تصاویر قبل و بعد بازسازی داخلی ساختمان

مزایای بازسازی داخلی ساختمان

معایب بنای قدیمی و مزایای بازسازی داخلی ساختمان

امروزه با افزایش عمر ساختمان ها و نیاز به بروزشدن همسان با نیازهای جدید و رو به گسترش انسان مدرن، «بازسازی» بیش از گذشته مطرح است. در گذشته با افزایش عمر ساختمان، زمانی که نیاز به افزایش فضا و ایجاد تغییراتی در آن داشتیم؛ به راحتی تصمیم به تخریب کامل و «نوسازی» می گرفتیم. اما امروزه به دلیل افزایش هزینه ها و تغییرات نگاه های زیست محیطی، نگاه ویژه ای به «بازسازی» وجود دارد. بنابراین در صورتی که اسکلت و زیرساخت ساختمان همچنان توانایی سرویس دهی داشته باشد، «بازسازی» نسبت به «نوسازی» در اولویت است. اگر قصد ایجاد تغییراتی دارید اما هنوز بین انجام بازسازی یا تخریب کامل و نوسازی در شک هستید؛ مطالعه مقاله دیگر ما با عنوان «بررسی هزینه و فایده بازسازی یا نوسازی خانه کلنگی» برایتان مفید خواهد بود.

معناشناسی بازسازی ساختمان

دیکشنری آبادیس به نقل از فرهنگ معین «بازسازی» را دوباره ساختن چیزهای خراب شده، نامناسب و نامطلوب معنی می کند. در معماری و ساختمان بروز خرابی، عدم تناسب یا از بین رفتن مطلبویت برای کار یا زندگی، ممکن است بر اثر «گذشت زمان» و «تغییر نیازهای انسان ها» ایجاد شود. آنچنان که از دیکشنری واژه یاب می توان برداشت کرد، ما معمولاً در مقابل این فرآیند اقداماتی نظیر ترمیم، تعمیر، مرمت و نوسازی را انجام می دهیم. در مجموع می توانیم کلمه «باز سازی» را معادل واژه « Renovation»  بدانیم. تفاوتی نمی کند که ساختمان چه کاربری داشته باشد. مسکونی، تجاری، اداری و … باز سازی می تواند برای همه آن ها اتفاق بیفتد.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

انواع بازسازی و نوسازی ساختمان

واژه بازسازی محدود به فضا، جسم یا زمینه بخصوصی از خدمات نمی شود. در ساختمان سازی، بازسازی می تواند در یکی از حیطه های «معماری»، «معماری داخلی»، «طراحی داخلی» و «دکوراسیون داخلی» رخ دهد. معماری و معماری داخلی وسیع تر و کل نگرتر از طراحی داخلی هستند. طراحی داخلی هم جامع تر و بزرگ مقیاس تر نسبت به دکوراسیون داخلی است. توصیه می کنیم برای شناخت دقیق تر تفاوت ها و مرزهای این واژگان مشابه هم، به مقاله «بررسی تفاوت های معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی» مراجعه کنید.

بازسازی داخلی ساختمان ممکن است با یکی از رویکردهای «حفاظتی»، «تاسیساتی» یا «سبکی» یا تلفیقی از آن ها اتفاق بیفتد. «باز سازی حفاظتی» به معنی مرمت و استحکام بخشی ایستایی بنا است. این نوع بازسازی بیشتر سازه را شامل می شود. «باز سازی تاسیساتی» بیشتر شامل اصلاح یا تعمیر تاسیسات بنا است و شامل تاسیسات الکتریکی و مکانیکی می شود. «باز سازی سبکی» به جنبه های معماری و سبک طراحی فضا معطوف می شود و شامل تغییرات زیبایی شناسی، حسی و محیطی است.

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

دلایل نیاز به بازسازی داخلی ساختمان

اکنون که درحال مطالعه این مقاله هستید احتمالا قصد پیدا کردن مزایای بازسازی داخلی ساختمان خود را دارید. شاید خانه یا دفتر کارتان قدیمی یا فرسوده شده و امکان ادامه بهره برداری از آن مختل شده باشد. مثل ریختن رنگ دیوارها و سقف، از رده خارج شدن تاسیسات و … (اختلال در عملکرد و آسایش محیطی). امکان دارد مشکلات اساسی و مخل آسایش شما وجود نداشته باشد و تنها به دلیل قدیمی بودن طراحی و از مد افتادن ظاهر آن به فکر بهره برداری از مزایای بازسازی داخلی ساختمانتان افتاده باشید (مشکلات ظاهری و زیبایی شناسی). همچنین گاهی فضاهای داخلی تنها به دلیل آنکه از حضور در آن ها خسته شده ایم و برایمان تکراری شده  ما را مجاب به تغییر می کند. در چنین زمان هایی اگر چه مشکل عملکردی و زیبایی شناسی در فضا وجود ندارد، اما ممکن است در فضا احساس آرامش نداشته باشیم و به دنبال تنوع باشیم (از بین رفتن آرامش دهنی).

