طراحی داخلی دفتر و فضای اداری مدرن و لوکس - طراحی داخلی شرکت توسط استودیو آرانو

بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

تخصصی و حرفه ای، همراه نمونه کارهای بسیار باکیفیت در «استودیو آرانو»

نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، دفتر کار، ساختمان یا فضاهای اداری یک مسئله ضروری برای همه کسب کارها است. طراحی داخلی و بازسازی دفتر و فضاهای اداری باید علاوه بهبود جلوه ظاهری و کیفیت فضای داخلی باعث ارتقای برندینگ و ایجاد ارزش افزوده شود. مزایای بازسازی می تواند مدیر هر شرکتی را به انجام آن ترغیب کند. چرا که ساختمان اداری و دفتر کار محل برقراری تعامل اجتماعی با بازدیدکنندگان و مشتریانتان است. درواقع محل کار مثل ویترین کاری شما عمل می کند. اگر مشتریانتان نتوانند تصویر مناسبی از فضا و محیط کاری تان دریافت کنند، کمتر به شما اعتماد می کنند. بازدیدکنندگان و مشتریان یک فضای اداری به صورت ناخودآگاه شما را از روی ظواهری هچون طرح ساختمان و دفتر کار قضاوت خواهند کرد. به همین دلیل ضرورت توجه به امر بازسازی داخلی دفتر اداری بیش از پیش روشن می شود.

توجه به طراحی فضای اداری و دفتر کار می تواند باعث بهبود جلوه ظاهری و نمود بیرونی شرکت تان شده و به رونق تجارت و کسب و کارتان کمک شایانی کند. از سوی دیگر یک دفتر اداری که در آن به آسایش محیطی و آرامش ذهنی کارکنان توجه شده، بازده کاری را افزایش می دهد. مجموع این دو عامل علاوه بر صرفه اقتصادی در بلند مدت باعث ایجاد ارزش افزوده و تمایز نسبت به رقبا می شود و شما را به چهره برجسته ای در میان رقبایتان تبدیل خواهد کرد. به همین دلیل نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری یا فضاهای اداری یک مسئله سلیقه ای نیست و باید بر اساس اصول دیزاین و استانداردهای طراحی و هماهنگ با ایده ها و سبک ها روز دنیا انجام شود که در ادامه این مقاله از نشریه آرانو دیزاین به آن می پردازیم.

طراحی داخلی و بازسازی دفتر و فضاهای اداری توسط استودیو آرانو، بگونه ای است که

علاوه بهبود جلوه ظاهری و کیفیت فضای داخلی باعث ارتقای برندینگ و ایجاد ارزش افزوده نسبت به رقبا می شود.

خلاصه مقاله در یک فایل ویدئویی

>> برآورد هزینه و سفارش طراحی <<

✆ دریافت مشاوره:  3952 4482-021

اصول بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

تفاوتی نمی کند که موضوع فعالیت دفتر چیست. « بازسازی و طراحی داخلی دفتر وکالت »، « طراحی داخلی دفتر شرکت تجاری، تولیدی یا شرکت واردات و صادارت »، « طراحی دفتر بانک یا کارگزاری» « بازسازی و طراحی داخلی دفتر بیمه ای » و … همه از اصول مشترکی تبعیت می کنند. در بازسازی دفتر اداری ، ساختمان اداری، دفتر کار یا هر نوع فضاهای اداری مسائل مهم زیادی وجود دارد که باید به همه آن ها توجه کرد. از نیازها و سلیقه کارفرما و کارکنان گرفته تا رعایت استانداردها و ضوابط طراحی داخلی دفتر اداری و فضاهای کار. به صورت کلی باید سه اصل «آرایش بصری»، «آرامش ذهنی» و «آسایش محیطی» در فضایتان محقق شود.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

1- ایجاد یک دفتر اداری زیبا و چشم نواز

اولین اصل در نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ایجاد فضایی زیبا و چشم نواز از نظر بصری است. رعایت برخی اصول زیبایی شناسی کمک می کند فضایتان بسیار زیبا و جذاب به نظر برسد و برای مراجعه کنندگان جلب توجه نماید. در ادامه چند راهکار موثر جهت ایجاد یک دفتر اداری زیبا و چشم نواز معرفی می کنیم.

بسیاری از ساختمان ها و دفاتر اداری قدیمی در ایران دیزاین نشده اند و سبک طراحی بخصوصی ندارند. حتی شاید بسیاری از آن ها نوساز باشند اما باز هم برای مراجعه کننده هنگام حضور در فضا، احساس یک فضای قدیمی دست دهد. ما پیشنهاد می کنیم جهت ساختمان و دفتر اداری خود متناسب با ماهیت موضوعی کارتان یک سبک مشخص انتخاب و به درستی پیاده کنید. مقاله تاریخچه طراحی داخلی در نشریه آرانو اطلاعات مفیدی درباره انواع سبک ها در اختیارتان خواهد گذاشت. شما می توانید هر یک از سبک های مدرن، پست مدرن، تلفیقی یا … را انتخاب کنید. اما پیشنهاد ما برای فضاهای اداری، سبک مدرن، سبک مینیمال و سبک پست مدرن است. این سبک ها جدیدتر و متداول تر بوده و  با ماهیت فضاهای اداری متناسب تر هستند.

