نمونه طراحی داخلی کلینیک و مطب دندانپزشکی خارجی و لاکچری

20+ نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی لاکچری

طراحی داخلی و بازسازی فضای درمانی به خصوص نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی به یکی از ضرورت های جامعه پزشکی و درمانی دنیای امروز تبدیل شده است. چراکه با گسترش فرهنگ توجه به بهداشت و سلامت و مراقبت از بدن به خصوص زیبایی دهان و دندان، با تعدد این مراکز در جامعه مواجه هستیم. نتیجه آن داشتن حق انتخاب بیشتر برای بیماران در انتخاب و بالا رفتن سطح توقع و انتظار مراجعین از فضاهای درمانی است. بنابراین هرچه مطب ها و کلینیک های دنداپزشکی بیشتر بتوانند محیطی برای مراجعه کنندگان فراهم کنند که از نظر آسایش محیطی، آرامش ذهنی و آرایش بصری مطلوب و دلپذیر باشد بیشتر موفق به کسب رضایت از مراجعه کنندگان و تداوم حرفه و کسب و کار خود خواهند بود.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

مشاهده مطلب: تاریخچه طراحی داخلی

ایده های طراحی داخلی مطب و کلینیک دندانپزشکی

در نشریه معماری آرانو پیش از این در مورد ایده های طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی صحبت شده است و ایده های جالبی در این خصوص ارائه شد. امروز می خواهیم بیشتر در مورد نکات و ترفندهای آن صحبت کنیم و اینکه کلنیک ها و مطب های دندانپزشکی های خارجی موفق در دنیا چه نوع طرح هایی دارند و چطور توانسته اند با ارائه فضایی دلپذیر و جذاب به مراجعین خود در بازار کسب و کار امروزی به حرفه خود رونق دهند. در ادامه به بررسی طراحی داخلی دو نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

مقایسه دو نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی خارجی

معرفی دو نمونه کلینیک دندانپزشکی

کلینیک و مطب دندانپزشکی لاکچری و مدرن شماره 1

موقعیت: آمستردام، هلند

مساحت: 260 متر مربع

طرح و اجرا در سال: 2021

در این مرکز دندانپزشکی در شهر آمستردام هماهنگ با اصول دیزاین یک توناژ آرامش بخش از فضای رنگ سبز با حرفه پزشکی آمیخته شده است. همچنین استفاده از متریال چوب به رنگ طبیعی و سبزینگی فراوان و داشتن پلان باز باعث آرامش و راحتی هر بیننده ای می شود.

نمای بیرونی و فضای داخلی اتاق درمان کلینیک دندان پزشکی آمستردام

کلینیک و مطب دندانپزشکی لاکچری و مدرن شماره 2

موقعیت: تورس ودراس، پرتغال

مساحت: 90 متر مربع

طرح و اجرا در سال: 2012

طرح این کلینیک دندانپزشکی در پرتغال به یک تعریف جدید و تفسیری دوباره از یک کلینیک دندانپزشکی می پردازد، همچنین می توانیم کارکترهای فضایی جدید را کشف کنیم.

فضاهای داخلی کلینیک دندانپزشکی واقع شده در پرتغال

مقایسه اصول طراحی دو نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی

در طرح هر دو کلینیک توجه خطوط تیز، سفید و تمیز هم به شکل عملکردی و هم به معنای شهودی به حرفه و کار پزشکی اشاره می کند.

نمونه بالا: بخش ورودی و سالن انتظار نمونه کلینیک دندانپزشکی اول
نمونه پایین: بخش ورودی و فضای انتظار نمونه کلینیک دندانپزشکی دوم

نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی با سبک لاکچری و مدرن

در کلینیک دندان پزشکی شماره 1 دیزاین گرافیک و هویت بصری آن به یک شرکت دیزاین سپرده شده است و نتیجه آن این است که هم طراحی داخلی، هم هویت بصری و گرافیک مجموعه به هم پیوسته و کاملا مرتبط است. توجه به این موضوع باعث یکپارچگی و و یک دستی کل مجموعه شده است.

