی روی کف سرامیک یا سنگ فعلی خود نصب کنید. مزیت دیگر این کفپوش ها، ایجاد حس خوب طبیعی و ارگانیک بودن در فضای داخلی است. این کفپوش ها می توانند حس چوب را به فضای داخلی شما بیاورند. این نوع کفپوش ها خیلی راحت از نظر رنگی با فضا هماهنگ می شوند. درواقع به دلیل خنثی بودن(از نظر تئوری رنگ ها)، رنگ های چوبی در ترکیب با سایر مبلمان و رنگ ها دست ما را باز می گذارند.

انواع رنگ کفپوش پارکت و لمینت موجود در بازار

این نوع کفپوش ها در بازار تنوع بسیار گسترده ای دارند و تقریبا می توانید هر آن چیزی که مورد سلیقه شما و هماهنگ با فضای شما است پیدا کنید. رنگ قابل انتخاب می تواند هر یک از رنگ های سفید، طوسی، استخوانی، عسلی، قهوه ای و مشکی و … باشد.

عوامل موثر در انتخاب رنگ کفپوش پارکت و لمینت

مجموعه ای از عوامل و فاکتورها در انتخاب رنگ کفپوش تاثیرگذار هستند که لازم است به آن ها توجه کنید. ما در اینجا برخی از این عوامل را برای شما برمی شماریم.

مساحت فضای داخلی

اگر فضای اتاق ها یا سالن منزل و دفتر کارتان کوچک است توصیه می کنیم از رنگ های روشن و ساده استفاده کنید.  این رنگ ها باعث بزرگ تر دیده شدن فضا می شوند. همچنین به فضا نظم و تعادل می دهند.  اتاق ها با  مساحت کمتر از 12 مترمربع و سالن با مساحت کمتر30 مترمربع کوچک هستند و نباید در آن ها رنگ ها تیره و شلوغ را بکار ببرید. اما در سمت مقابل برای اتاق ها و سالن ها بزرگ، رنگ های تیره و پرکار تر می توانند در تناسب با بزرگی فضا، تعادل ایجاد کنند و باعث ایجاد حس دنج بودن شوند. در ادامه نمونه هایی از «پارکت و لمینت با رنگ و طرح روشن و ساده» و «پارکت و لمینت با رنگ و طرح تیره و پرکار» به شما معرفی می کنیم.

نورگیری و روشنایی فضا

تاثیر نورگیری و روشنایی دقیقا مثل بزرگی و کوچکی فضا، ما را به سمت انتخاب دسته ای خاص از طرح ها و رنگ ها هدایت می کند. توصیه ما این است که اگر نورگیری فضای شما کم است و در بیشتر ساعت روز، روشنایی کم است ( مثلا نورگیری پاسیو و پنجره کوچک دارید). سراغ رنگ های روشن تر و ساده تر بروید. اما اگر فضای شما نورگیری خوبی دارد و در بیشتر ساعت های روز روشن است (مثلا نور جنوب و پنجره بزرگ دارید). سراغ انتخاب رنگ های تیره تر و پرکار تر بروید.

مقایسه تاثیر رنگ کفپوش در بزرگ و کوچک بنظر رسیدن فضا

همانطور که گفتیم رنگ ها تیره و طرح های پر کار مناسب فضاهای بزرگ و پر نور هستند. چرا که باعث کوچک تر بنظر رسیدن فضا می شوند و کمک می کنند فضا با مقیاس انسانی هماهگ تر شده و دنج تر و صمیمی تر بنظر برسد. اگر در یک فضای بزرگ اشتباها از رنگ روشن و طرح ساده استفاده کنید؛ فضا یخ، غیر انسانی و بی روح خواهد شد.

اما در سوی مقابل رنگ های روشن و طرح های پرکار مناسب فضاهای کوچک و کم نور هستند. چرا که باعث بزرگتر بنظر رسیدن فضا می شوند و کمک می کنند فضا دلباز تر و خلوت تر بنظر برسد. اگر در یک فضای کوچک اشتباها از رنگ تیره و طرح پرکار استفاده کنید؛ فضا محقر، شلوغ و آشفته خواهد شد.