 

به صورت کلی «رنگهای سرد»، ملایم، تسکین دهنده و آرامش بخش؛ «رنگهای گرم» پرانرژی، محرک و پر هیجان  و «رنگهای خنثی»، متعادل، سنگین و لوکس هستند. معمولا فضاها در بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری دارای تعداد زیادی کارمند و مراجعه کننده هستند. همچنین دارای تعداد زیاد مبلمان و تجهیزات هستند که خود باعث ایجاد شلوغی و ناهماهنگی در فضا هستند. پیشنهاد ما استفاده بیشتر از رنگهای خنثی یا رنگ ها با اشباع رنگی پایین به عنوان رنگ زمینه است. اما باتوجه به هویت بصری برند یا شرکت می توان از رنگ سازمانی نیز به صورت لکه رنگی در فضا استفاده کرد. تیم طراحان حرفه ای آرانو دیزاین با تسلط به هارمونی، تئوری رنگ و روانشناسی رنگها می توانند شما در انتخاب پالت رنگی مناسب برای فضایتان کمک کنند. در صورتی که علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید، مقاله «اصول و روش های انتخاب رنگ» برای شما مفید خواهد بود.

هارمونی عامل ایجاد هماهنگی و پیوستگی در فضایتان است. زمانی که فضایتان هارمونی یا یک تم مشخص داشته باشد فضا بسیار بهتر و تاثیرگذارتر بنظر خواهد رسید. می توانید از رنگ ، فرم، شکل و … جهت ایجاد هارمونی استفاده کنید. یکی از بهترین و متداول ترین روش های ایجاد هارمونی، استفاده از رنگ است. مقاله «هارمونی رنگی در طراحی» اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیار شما می گذارد. توصیه می کنیم در بازسازی فضای اداری خود استفاده از هارمونی رنگ را فراموش نکنید.

همه دفاتر، شرکت ها و سازمان ها بزرگ یک هویت بصری تعریف شده دارند که لوگو، رنگ ها، فونت، عائم و تابلوهای تبلیغاتی و … را تعریف می کند. ما در تیم آرانو دیزاین همواره در تلاش هستیم بین گرافیک و طراحی داخلی و معماری فضاها پیوند ایجاد کنیم. به همین دلیل توصیه می کنیم رنگ ها، لوگو و هویت بصری شما در طراح داخلی یا نمای ساختمان شما نیز پدیدار شود. استفاده از هویت بصری به شکل ها، علائم و رنگ ها در طراحی فضاهای داخل معنا می دهد. توصیه دیگر ما استفاده از علائم بصری یا پیکتوگرام در کنار علائم نوشتاری است. ما در تیم آرانو دیزاین برای همه فضاهای شما علائم و تابلوهای مخصوص طراحی می کنیم.

معمولاً ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی، زمانی که دانش و اطلاعات کافی نسبت به انجام آن نداشته باشیم، باعث بروز استرس و نگرانی هایی در ما می شود. این نگرانی ها هنگام گرفتن تصمیمات مهم مثل انتخاب و خرید مبلمان و مصالح بیشتر می شود. مثلاً ممکن است زمانی که به مرحله انتخاب رنگ یا خرید مبلمانتان می رسید، دچار تردید و سردگمی شوید و ندانید دقیقا باید چه کار کنید. دلیل ایجاد چنین نگرانی هایی نداشتن تخصص و عدم اطمینان از نتیجه کار است. استفاده از یک مشاور مطمئن و با تجربه به شما اطمینان خواهد داد که همه چیز درست پیش خواهد رفت.

گاهی شما علاقمندی های متفاوتی دارید که با هم در تناقض هستند. از سوی دیگر ممکن است افراد مختلف صاحب نظر در منزل یا محل کار با شما هم نظر نباشند و دیدگاه های متفاوتی داشته باشید. در چنین مواردی مشاوره دکوراسیون داخلی آرانو کار را برایتان راحت تر می کند. مشاوران ما در اولویت بندی نیازها و انجام یک انتخاب بهتر و کاربردی تر به شما کمک خواهند کرد. آن ها راه حل های میانه و بهینه متناسب با اقتضائات فضا و صرفه و صلاح کارتان را به شما پیشنهاد می دهند. همچنین همه راهنمایی های لازم برای رسیدن به نتیجه بهتر را به شما ارائه خواهند نمود.

2- خلق یک دفتر اداری آرامش بخش و دارای حس خوب

دومین اصل در نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، ساختمان اداری یا دفتر کار، ایجاد آرامش ذهنی است. به صورت کلی دفتر اداری شما باید «آرامش بخش»، «اعتماد برانگیز»،  «رسمی و حرفه ای»  باشد تا حس خوبی در کارکنان و مراجعه کنندگان به وجود آورد. در ادامه با ما در آرانو دیزاین همراه باشید تا هرکدام این راهکارها را مرور کنیم.