پیشبینی یک باغچه سرسبز کوچک در جلوی ورودی کلینیک دندانپزشکی آمستردام فضای انتظار مراجعین را از خیابان شلوغ بیرون جدا کرده است. طراح با الهام گرفتن و تعمیم دادن این کانسپت یک ناحیه با هارمونی رنگی فکر شده به رنگ سبز با زوایای تیز در قسمت میز پذیرش طرح ریزی کرده است که فضای انتظار مراجعین را از فضای درمانی تفکیک می کند.

نمونه بالا: تفکیک فضای انتظار با یک باغچه سرسبز در قسمت ورودی
نمونه پایین: فضای مکث و تامل برای فضای انتظار مراجعین با خطوط نوری

کلینیک دندانپزشکی شماره 2 در طبقه اول یک ساختمان معمولی قرار گرفته است. در طرح این کلینیک ابتدا برای برانگیختن احساسات و تقویت اتمسفر فضا نیاز به ایجاد یک تصویر جدید به شکل فرم، متریال یا غیره احساس شده است. اما در طول فرآیند کار فضایی متمایز که افراد بیشتر در آن مکث کنند و بیشتر آنها را به فکر و تامل وا دارد، هماهنگ با اصول فکری سبک مینیمال پیشبینی شده است. فضایی که به ظاهر خالی است اما در حقیقت سرشار از زندگی است.

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

طراحی داخلی مطب و کلینیک دندانپزشکی

در طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی شماره 1 به ترکیب و تداخل فضای برون و درون بیشتر توجه شده است. یک پاسیو و حیاط کوچک به همراه باغچه ای از درختان و بوته های سبز در میانه فضا دیده شده است که با فضا و نور بیرون در ارتباط است. پیشبینی چنین پاسیو کوچکی باعث برخورداری هرچه بیشتر فضای داخلی با نور طبیعی روز شده است.

نمونه بالا: فضای پاسیو به همراه باغچه و ارتباط با نور و منظر بیرون در مطب دندانپزشکی
نمونه پایین: استفاده از شیشه های بازیافتی برای خلق بازتاب نور در مطب دندانپزشکی

در نمونه کلینیک دندانپزشکی شماره 2 برای رسیدن به متریالی خاص جهت ایجاد تضاد و  برانگیختن اتمسفر فضا به فضای تهی از متریال و ماده رسیدند. این فضای تهی با خطوط نور، بازتاب، شفافیت و سیالیت درک می شود. در این فرآیند، از شیشه های بازیافتی استفاده شده تا بازتاب ها و ارتعاشات نور را تقویت کند و درکی از فضا که دائما در حال جهش است را خلق کند.

پروژه مطب و کلینیک دندانپزشکی

در پروژه کلینیک دندانپزشکی شماره 1 ، پاسیو، آتریوم یا حیاط با ایده هایی از گیاهان و فضای سبز داخل یک باغچه واقع در مرکز فضا پیشبینی شده که نور طبیعی روز، منظر آسمان و طبیعت بیرون را به داخل فضاهای درمان نشان می دهد. بیماران با دراز کشیدن بر روی یونیت های دندانپزشکی می توانند از حفره ی باز سقف پاسیو که مستقیما مرتبط با فضای بیرون است، آسمان را تماشا کنند.

نمونه راست: پاسیو برخورداری اتاق های درمان از آسمان و منظر بیرون در کلینیک دندانپزشکی
نمونه چپ: خطوط نور و استفاده از متریال شیشه برای خلق فضایی لایتناهی در کلینیک دندانپزشکی

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

در کلینیک دندانپزشکی شماره 2 با ایجاد فضایی لایتناهی خارج از زمان و ماده به کمک ایجاد فیلترهای مختلفی از نور حواس مختلف انسان را درگیر فضا کرده است و حالت شاعرانه و باوقار به فضا بخشیده است.

در هر دو نمونه خارجی پروژه طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی هدف خلق فضای پزشکی تمیز و تازه است تا یک تجربه خوشایند از سلامتی ،حس راحتی و برخورداری از مزایای بازسازی برای کلیه استفاده کنندگان فضا فراهم کند. در طراحی داخلی این کلینیک ها فضاهای درمان به ازای هر بیمار توسط پارتیشن های شیشه ای جدا شده است تا بیماران و پزشکان بتوانند در کنار مشارکت و تعامل با یکدیگر حریم خصوصی خود را نیز حفظ کنند.