ما در اینجا دو تصویر از یک فضای داخلی یکسان تهیه کردیم که با دو کفپوش متفاوت طراحی شده است. می توانید تفاوت های بین حس حال فضا را به راحتی با یکدیگر مقایسه کنید.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

هماهنگی با پالت رنگی طراحی داخلی

یکی از عوامل مهم در انتخاب رنگ هر یک از اجزای داخلی، هارمونی و هماهنگی آن با سایر اجزا است. منظور از سایر اجزا، همه آیتم ها حاضر در محیط اعم از مبلمان، دیوارها و … هستند. اگر هنوز مبلمان و وسایل خود را خریداری نکرده اید قدرت ریسک بالاتری خواهید داشت. به عبارت دیگر محدوده رنگی که می توانید در آن انتخاب انجام دهید، گسترده تر خواهد بود. اما اگر مبلمان و وسایل شما موجود است باید رنگی را انتخاب کنید که در هماهنگی و تناسب با آن ها باشد.

هنگام انتخاب رنگ در طراحی داخلی، ما در پی ایجاد هارمونی هستیم. یکی از انواع هارمونی، استفاده از رنگ ها با پایه رنگی همسان یا مشابه است. مثلا رنگ های زرد، نارنجی، کرم و استخوانی پایه های رنگی مشابهی دارند. پس اگر در فضای داخلی شما رنگ های گرم مانند زرد یا نارنجی استفاده شده، می توانید از پارکت یا لمینت خنثی یا با رنگ های کرم و استخوانی استفاده کنید. اگر مایل به اطلاعات بیشتری در زمینه هارمونی رنگ ها هستید، مطلب دیگر ما با عنوان «هارمونی رنگ ها در طراحی داخلی و دکوراسیون» به شما کمک خواهد کرد.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

سلیقه شما

سلیقه شما جزء انکار ناپذیر هر انتخابی است. درواقع این شما هستید که در نهایت تصمیم می گیرد که بر اساس سلیقه تان چه انتخابی داشته باشید. اما با این وجود ما توصیه می کنیم دخالت دادن سلیقه در انتخاب نباید اصول و معیارهایی که در قسمت بالا از آن ها صحبت کردیم، زیر سوال ببرد. همچنین باید عناصر و اصول دیزاین را در کار خود رعایت کنید. پس ابتدا بر اساس یکی از استراتژی ها ذکر شده برای انتخابتان چارچوب و محدوده تعیین کنید. سپس در میان چارچوبی که برای خود تعیین کردید، می توانید سلیقه خود را نیز دخالت دهید.

اگر با وجود تمام این راهنمایی ها هنوز هم مردد هستید، می توانید با مطالعه مقاله «نکات تغییر دکوراسیون داخلی» اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. همچنین سپردن کل کار به یک شرکت طراحی داخلی یا یک شرکت بازسازی می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد.

جمع بندی

ما در این مقاله انواع کفپوش پارکت و لمینت آشنا شدیم. تفاوت های میان «پارکت» و «لمینت» را شناختیم و معایب و مزایای هر یک را مرور کردیم. انواع رنگ این نوع کفپوش ها و عوامل موثر در انتخاب رنگی آن را شناختیم. بر همین اساس به طور خلاصه می توان گفت:

کفپوش های تیره و پرکار مناسب فضاهای بزرگ و پرنور هستند و فضا را صمیمی تر و دنج تر جلوه می دهند. اما کفپوش های روشن و ساده مناسب فضاهای کوچک و کم نور هستند و فضا را دلبازتر و بزرگتر جلوه می دهند.

دعوت به بازدید از سایت آرانو

از شما دعوت می کنیم از نمونه کارهای آرانو بازدید نمایید. ما یک شرکت تخصصی طراحی و اجرا (با بیش از ده سال سابقه) هستیم. می توانید نظرات کارفرمایان و مشتریان آرانو را مطالعه کنید و اگر راضی بودید سفارش طراحی یا درخواست مشاوره دهید.

انتخاب رنگ کفپوش پارکت یا لمینت به عوامل متعددی بستگی دارد که در این مطلب به تفصیل به بررسی آن ها پرداخته ایم. عواملی همچون:

  • مساحت فضای داخلی
  • نورگیری و روشنایی فضا
  • هماهنگی با پالت رنگی طراحی داخلی
  • ایجاد هارمونی و تعادل در فضا
  • سلیقه شما

کفپوش های تیره و پرکار مناسب فضاهای بزرگ و پرنور هستند و فضا را صمیمی تر و دنج تر جلوه می دهند. اما کفپوش های روشن و ساده مناسب فضاهای کوچک و کم نور هستند و فضا را دلبازتر و بزرگتر جلوه می دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top