معمولاً  بسیاری از ما زمان زیادی از روز خود را در محل کار خود طی می کنیم. نوسازی، بازسازی یا طراحی داخلی دفتر اداری می تواند با تغییر ظاهر خسته کننده و یکنواخت قبلی، فضایی دلپذیر و آرامش بخش ایجاد کند. یک فضای مثبت و آرامش بخش ضمن افزایش بازده کاری به همه کارکنان و مراجعه کنندگان حس خوبی می دهد. هرکدام از عناصر دیزاین، از جمله فرم، شکل، مصالح، رنگ، بافت و … در ایجاد آرامش ذهنی به ما کمک خواهند کرد.

مثلاً فرم نرم و سیال و خطوط افقی باعث ایجاد آرامش می شوند. بین رنگ ها، رنگهای خنثی و با اشباع رنگی پایین آرامش بخش تر هستند. استفاده از نورهای طبیعی یا نورپردازی مصنوعی به صورت یکنواخت و کنترل شده در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. همچنین چیدمان دنج و راحت می توانند دلپذیر تر باشد. به کار بردن پوشش گیاهی نیز یک راهکار خوب برای اجاد حس خوب در کارکنان و مراجعه کنندگان است.

ما در استودیو آرانو، پیشنهاد می کنیم توجه ویژه ای به ایجاد فضایی لوکس و اعتماد برانگیز برای مشتریان و مراجعه کنندگان داشتته باشید. معمولاً در بسیاری از موارد ارائه یک طراحی لوکس و لاکچری خواسته کارفرمایان ما در بازسازی است که البته برای یک شرکت طراح و مجری حرفه ای کار چندان دشواری نیست. ما با انتخاب خاص و استفاده از ترفندهای ویژه در مبلمان، نورپردازی، اکسسوری، مصالح و رنگ این خواسته را محقق می کنیم. البته بهتر است این مسئله را شفاف کنیم که هدف ما ایجاد فضایی اعتماد برانگیز است که لزوما گران و پرهزینه نخواهد بود.

گاهی مبلمان با طراحی ویژه و ظاهر و رنگ متفاوت می تواند جلوه لوکسی به فضایتان بدهد. همچنین استفاده از اکسسوری های جذاب در دکوراسیون داخلی به شما برای رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد. مثلا یک قاب عکس بسیار بزرگ روی یک دیوار در آکس دید یا یک گلدان و مجسمه خاص می تواند همین کار را برای شما انجام دهد. نورپردازی نیز یک ابزار قوی برای خلق فضای اداری لوکس بوده و نورهای تزیینی جلوه خاصی به محیط می دهند. پیشنهاد دیگر ما بهره گیری از مصالح به روز و جدید است. مثلا سنگ های فن آوری شده با تکنیک های روز (مثل فلیم، اره ای و …) می تواند جلوه بسیار زیادی ایجاد کند. برای دریافت بسیاری از ایده های جدید می توانید با تیم آرانو دیزاین در تماس باشید یا به صورت آنلاین، سفارش طراحی و اجرا پروژه خود را ثبت کنید.

یک دفتر اداری باید دارای فضای رسمی و حرفه ای باشد؛ درواقع نباید بیش از حد صمیمی و خودمانی جلوه کند. گاهی افراط در استفاده از فرم ها و رنگ ها باعث می شود محیط از حالت رسمی و حرفه ای خود دور شود. استفاده درست، متناسب و وزین از فرم ها، رنگ ها، مصالح و … به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. مثلا فرم های منظم، هماهنگ، راست گوش و با هندسه اقلیدسی به علت اینکه کمتر باعث حرکت چشم و حواس پرتی می شوند به تمرکز بیشتر در محیط اداری کمک می کنند. رنگهای خنثی ابزار دیگری برای رسمی تر نشان دادن فضا هستند. بهتر ایت در فصاهای اداری به جای رنگهای جیغ (دارای اشباع رنگی بالا) از رنگ ها خنثی و با اشباع رنگی پایین استفاده شود. مصالح مدرن، صنعتی و جدید همچون فلز، شیشه، میکروسمنت و … می تواند حس رسمی و حرفه ای دفتر اداری شما را بیشتر کنند. مصالح قدیمی و شلوغ مثل کاغذدیواری و … فضا را بیش از حد غیر رسمی جلوه می دهند.

مشاهده مطلب: طراحی فروشگاه عطر

3- خلق آسایش محیطی در فضای کاری و دفتر اداری

علاوه بر مسائل زیبایی شناسی، بسیاری از مسائل عملکردی در نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری حائز اهمیت هستند. مثلا نحوه تقسیم بندی و تفکیک درست فضاها، چینش فضاها و اتاق های اداری در کنار هم و ارتباط آن ها با یکدیگر،  توجه به مراجعه کنندگان فضا و … از این جمله هستند.