نمونه بالا: جانمایی فضای استراحت و آشپزخانه در مجاورت پاسیو و بهره گیری آن از نور و منظر بیرون در مطب دندانپزشکی
نمونه پایین: پلان جانمایی فضاهای مختلف در یک نمونه کلینیک دندانپزشکی

برنامه فیزیکی کلینیک و مطب دندانپزشکی

همانطور که در پلان مشاهده می کنید ریز فضاهای مطب و کلینیک دندانپزشکی شامل فضای ورودی مراجعین، فضای ورودی کارکنان که می تواند به صورت مجزا تعریف شود، فضای انتظار مراجعین، قسمت میز پیشخوان پذیرش، سرویس بهداشتی بیماران، اتاق رادیوگرافی و عکس برداری، اتاق استریل، اتاق های درمان، اتاق های جراحی، اتاق های درمان مخصوص کودکان، فضای استراحت کارکنان، سرویس بهداشتی کارکنان و فضای رختکن،  آشپزخانه و اتاق مدیریت می شود. مسیرهای حرکت و سلسله مراتب قرارگیری هر کدام از این فضاها در کنار هم باید به درستی تعریف شود. همچنین مسیرهای گردش کار باید به درستی و در بهینه ترین حالت و هماهنگ با نکات تغییر دکوراسیون و منطبق با ارگونومی طراحی شود.

نمونه بالا: پلان جانمایی فضاهای مختلف در نمونه کلینیک دندانپزشکی
نمونه پایین: مقطع نشان دهنده فضاهای های مختلف در نمونه کلینیک دندانپزشکی

سبک لاکچری و مدرن در کمال سادگی

در طراحی داخلی هر دو نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی زیبایی در کنار کاربردی، لوکس بودن در کمال سادگی و عملکردگرایی تعریف شده است.  تعریف رنگ ها بر اساس بالا بردن کاربرد علایم گرافیکی فضا و افزایش کیفیت فرآیند هوش شناختی کاربر نسبت به فضا انجام شده است. برای مثال در جایی که کاربر نیاز به مکث دارد و دو فضا با عملکردهای متفاوت از هم تفکیک شده است از رنگ های متفاوتی استفاده شده است.

نمونه بالا: تفکیک فضای پذیرش از فضای انتظار مراجعین توسط فیلتر رنگ در مطب دندانپزشکی
نمونه پایین: تفکیک بخشی از فضای پذیرش از فضای انتظار مراجعین با شیشه رنگی در مطب دندانپزشکی

نمونه بالا: تفکیک فضای درمانی از فضای پذیرش مراجعین توسط فیلتر رنگ در نمونه کلینیک دندانپزشکی اول
نمونه پایین: تفکیک فضای درمانی از فضای انتظار مراجعین با شیشه رنگی در نمونه کلینیک دندانپزشکی دوم

نکات مهم در نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی خارجی

از مهم ترین نکات طراحی داخلی نمونه کلینیک دندانپزشکی شماره یک و دو، توجه به پاکیزگی و تمیزی فضا با انتخاب پوشش دیوار در فضا است. توجه به امر بهداشت و قابلیت نگهداری از آن در شرایط فضای درمانی بسیار اهمیت دارد.  انواع رزین ها مانند رزین اپوکسی از جمله متریال هایی هستند که برای پوشش کف فضا یک انتخاب بسیار سنجیده و مناسب هستند. چرا که این متریال قابل شست وشو بوده و با پوشش کامل کف فضا بدون هیچ درز یا بند برای یک فضای بهداشتی و درمانی بسیار مطلوب خواهد بود.