در ادامه با آرانو همراه باشید تا دلایل نیاز به بازسازی داخلی ساختمان را با هم مرور کنیم. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات کامل تری پیرامون نیازها و دلایل ما برای طراحی و ایجاد تغییرات در فضا هستید،  مقاله دیگر ما با عنوان «نکات طراحی داخلی و دکوراسیون» را دنبال کنید.

اختلال در عملکرد و آسایش محیطی

همه ساختمان ها دارای یک عمر مفید هستند. معمولاً بعد از تمام شدن عمر مفید بنا با مشکلات مختلفی مواجه می شود. گاهی این مشکلات  در حدی است که بنا نمی تواند به درستی نیازهای کاربران را تامین کند. محدوده این مشکلات گاهی آنقدر زیاد می شود که عملکرد فضا مختل می شود. مثلا اختلال در کارکرد سیستم تاسیسات و تهویه مطبوع، آب دادن لوله ها، خرابی سیمکشی های برق و … . در چنین مواردی نیاز به اقدامات اساسی و زیرساختی وجود دارد. بنابراین تعمیرات محدود و جزئی تنها راه حل موقتی برای آن است. یک بازسازی اساسی و کلی، راه حلی موثر برای چنین مشکلاتی خواهد بود.

مشکلات ظاهری و زیبایی شناسی

سلیقه افراد مختلف با هم متفاوت است. شاید شما ظاهر و زیبایی شناسی خانه یا محل کار جدیدتان را به دلیل آنکه طراحی درستی روی آن انجام نشده، نپسندید. یا به دلیل قدیمی شدن و از مد افتادن طراحی آن به دنبال ایجاد یک زیبایی شناسی جدید باشید.  مسائل ظاهری و زیبایی شناسی، شامل مواردی همچون رنگ بندی، شکل، سبک، چینش وسایل، مبلمان، دیوارها و … می شود. زمانی که دغدغه هایی مشابه با مسائل بصری و  ظاهری ایجاد می شود، پیشنهاد ما یک بازسازی داخلی غیر اساسی اما همه جانبه و کلی است. چرا که زیرساخت های سازه ای و تاسیساتی فضا مشکل چندانی ندارد. اما برای رسیدن به یک زیبایی با معیار جدید نیاز به ایجاد تغییراتی کلی در ظاهر کل فضا است.

از بین رفتن آرامش ذهنی

گاهی اوقات ما در فضایی کار یا زندگی می کنیم که همه عناصر در محل درست خودشان واقع شده اند و حتی از منظر زیبایی شناسی نیز به آن ها توجه شده است.  اما گذشت زمان باعث شده نسبت به طراحی فضا دلزده شده و به دنبال ایجاد تغییر و تنوع باشیم. ممکن است بخواهیم سبک های طراحی داخلی جدیدی را تجربه کنیم و … . چنین دغدغه هایی در حوزه مسائل حسی و ذهنی جای می گیرند و زمانی ایجاد می شود که نتوانیم با فضا ارتباط ذهنی برقرار کنیم و از آن آرامش بگیریم.

پیشنهاد ما در چنین مواردی یک بازسازی داخلی جزئی و گزیده است. چرا که سیستم های زیرساختی فضا مثل سازه و تاسیسات سالم هستند. از سوی دیگر مشکلات عمده زیبایی شناسی نیز در فضا وجود ندارد. در چنین مواقعی می توان با برخی تغییرات مختصر و جزئی مثل تغییر در رنگ یا پوشش مبلمان و …. فضا را به حالت مطلوب ذهنی تغییر داد.

مزایای بازسازی داخلی ساختمان

اگر تاکنون به فکر مزایای بازسازی داخلی ساختمان منزل یا دفتر کارتان افتاده اید اما به دلیل نداشتن زمان، هزینه ها یا دیگر مسائل از آن منصرف شده اید، باید بگوییم کاملاً در اشتباه هستید! چرا که صرف این هزینه ها در واقع برای افزایش کیفیت کار و زندگی خودتان است. هزینه بازسازی باتوجه به ایجاد ارزش افزوده از بین نمی رود و نوعی از سرمایه گذاری است. بازسازی می تواند علاوه بر بهبود کیفیت کار و زندگی و ایجاد ارزش افزوده، به طور مستقیم به توسعه کسب و کارتان نیز کمک کند.