در گذشته برای هر یک از کارمندان یا مجموعه ای از آن ها در کنار یکدگیر اتاق ها مجزا  و بسته در تظر گرفته می شد. اما امروزه پلان باز به دلیل مزایای زیاد خود، نزد صاحبان کسب و کارها و طراحان جایگاه ویژه ای دارد. در پلان باز به جای دیوار و پارتیشن، فضاهای کاری به کمک شکل چیدمان یا تقسیم کننده هایی مثل فلاورباکس و … دسته بندی و تا حدودی تفکیک می شوند. پلان باز امکان تعامل بین کارکنان را افزایش داده و به کنترل و نظارت بهتر کمک می کنند. پارتیشن بندی فضا امکان دیگری است که یک حالت بینابینی دارد. نه مثل دیوار فضاها را کاملاً جدا می کند نه مثل پلان باز ایجاد کنترل حریم بصری و فیزیکی را از دست می دهد. پارتیشن ها بسیار سبک و کم عرض هستند و سریع و راحت اجرا و نصب می شوند. به همین دلیل می توان به کمک پارتیشن بندی فضا ضمن صرفه جویی در هزینه ها در زمان و فضا نیز صرفه جویی نمود و امکان کنترل حریم را برای استفاده کنندگان فضا باز گذاشت..

در بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار توجه به مراجعه کنندگان اهمیت بالایی دارد. چرا که روند کارهای اداری، تعداد و نوع مراجعه کنندگان و زمان حضور آن ها در فضا، معماری فضا را تعیین می کند. بهتر است در قسمت ارتباطی با مراجعه کنندگان از کانتر یا پیشخوان استفاده کنید تا ضمن جلوه بصری مناسب، امکان برقراری ارتباط بهتر با آنان میسر شود. همچنین محل مناسبی برای انتظار مراجعه کنندگان درنظر گرفته شود.

نور عامل تعیین کننده در کیفیت دیداری ما در محیط بوده و می تواند بدون واسطه بر روی عملکرد و بهره وری افراد در فضا تاثیر بگذارد. نورهای استفاده شده در فضاهای اداری بهتر است نور با دمای رنگ مشخصی استفاده شود. مثلاً نورهای سرد یا نور طبیعی برای این منظور مناسب هستند. همچنین توصیه می کنیم نور شما وضوح دیداری (CRI) مشخصی داشته باشند.  نکته مهم دیگر در انتخاب نور، ایجاد امکان انتخاب و تغییرپذیری برای استفاده کنندگان فضا است. یعنی در هر فضا امکان انتخاب بین نورهای مصنوعی مختلف و تغییر در آن وجود داشته باشد. همچنین عناصر نورپردازی باید در محل درست و با میزان روشنایی و لوکس صحیح به کار گرفته شوند.

پیشنهاد می کنیم در کنار نورهای مصنوعی به استفاده از نور طبیعی نیز توجه ویژه ای داشته باشید.  نور طبیعی گرما بخش و انرژی بخش است و با کیفیت ترین نور موجود محسوب می شود؛ اما به شرطی که به کمک ابزارهایی مثل پرده و شیدر و … به درستی کنترل شود. نور کنترل نشده احتمالاً آزاردهنده باشد. توصیه می کنیم طراحی فضاها در پلان یک دفتر اداری به گونه ای باشد که اکثریت آن ها از نور مستقیم و طبیعی بهره مند شوند.

مبلمان و دکوراسیون نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری خصوصاً در شرکت ها یا دفاتر برندها ایفا می کند. منظور ما مبلمان کلیه میزها، صندلی ها، لوازم دکوری، اکسسوری و تجهیزات محیط است. انتخاب مبلمان مناسب و منطبق با ارگونومی و شرایط کاری می تواند باعث افزایش بازدهی شود. از سوی دیگر انجام یک چیدمان درست باعث استفاده بهینه از فضا، تسهیل دسترسی ها و ساماندهی مناسب فعالیت ها در کنار یکدیگر خواهد شد. معمولاً در هر فضای اداری چند تیپ مبلمان مختلف برای رده کارشناسی، مدیر میانی و ریاست پیشنهاد می شود که در شکل ظاهری، ابعاد و امکانات شاید متفاوت باشند. اگر مایل به مطالعه بیشتر در این باره هستید حتما از مقاله «اصول چیدمان مبلمان» دیدن کنید.

رعایت اصول آکوستیکی در همه فضاها خصوصاً شرکت ها و دفاتر اداری اهمیت زیادی دارد. مثلاً استفاده از جاذب صوتی در اتاق های بزرگ و پر همهمه ضروری است. معمولاً اتاق کارشناسان فروش یا بازاریابی در شرکت ها نیاز به نصب مصالح جاذب صوتی دارند. همچنین توصیه می کنیم فضاهای جدا از هم دارای عایق صوتی باشند. مثلا یک اتاق کنفرانس یا اتاق رییس باید نسبت به فضاهای اطراف از نظر صوتی عایق باشد. از سوی دیگر فضاهایی که در آن ها کنفرانس یا هرگونه ارائه صوتی اتفاق می افتد، برای جلوگیری از انعکاس آزار دهنده صدا دارای پخش کننده صوتی هستند.

طراحی 100 % تضمینی

دریافت مشاوره: 09022221302

اگر از طرح های خود راضی نبودید،  فقط به
ما اطلاع دهید. ما آن را اصلاح خواهیم کرد!