نمونه بالا: انتخاب متریال بهداشتی رزین اپوکسی برای پوشش کف در مطب دندانپزشکی
نمونه پایین: توجه به قابلیت شست و شو مصالح در مطب دندانپزشکی

نمونه راست: استفاده از متریال اپوکسی برای پاکیزگی در نمونه کلینیک دندانپزشکی اول
نمونه چپ: استفاده از متریال اپوکسی برای پاکیزگی در نمونه کلینیک دندانپزشکی دوم

اهمیت نور در طراحی داخلی مطب و کلینیک دندانپزشکی

توجه به آیتم نور به خصوص نور طبیعی روز یکی از موارد حائز اهمیت در فضاهای درمانی است. طراحی داخلی بر اساس حداکثر بهره گیری فضاها از نور و منظر طبیعی به خصوص در زوایای دید تخت بیماران در کیفیت فرآیند درمان و رضایت بیماران تاثیر بسیار زیاد دارد. همچنین به دلیل اینکه کادر درمان ساعات بسیاری را در فضای کلینیک سپری می کنند، داشتن فضایی که بتوانند بخشی از نور و منظر بیرون را از آن کسب کنند در بهبود کیفیت کار ، بهره وری و کارایی آنها بسیار تاثیرگذار است.

در بررسی طراحی داخلی این دو کلینیک دندانپزشکی خارجی، توجه به آیتم نور بسیار آشکار است. در نمونه موردی اول طراحی پاسیو و حیاط خلوت مرکزی به همراه باغچه و پوشش گیاهی توانسته بود نور و منظر فضاهای درمانی را تا حد زیادی تامین کند. در نمونه موردی دوم انتخاب متریال شیشه به عنوان یکی از متریال های اصلی فضا به منظور تقویت و تاکید بر بازتاب ها و فرم های مختلف انتشار نور  در فضا استفاده شده است.

نمونه راست: استفاده از خطوط نور در فضای انتظار مراجعین در مطب دندانپزشکی
نمونه چپ: جانمایی فضای استراحت و غذاخوری کارکنان مطب در مجاورت پاسیو در مطب دندانپزشکی

قیمت و هزینه بازسازی و طراحی داخلی مطب و کلینیک دندانپزشکی

برآورد هزینه و قیمت بازسازی و طراحی داخلی نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی هزینه بر اساس متر مربع فضا، سبک و خواسته های کارفرما و یا درصدی از هزینه اجرا و ساخت محاسبه می شود. هزینه ساخت و اجرا نیز به متغیرهای مختلفی بستگی دارد که تعدادی از آن شامل متراژ فضا، موقعیت مکانی، میزان تغییرات و تعمیرات، متریال های انتخابی، مبلمان انتخابی، تجهیزات و تاسیسات انتخابی و غیره می شود. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های طراحی، بازسازی، اجرا و فرآیند انجام کار در صفحه سفارش طراحی و اجرا با ذکر انواع خدمات مشخص شده است.

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی دارید که باید برطرف شود، با ما در صفحه «دریافت مشاوره طراحی داخلی» در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای ویژه فضای شما هستند.

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برای شما وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای فضای شما آماده کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید. آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی داخلی و همینطور از شرکت های برتر بازسازی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است. خدمات آرانو شامل ارائه رندرهای سه بعدی و شبیه سازی شده از فضای شما به همراه پلان جانمایی و مبلمان همه عناصر در فضا است و همه نیازهای شما را پوشش می دهد.

مشاهده نمونه ها کارهای ما به شما کمک خواهد کرد تصور بهتری از نیاز خود داشته باشید و بتوانید درباره سلیقه و سبک مناسبتان بهتر تصمیم بگیرید. برای مشاهده نمونه طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی استودیو آرانو می توانید به قسمت نمونه کارهای درمانی مراجعه کنید. اگر مایل به دیدن همه نمونه ها هستید، می توانید سری به صفحه «نمونه کارهای طراحی داخلی آرانو» بزنید. در صورت تمایل به دریافت نمونه کارهای بیشتر می توانید با ما در تماس باشید. 

2 دیدگاه دربارهٔ «20+ نمونه کلینیک و مطب دندانپزشکی لاکچری»

  1. نادعلی

    ممنون از مطلب مفیدتون. میشه هزینه طراحی داخلی رو عم اعلام بفرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top