دکوراسیون ساده و سبک طراحی داخلی مینیمال

سبک طراحی داخلی مینیمال

تاریخچه سبک طراحی داخلی مینیمال

«مینیمال»، «مینیمالیستی»، «کمینه گرایی» و … همگی واژگانی هستند که حتما هنگام مطالعه تاریخچه طراحی داخلی، هنر یا معماری با آن برخورد داشته اید. امروزه این سبک پیرامون نقاشی، مد، موسیقی، گرفیک و وب نیز به کار گرفته می شود. سبک مینیمال به عنوان یک انتخاب زیبایی شناسی و محبوب در دوران امروز کاربرد بسیار زیادی دارد. ما در این مطلب قصد داریم سبک  مینیمال، تاریخچه و ریشه فکری آن را به شما معرفی نماییم.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

مشاهده مطلب: تاریخچه طراحی داخلی

نحوه و بستر شکل گیری

معماری مینیمال یا سبک مینیمالیسم شامل استفاده از عناصر ساده، بدون تزیینات یا عناصر دکوراتیو است. این سبک  در معماری  از جنبش های داستیل و باهاس و با الهام از کوبیسم پدیدار شد. سبک مینیمال از حدود سال های 1960 بیشتر برجسته شد. معمارانی نظیر میس وندروهه این عقیده را بیان کردند که مینیمالیسم حداکثر قدرت را به فضا می بخشد. در شرق ریشه سبک مینیمال را می توان در فرهنگ و سبک زندگی ژاپنی جستجو کرد. در فرهنگ و سبک زندگی ژاپنی هدف نمایش زیبایی ذاتی اشیاء و حذف موارد غیر ضروری است.

ایده محوری در سبک مینیمال

سبک طراحی داخلی مینیمال به دنبال سادگی و خلوص و پرهیز از پیرایه ها و زوائد برای رسیدن به آرامش ذهنی (دور از شلوغی دنیای صنعتی) و یک تجربه فضایی آرام و بی دردسر و زندگی بی آلایش است. می توان پاسخی در مقابل هرج و مرج زندگی شهری و درگیری های ذهنی انسان در دنیای صنعتی دانست.

ویژگی های سبک مینیمال

خالص و بی پیرایه

فرم های هندسی، ترکیبات حجمی و مصالح و … در دیزاین مینیمال به صورت خالص، محدود و بدور از هرگونه پیرایه و پیچدگی بصری استفاده می شوند.

شفاف و خوانا

در سبک طراحی داخلی مینیمال همه چیز از جمله فضاسازی ها و چیدمان در نهایت سادگی و بدور از پیچیدگی است. به همین دلیل همه چیز در نگاه اول گسترده، شفاف و خوانا است. خطوط در این سبک قوی، صریح و گویا هستند.

نداشتن تزیینات

همانطور که گفتیم با هدف حذف زوائد، اقلام و موارد غیر ضرور، در این سبک کلیه پیرایه ها، تزیینات و عناصر دکوراتیو حذف می شوند. بنابراین همه چیز تنها در حد ضرور و کاربردی خود در فضا دیده می شود.

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

نظم و یکپارچگی

برای تحقق هدف اصلی سبک طراحی داخلی مینیمال که ایجاد یک بیان ساده و گویا است، تلاش فراوانی جهت ایجاد نظم و یکپارچگی در فضا دیده می شود. به همین منظور هارمونی، ریتم و تکرار در سبک مینیمال کاربرد زیادی دارد. معمولاً این نوع دیزاین سبب می شود فضا بیش از قبل تمیز و مرتب و همچنین یکپارچه و وسیع جلوه کند.

اتمسفر و فضاسازی

سبک مینیمال را می توان بسیار کاربردی و عملکردی قلمداد کرد. چرا که همه چیز تنها در فرم کاربردی خودشان و تنها در صورت نیاز در فضا ظاهر می شوند. این نوع دیزاین، سراسر فضای داخل و همه گوشه های فضا به دقت و بصورت بهینه مورد استفاده قرار می دهد. محصول نهایی با رعایت همه خطوط فکری ذکر شده، یک اتمسفر ویژه، منحصربفرد و متفاوت است.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

بررسی عناصر سبک طراحی داخلی مینیمال

مصالح در سبک مینیمال

 مصالح در سبک مینیمال محدود و ساده هستند. بیشتر مصالح با فرم خام و پردازش نشده خود استفاده می شوند. مصالحی همچون شیشه، فلز، بتن بسیار مورد اقبال طراحان و معماران مینیمال بوده است.