ایده هایی برای بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

شرکت آرانو دیزاین به عنوان یک شرکت باتجربه، ایده ها خلاقانه و مبتکرانه بسیار زیادی در زمینه بازسازی فضاهای اداری به شما ارائه خواهد داد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه از این ایده ها خلاقانه را با شما به اشتراک بگذاریم.

فضای دلنشین و گرم و یادآور خانه

یکی از ایده ها جذاب در بازسازی یا طراحی داخلی دفتر اداری ، شکستن عرف ها و ارائه سبکی متفاوت است که حال و هوای خشک و غیر جذاب فضای کار کنار رود و با استفاده از رنگ های گرم و مصالح طبیعی محیطی دلنشین و دنج شبیه خانه ایجاد شود تا در آن احساس راحت تری داشته باشید.

محلی جهت استراحت یا گفت و گو میان کارمندان

فضای استراحت این اجازه را به کارمندان می دهد که در زمان ها مختلف در طول روز بتوانند اندکی از فضای کاری فاصله گرفته و برای ادامه کار آرامش و تمرکز ذهنی خود را بازیابی کنند. وجود چنین فضاهایی کمک می کند با از بین رفتن خستگی و افزایش تمرکز ذهنی، سلامتی و بهره وری کارکنان افزایش یابد.

فضاهای منعطف و چند منظوره

می توانید برای افزایش کارآیی فضاها حین بازسازی یا طراحی داخلی دفتر اداری و همچنین استفاده بهتر از مساحت موجود برخی از فضاها را چند منظوره طراحی کنید. فضاهای چند منظوره معمولا دارای مبلمان، نورپردازی و تمهیدات تغییرپذیر هستند که بتوانند چند فعالیت مختلف را در زمان های گوناگون پذیرا باشند.

محلی برای صرف نوشیدنی و چای​

ایجاد فضاهایی جهت گفت و گو، صرف نوشیدنی و ... می تواند ضمن دور کردن کسالت و خستگی از محیط کار، تعاملات میان کارکنان را افزایش دهد و نهایتا باعث ارتقای حس مشارکت و کار گروهی و همدلی و نهایتاً افزایش انگیزه و بهره وری شود.

استفاده از کمد و طبقات دکوری

معمولاً یک ساختمان اداری و دفتر کار به تعداد زیادی کمد برای ذخیره سازی، اوراق، پوشه ها یا سایر وسایل نیاز دارد. سعی کنید طوری فضای خود را ساماندهی کنید که برای همه اتاق ها، کمد به تعداد کافی از نوع دکوری و غیر دکوری وجود داشته باشد.

ایده تقویت حس مشارکت کارمندان

هنگام بازسازی یا طراحی داخلی دفتر اداری می توان در دکوراسیون فضا تمهیداتی درنظر گرفت که کارکنان را به مشارکت در انجام برخی امور و زیباسازی فضا ترغیب کند. مثلا شلف ها یا قفسه ها باز که امکان قرارگیری گیاهان یا لوازم دکوری را مهیا کند.

مدیریت بودجه با ایده های کم هزینه

مدیریت بودجه و هزینه ها در نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار اهمیت بسیار بالایی دارد. معمولاً دفاتر اداری اجراهای پرهزینه ای دارند. به کمک طراحی می توان با استفاده از ابزارهای کم هزینه و همچنین بهره گیری از ترفندهای مختلف و ارائه ایده های خلاقانه، به مدیریت هزینه ها کمک شایانی نمود.

بهره گیری از گیاهان جهت ایجاد فضایی سرزنده

استفاده از گیاهان در دفاتر کار و فضاهای اداری مزایای زیادی دارد. گیاهان باعث ایجاد سرزندگی و طراوت در محیط شده و به آن حس می بخشند. حضور گیاهان یکی از اولویت های فضاهای اداری است. ما طی پروسه طراحی داخلی فضای اداری شرکت شما، یک یا چند گیاه مقاوم و مناسب اداری پیشنهاد می کنیم که در قسمت های مختلف فضا از آن استفاده کنید.

استفاده از تکنولوژی و سیستم های جدید

یکی از ایده ها جذاب برای بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری و ساختمان های با کارکرد اداری استفاده از تکنولوژی های جدید است. هوشمندسازی کمک می کند کلیه سرویس ها و خدمات ساختمان را به صورت یکپارچه، متمرکز و هوشمند مدیریت کنید. بدین ترتیب علاوه بر تسهیل امور و کاهش هزینه ها از امکان های جدیدی نیز بهره مند خواهید شد.