بازسازی داخلی ساختمان به خودی خود مزایای فراوانی برایتان به همراه خواهد داشت. مخصوصاً هنگامی که برای بازسازی از یک طراح باتجربه کمک بگیرید. اگر مایل به کسب اطلاعات کامل تری پیرامون بازسازی توسط یک طراح باتجربه هستید، به مقاله دیگر ما با عنوان «مزایای مراجعه به طراح داخلی» مراجعه کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی مزایای بازسازی داخلی ساختمان (منزل مسکونی یا دفتر کاری) را با هم مرور کنیم.

افزایش ارزش ساختمان هنگام فروش یا اجاره

اگر برای شما هم این سوال به وجود آمده که آیا بازسازی داخلی ساختمان باعث افزایش ارزش خانه یا ملک می شود؟ باید در پاسخ بگوییم: البته که بله! اما اینکه بخواهیم بطور دقیق بگوییم با باز سازی، قیمت خانه یا محل کارتان چقدر افزایش پیدا می کند کمی دشوار است. چرا که میزان افزایش قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی نظیر موقعیت ملک، عمر ساختمان، حجم، میزان و نوع بازسازی، نوع مصالح بکار رفته، کیفیت طراحی و … .  در صورتی که مایل به بررسی دقیق تر تاثیر بازسازی بر افزایش قیمت منزل یا دفتر کار هستید، می توانید نمونه های زیادی در سایت های معاملات املاک همچون کلید، شیپور، دیوار، شابش، ایران فایل و … مشاهده کنید.

- بررسی چند تجربه

تجربه نشان می دهد در تهران انجام یک بازسازی داخلی هرچند مختصر می تواند، حداقل 10 % قیمت ملک را افزایش دهد. باید توجه داشته باشید که این حداقل چیزی است که بر اساس یک بازسازی معمولی و برای ساختمان های در موقعیت متوسط پیشبینی می شود. جالب است بدانید به عنوان یک کسب و کار جدید، هم اکنون برخی از شرکت های لوکس ساز در تهران با انجام بازسازی های کامل (فول و با طراحی خوب) در مناطق خوب، ساختمان ها را با قیمت هایی حتی تا 100% بالاتر نسبت به قیمت قبلی شان معامله می کنند. بر همین اساس می توان نتیجه گرفت هر مقدار برای بازسازی منزل یا محل کارتان هزینه کنید، درواقع برایتان نوعی سرمایه گذاری خواهد بود. بنابراین بیش از هزینه احتمالی بازسازی، بازگشت سرمایه خواهید داشت. پس بازسازی می تواند برایتان ارزش افزوده ایجاد کند.

بهبود عملکرد و ایجاد آسایش بیشتر

بازسازی داخلی ساختمان با دربرداشتن برخی اقدامات زیرساختی کمک شایانی در رفع عومل آزاردهنده محیطی و مشکلات عملکردی آن می کند. مثلا ممکن است سیستم های تاسیساتی بتوانند عملکرد درست خود را بازیابند یا سیستم فرسوده تاسیسات الکتریکی و نورپردازی داخلی ترمیم شود. از دیگر مزایای بازسازی داخلی ساختمان این است که با انجام مجموعه از اقدامات پیشگیرانه در بناهای فرسوده، ایمنی محیط افزایش پیدا کرده و در برابر اتفاقات غیر مترقبه ای نظیر زلزله و … مقاوم می شود. به طور کلی خانه یا محل کار ما به عنوان ماشین زندگی می تواند به درستی کار کند. این امر آسایش و آسودگی ما را در محیط تضمین خواهد کرد.

به روز شدن و زیبایی بیشتر

یکی از اصول مهم طراحی و دکوراسیون داخلی، اصل زیبایی شناسی است. با بازسازی داخلی منزل یا فضای کارمان،  یک طراحی با رعایت کلیه اصول زیبایی شناسی بر تمام فضا حاکم می شود. زیبایی شناسی یک مسئله ساده و جزئی نیست و به طراحی، چیدمان و هماهنگی همه عناصر محیط وابسته است. باز سازی به ما کمک می کند بتوانیم یک بار دیگر زیبایی شناسی فضا را بر اساس اصول و معیار های صحیح آن مجدداً بازنگری کنیم. نتیجه این طراحی دوباره با تکیه بر اصول، ایجاد چشم نوازی و جلوه بصری در سراسر محیط داخلی خواهد بود.