فرم و شکل در سبک مینیمال

فرم های هندسی در سبک مینیمال به صورت خالص خود و بدون پیرایه به کار می روند. بیشتر احجام و فرم ها ساده هستند و ترکیبات فرمی پیچیده و غیر قابل خوانش کمتر در این سبک به کار می رود. در این سبک خطوط صاف، قوی و یکپارچه (بدون زوائد و شکستگی) هستند.

نور در سبک مینیمال

نور طبیعی در سبک طراحی داخلی مینیمال اهمیت زیادی دارد. معماران و طراحان داخلی این سبک همواره در تلاش هستند از نور طبیعی و شکل ورود آن به فضا برای ایجاد حذابیت بصری و پر کردن جای خالی تزیینات بهره ببرند. نورهای مصنوعی مورد استفاده بیشتر شکل های خطی دارند. در صورت استفاده از نورهای نقطه ای، این چراغ ها به صورتی بکار می روند که منبع نور دیده نشود.

رنگ در سبک مینیمال

رنگ های پر کاربرد و مورد استفاده در مینیمال عموماً رنگ های با تم خنثی، روشن یا با اشباع رنگی پایین (مثل رنگ های نوود و نئوترال) هستند. برای پرهیز از ایجاد شلوغی در فضا، هارمونی های رنگی پر هیجان و چند رنگ مثل رنگ های مکمل، تریادیک و … کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در دیزاین مینیمال رنگ سفید در کنار خاکستری بیش از همه رنگ ها مورد استفاده است زیرا فضا را خالص تر، منظم تر و دلباز تر جلوه می دهد.

مبلمان و اکسسوری در سبک مینیمال

در سبک طراحی داخلی مینیمال، مبلمان از کلیات اصول فکری آن پیروی می کند. معمولاً مبلمان از نوع راحت و با احجام ساده و رنگ های خنثی انتخاب می شوند. مبلمان این سبک کمتر دارای تزیینات و آرایه های تزیینی در دسته، پایه و … است. در چیدمان مبل ها با فاصله و بصورت دلباز در فضا قرار می گیرند و تا حد امکان سعی می شود کمترین تعداد مورد استفاده قرار گیرد. اکسسوری های ضروری مثل انواع لوازم آشپزخانه و … بصورت مخفی دیزاین می شوند تا لطمه ای به خلوص فضا نزنند. کمدها و فضای قرارگیری لباس ها و وسایل و … نیز همه در دار و با ظاهر مخفی و یکپارچه با دیوارهای اطراف دیزاین می شوند.

تزیینات در سبک مینیمال

دیزاین مینیمال تقریباً فاقد هرگونه تزیینات و آرایه های غیر ضرور است. در آن همه زوائد و موارد غیر ضروری حذف می شوند و عناصر دکوراتیو بصورت حداقلی و در کمترین حالت خود بکار می روند. درواقع در این سبک عناصر پر زرق و برق پرکاربرد در معماری کلاسیک مورد استفاده قرار نمی گیرند. اما خلوص و گیرایی فضا در آن به حدی زیاد است که فضای داخلی علارغم نداشتن عناصر تزیینی، بسیار لوکس جلوه می کند.

دکوراسیون و طراحی داخلی به سبک مینیمال

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی دارید که باید برطرف شود، با ما در صفحه «دریافت مشاوره طراحی داخلی» در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای طراحی برای فضای شما هستند.

مشاهده نمونه ها کارهای ما به شما کمک خواهد کرد تصور بهتری از نیاز خود داشته باشید و بتوانید درباره سلیقه و سبک مناسبتان بهتر تصمیم بگیرید. اگر مایل به دیدن چند نمونه هستید، می توانید سری به صفحه «نمونه کارهای طراحی داخلی آرانو» بزنید. در صورت تمایل به دریافت نمونه کارهای بیشتر می توانید با ما در تماس باشید. 

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برای شما وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای فضای شما طراحی کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید. آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی داخلی و همینطور از شرکت های برتر بازسازی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است. خدمات آرانو شامل ارائه رندرهای سه بعدی و شبیه سازی شده از فضای شما به همراه پلان جانمایی و مبلمان همه عناصر در فضا است و همه نیازهای شما را پوشش می دهد.

1 دیدگاه دربارهٔ «سبک طراحی داخلی مینیمال»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top