برخی نمونه کارهای اداری استودیو آرانو

شروع کار بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

طراحی پلان و فضاهای دفتر یا ساختمان اداری

یک دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار از فضاهای مختلفی تشکیل می شوند که بسته به موضوع فعالیت مجموعه، مساحت موجود و … تفاوت می کند. معمولاً فضاهای اداری پیشنهادی ااستودیو آرانو شامل این موارد هستند:

ورودی / فضای مسئول دفتر یا منشی / لابی یا محل انتظار /  سالن یا فضای کار کارکنان / اتاق مدیر / سالن کنفرانس یا اجتماعات / بایگانی و چاپ و تکثیر / اتاق رک، سرور، یو پی اس، تجهیزات دوربین مدار بسته و … /  اطلاعات و نگهبانی /  آبدارخانه / نمازخانه / انبار / سرویس بهداشتی / سالن غذاخوری / فضای باز و …

ورودی نقطه ای مهم از نظر طراحی است. چرا که تصویر ذهنی اولیه مراجعه کنندگان شما را شکل می دهد. بهتر است ورودی با دقت و وسواس زیادی طراحی شود و با قرار دادن یک موضوع خاص برای مراجعه کننده، جلب توجه کند. مثلا می توانید ایز یک تابلو خاص و متفاوت با ابعاد بزرگ، یک اسلب قدی سنگ بوک مچ، گرین وال یا … استفاده کنید. اگر یک ساختمان اداری با ابعاد بزرگ دارید در همان ابتدا از تابلوها و علائم راهنمای گرافیکی لازم استفاده کنید.

در بازسازی فضاهای اداری کوچک فضای مسئول دفتر یا منشی در همان ابتدای ورود و طوری جانمایی می شود که در چشم باشد. اما در ساختمان های اداری بزرگ بهتر است در ابتدای ورود، کانتر اطلاعات یا نگهبانی را ببینیم و فضای منشی پس از ورود به هر طبقه به صورت جداگانه دیده شود. توصیه می کنیم در فضای منشی به جای میزهای کارشناسی متداول از کانترهای مخصوص یا میزهای متناسب با همین وظیفه استفاده شود. به دلیل سر و کار داشتن منشی با تعداد زیادی اوراق و پرونده لازم است کمد به تعداد کافی و در موقعیت در دسترس تعبیه شود. همچنین قسمتی از کمد دارای در و به صورت بسته و قسمتی از آن دارای شلف و به صورت باز طراحی شود.

لابی و محل انتظار نقش مهمی در بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری دارد، چرا که مراجعه کننده شما باید لحظاتی را در این فضا سپری کند. به همین دلیل بهتر است قسمتی از لابی یا سالن ورودی خود را به محل انتظار اختصاص دهید. توصیه میکنیم برای محل انتظار حریم مناسب ایجاد شود و از مبلمان راحت و مناسب استفاده شود. استفاده از نورپردازی مناسب، پالت رنگی جذاب و مبلمان و اکسسوری مناسب در این فضا تاثیرگذار است. می توانید از گیاهان نیز جهت ایجاد حس بهتر در لابی و محل انتظار استفاده کنید.

قسمتی از فضای هر ساختمان اداری و دفتر کار به سالن یا فضای کار کارکنان اختصاص می یابد. این قسمت معمولاً درصد بیشتری از کل فضاها را دربر می گیرد. فضای اداری کارکنان باید دارای مبلمان و چیدمان مناسب باشد؛ طوری که همزمان با ایجاد امکان تعامل بین افراد و همکاران به هر یک یک فضای کار اختصاصی بدهد. از سوی دیگر نورپردازی فضا باید دقیقا متناسب با مساحت و نوع استفاده سنجیده و محاسبه شود. شاید ترکیب کلی فضا به صورت پلان باز، پارتیشن بندی شده یا دارای اتاق های مجزا باشد. هر یک از این ترکیب ها مزایا و معایب خاص خود را دارد که بسته به نیاز شما قابل انتخاب است. توجه به تاسیسات الکتریکی در دسترس برای هر میز از موضوعات دیگری است که در طراحی سالن یا فضای کار کارکنان باید مورد توجه قرار گیرد.

یکی از مهم ترین قسمت ها حین نوسازی، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار، «اتاق کار مدیریت» است. این اتاق باید در بهترین نقطه ساختمان جانمایی شود. معمولاً اتاق مدیر در نقطه دورتری نسبت به ورودی جانمایی می شود تا دارای یک سلسله مراتب دسترسی باشد. توصیه می شود اتاق مدیریت حتماً از نور طبیعی و دید و منظر خوب بهره مند باشد. نورپردازی مصنوعی اتاق نیز باید متنوع و به روز باشد. میز مدیریت معمولاً دارای ابعاد و ویژگی خاص تری نسبت به نوع کارشناسی است. شاید تصمیم بگیرید به میز مدیریت یک میز کنفرانس نیز الحاق نمایید. در صورتی که فضا به اندازه کافی وجود داشته باشد میز کنفرانس و میز مدیریت می تواند با فاصله از یکدیگر واقع شوند و جلو میز مدیر یک نیم ست یا ست مبل کامل قرار بگیرد.

پیشنهاد می کنیم روی یکی از دیوارها و ترجیحا روبروی میز کنفرانس نمایشگر نصب شود. یکی دیگر از دیوارها فضا نیز می تواند برای نصب چند نمونه قاب و تابلو عکس مرتبط با موضوع کار شما درنظر گرفته شود. توجه به ویژگی های صوتی اتاق مدیریت می تواند آن را متمایز کند. مثلاً ما در استودیو آرانو معمولاً به مشتریان خود پیشنهاد می کنیم از موسیقی بی کلام جاری در فضا با تن پایین استفاده کنند. همچنین برای جلوگیری از تبادل صدای بیرون و درون اتاق از مصالح آکوستیک در دیواره ها استفاده می کنیم.