آرامش ذهنی بیشتر و افزایش کیفیت زندگی

از دیگر مزایای بازسازی داخلی ساختمان، ایجاد تنوع در فضا و تغییراتی مطابق سلیقه ما است، طوری که محیط را برایمان دلپذیرتر می کند. وقتی در یک محیط همه چیز هماهنگ با خواسته ها و معیارهای ذهنی ما باشد، یک حالت ویژه درونی که به ما احساس رضایت ذهنی می دهد، ایجاد می شود. در واقع ما به طور مستقیم بر آرامش ذهنی خود کنترلی نداریم. بازسازی با همسو کردن برآیند همه اتفاقات محیطی با خواسته های ذهنی ما ، برایمان آرامش ایجاد می کند. بدین ترتیب می توانیم با هر لحظه حضور و تجربه محیط احساس لذت و آرامش نماییم.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

راهنمای انتخاب شرکت طراحی و بازسازی

اگر تصمیم گرفته اید فرآیند طراحی داخلی منزل یا محل کارتان را به یک شرکت معتبر واگذار کنید و از مزایا بازسازی داخلی ساختمان بهره مند شوید، اما نمی دانید بهترین شرکت های طراحی و بازسازی را چگونه باید پیدا کرد می توانید  به مقاله  دیگر ما با عنوان «راهنمای جامع انتخاب بهترین شرکت بازسازی»، سر بزنید.

با مطالعه این مقالات پاسخ چنین پرسش هایی را خواهید یافت:

  • چه شرکت هایی در زمینه طراحی و بازسازی داخلی در شهرهای تهران و کرج بهترین هستند؟
  • وظایف شرکت های طراحی و بازسازی داخلی چیست و چه خدماتی ارائه می کنند؟
  • روش های پیدا کردن بهترین شرکت های طراحی و بازسازی داخلی چیست؟

جمع بندی

امروزه با افزایش هزینه ها و رشد نگاه های زیست محیطی، کمتر کسی پس از فرسوده شدن منزل یا دفتر محل کار خود به فکر تخریب کامل آن می افتد. در چنین مواقعی بهترین گزینه پیش روی ما «بازسازی داخلی ساختمان» است. با توجه به تخصصی بودن آیتم های بازسازی، توصیه می کنیم که از یک شرکت حرفه ای برای این امر کمک بگیرید. مهم ترین مزایای بازسازی داخلی به این ترتیب هستند:

– افزایش ارزش ساختمان هنگام فروش یا اجاره

– بهبود عملکرد و ایجاد آسایش بیشتر

– به روز شدن و زیبایی بیشتر
– آرامش ذهنی بیشتر

دعوت به بازدید از سایت آرانو

درپایان دعوت می کنیم از نمونه کارهای آرانو به عنوان یک شرکت تخصصی طراحی و اجرا (با بیش از ده سال سابقه) بازدید نمایید. نظرات کارفرمایان و مشتریان قبلی ما را مطالعه کنید و اگر راضی بودید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

در صورتی که سوال یا ابهامی دارید، در صفحه «سوالات متداول» پاسخ خود را بیابید یا  از طریق صفحه «تماس با ما» برایمان ارسال کنید.

معمولا با قدیمی یا فرسوده شدن ساختمان مشکلات و ناهنجاری هایی ایجاد می کند که ادامه زندگی و فعالیت در محیط را دشوار می کند. برخی از مشکلاتی که در یک بنای نیازمند بازسازی وجود دارد به این شرح هستند:

  • اختلال در عملکرد و آسایش محیطی​
  • مشکلات ظاهری و زیبایی شناسی​
  • از بین رفتن آرامش ذهنی​

بازسازی مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه دارد که مهمترین آن به این شرح هستند:
– افزایش ارزش ساختمان هنگام فروش یا اجاره
– بهبود عملکرد و ایجاد آسایش بیشتر
– به روز شدن و زیبایی بیشتر
– آرامش ذهنی بیشتر و افزایش کیفیت زندگی

افزایش قیمت ملک به عوامل مختلفی مثل موقعیت، عمر ساختمان، حجم، میزان و نوع بازسازی، کیفیت طراحی و … بستگی دارد. بر اساس یک تجربه خانه های بازسازی شده در تهران (با بازسازی متوسط و معمولی) حداقل 10 % گران تر فروخته شده اند. این رقم برای بازسازی های کامل و خاص تا 100 % بیشتر هم دیده شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top