در صورت وجود فضای کافی حین بازسازی ساختمان اداری تان، داشتن یک سالن کنفرانس یا اجتماعات بسیار کاربردی است. این اتاق یا سالن می تواند جهت پذیرایی از میهمنان یا برگزاری جلسات کاری با همکاران و … مورد استفاده قرار گیرد. در طراحی سالن کنفرانس رعایت اصول آکوستیکی از مهم ترین مسائل است. معمولا در این سالن ها از جاذب صوتی درکف، سقف یا جداره ها استفاده می شود و دیوارهای بیرونی نیز از نظر صوتی عایق می شوند. ضمناً یک سیستم صوتی و تصویری مناسب برای پخش صدا و تصویر در نظر داشته باشید. برای میز های کنفرانس هم بسته به تعداد نفرات و سلیقه گزینه های بسیار زیادی برای انتخاب وجود خواهد داشت. این میز می تواند از نظر فنی دارای سوکت های مورد نیاز برق، یو اس بی و … باشد.

در دفاتر بزرگ می توان یک اتاق مجزا را به بایگانی و چاپ و تکثیر اختصاص داد. در پروژه های بازسازی در صورتی که کاربری قبلی مسکونی بوده باشد، فضاهایی نظیر حمام می تواند به این فضا تبدیل شود. در فضاهای نوساز می توان یکی از زوایای غیر نورگیر و دور از دسترس در پلان را به این منظور در نظر گرفت. در دفاتر بزرگ این فضا احتمالاً عملاً وجود نداشته باشد یا با محل کار منشی تلفیق شود.

در بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری (بطور کلی ساختمان و فضاهای اداری) تجهیزات الکتریکی زیادی وجود دارند. توصیه می کنیم یک اتاق کوچک جهت استقرار این تجهیزات اختصاص یابد. معمولا فضایی جهت رک و تجهیزات سرور ضروری است. همچنین در صورتی که مایل باشید می توانید از تجهیزاتی مانند یو پی اس و دیزل ژنراتور برای زمان ها قطعی برق بهره ببرید. همچنین سیستم های کنترلی تجهیزات دوربین مدار بسته و … در این اتاق قرار می گیرند. همچنین در صورتی که از هوشمند سازی استفاده می کنید، فضایی برای استقرار تجهیزات آن باید درنظر گرفته شود.

ساختمان های اداری و دفاتر کار بزرگ می توانند در بدو ورود فضایی برای اطلاعات و نگهبانی در نظر بگیرند. این فضا می تواند در قالب یک کانتر در لابی یا به صورت یک اتاقک در حاشیه آن جانمایی شود. بهتر است فضای اطلاعات دارای یک کمد جهت نگهداری وسایل و امانات یا نامه ها و … باشد. در صورتی که شرکت دارای نگهبانان تمام وقت باشد، باید یک اتاق کوچک برای استراحت کنار اتاق نگهبانی یا در ارتباط با آن در نظر گرفته شود.

در بازسازی ساختمان اداری، فضای آبدارخانه را می توان بسیار کوچک و جمع و جور یا حتی بزرگ با امکانات زیاد درنظر گرفت. این بستگی به استراتژی و مساحت فضا ساختمان اداری شما دارد. در حالت بهینه آبدارخانه می تواند در یک کانتر کوچک دارای سینک، گاز، و یخچال زیرکابینتی خلاصه شود. در صورت وجود فضای بزرگتر، آبدارخانه می تواند در یک اتاق مجزا و علاوه بر این موارد دارای مایکروفر، کانتر و میز غذاخوری کارکنان و … نیز باشد.

همه فضای های اداری دارای قسمت خدماتی هستند. قسمت خدماتی معمولاً شامل فضاهایی مثل نمازخانه، سرویس بهداشتی و … است. بهتر است یک مجموعه سرویس بهداشتی عمومی در هر ساختمان اداری یا دفتر کار موجود باشد. اما توصیه می کنیم برای اتاق مدیریت یک سرویس بهداشتی مجزا و مستقل درنظر گرفته شود.

انتخاب شرکت بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

شاید طراحی دفتر کار شما ابتدا برایتان ساده بنظر برسد و فکر کنید بازسازی دفتر اداری توسط خودتان هم امکان پذیر است. اما برخلاف تصور شما باید بگوییم اینکار همراه با پیچیدگی های بسیار زیادی است. در صورتی که خودتان دست بکار شوید شاید علارغم صرف زمان و هزینه فراوان نتیجه مناسبی کسب نکنید. ضمنا نگرانی و استرس زیادی متحمل شوید. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید، می توانید از مقاله دیگر ما با عنوان «مزایا و معایب طراحی توسط خودمان» دیدن کنید. بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که قصد ایجاد تغییر یا بازسازی دفتر اداری خود را دارید حتما از متخصصین این حوزه مشورت دریافت نمایید و کار خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

- نحوه انتخاب شرکت مطمئن جهت بازسازی اداری

در صورتی که  تصمیم به واگذاری بازسازی یا طراحی داخلی دفتر اداری خود به یک شرکت تخصصی گرفته اید،  اما نمی دانید چه شرکتی مناسب کار شما است؛ مقاله دیگر آرانو با عنوان «انتخاب شرکت طراحی» برایتان مفید خواهد بود. در این مقاله پیرامون موارد زیر  صحبت کرده ایم:

 • وظایف شرکت های طراحی داخلی و دکوراسیون
 • ویژگی شرکت های برتر طراحی داخلی و دکوراسیون
 • خدماتی که شرکت های طراحی داخلی و دکوراسیون باید به شما ارائه دهند.

- پیدا کردن بهترین شرکت بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری

اگر قصد سپردن کار خود را به یک شرکت باتجربه را دارید، اما نمی دانید شرکت های فعال در این حوزه را چگونه باید پیدا کرد، مقالات دیگر آرانو با عنوان «بهترین شرکت های طراحی» و «بهترین شرکت های بازسازی» برایتان بسیار مفید خواهد بود.

ما در این دو مقاله به چنین سوالاتی پاسخ می دهیم:

 • چه شرکت هایی در زمینه بازسازی دفتر اداری در تهران و کرج بهترین هستند؟
 • آیا حتماً باید کار خود را به بهترین شرکت ها سپرد؟
 • روش های پیدا کردن بهترین شرکت های بازسازی دفتر اداری چیست؟

استودیو آرانو یک شرکت تخصصی در حوزه دیزاین است که خدمات مختلفی از دکوراسیون داخلی گرفته تا طراحی داخلی و معماری داخلی را پوشش می دهد. در صورتی که مایل به به کسب اطلاعات بیشتری پیرامون تفاوت دکوراسیون داخلی، طراحی داخلی و معماری داخلی هستید از مقاله دیگر ما با همین عنوان دیدن کنید.

آیتم ها و مراحل بازسازی دفتر اداری و ساختمان اداری

- مراحل بازسازی

 1. سفارش طراحی: در این مرحله درخواست شما از طریق صفحه « ثبت سفارش طراحی و اجرا» در سایت آرانو به ما ارسال می شود.
 2. سپس کارشناسان آرانو در زمانی کوتاه با شما تماس گرفته و ضمن ارائه مشاوره اولیه برای بازدید و برداشت محل، زمانی را با شما هماهنگ می کنند.
 3. پس از توافق نهایی طرفین پیرامون زمان و هزینه، ما یک طراحی سه بعدی کامل با درنظر گرفته همه خواسته ها و نیازهایتان آماده و به شما ارائه می کنیم.
 4. پس از دریافت مجدد نظرات شما، اصلاحات و تغییرات مورد نیاز بر روی طرح ها انجام و طراحی نهایی آماده می شود.
 5. در این مرحله بر اساس طرح انتخاب شده و مورد پسند شما ما یک برنامه زمانی و هزینه ای ارائه و روند اجرای کار را آغاز می کنیم.
 6. اجرای پروژه خود آیتم های بسیاری دارد. معمولاً با تخریب و نخاله برداری آغاز شده، با نصب مصالح و فینیشینگ ها ادامه می یابد و با خرید و استقرار مبلمان و تجهیزات تمام می شود.

- آیتم های بازسازی

همانطور که حدس زده اید، بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری روند پیچیده و زمان بری دارد و آیتم های متعدد بسیاری را شامل می شود. مهم ترین آیتم های بازسازی دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار یا هر نوع از فضاهای اداری به شرح زیر است. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید از مقاله دیگر ما با عنوان «مراحل و آیتم های بازسازی» دیدن نمایید.

 1. ساخت یا مرمت عناصر سازه ای
 2. اجرای سفت کاری (عملیات بنایی)
 3. اجرای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی
 4. اجرای در و پنجره ها
 5. نصب مصالح فینیشینگ و نازک کاری ها
 6. اجرای کف سازی
 7. چیدمان مبلمان، تجهیزات و اکسسوری

جمع بندی

در این مقاله ابتدا اصول بازسازی و طراحی داخلی دفتر اداری ، ساختمان یا دفتر کار را به طور کامل به شما معرفی کردیم. بر همین اساس سه اصل زیر راهنمای شما در این مسیر خواهد بود:

 • ایجاد یک دفتر اداری زیبا و چشم نواز
 • ایجاد آسایش محیطی در فضای کاری و دفتر اداری
 • ایجاد یک دفتر اداری آرامش بخش و دارای حس خوب

سپس ایده های خلاقانه و جدیدی به شما معرفی کردیم که قطعا برایتان مفید خواهد بود. در ادامه پیشنهاد می کنیم برای شروع کار بازسازی ابتدا فضاهای مورد نیاز خود را از میان موارد مشخص شده، نسبت به مساحت فضایتان انتخاب کنید. آیتم ها و مراحل بازسازی اداری را بشناسید و یک شرکت مناسب جهت انجام این کار پیدا کنید.

از شما دعوت می کنیم برای دریافت مشاوره طراحی و دیدن نمونه کارهای شرکت آرانو با ما در تماس باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات کارفرمایان و مشتریان قبلی ما را نیز از قسمت مربوطه مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا