گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی

گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی

استفاده از گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی

اکنون که در حال مطالعه این مطلب هستید احتمالا در فکر به روز کردن و تغییر دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان هستید. یا در حین انجام آیتم های بازسازی داخلی بوده و می خواهید گیاهان مناسب فضای داخلی تان را برگزینید. احتمالاً در این مسیر با سوالات و چالش هایی مواجه شده اید، پس برای رسیدن به پاسخ های صحیح با ما همراه باشید.

امروزه آپارتمان ها جایگزین باغچه ها و خانه های حیاط دار قدیمی شده اند، اما این به معنی خداحافظی از همنشینی قدیمی ما با طبیعت و گیاهان نیست. بلکه استفاده از گیاهان داخل فضاهای داخلی آپارتمانی متناسب با مقتضیات و شرایط ویژه آن، به شکل جدیدی ادامه یافته است. با این حال نقطه ضعف بسیاری از فضاهای داخلی معاصر نبود یک عنصر طبیعی در آن ها است. نبود عناصر گیاهی در فضای داخلی می توان یک حس نقصان به وجود آورد و احساس آرامش و دنج بودن را از فضا بگیرد. بنابراین ضروری است توجه ویژه ای به قدرت عناصر گیاهی در طراحی داخلی داشته باشیم. به همین منظور در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی مزایا و نحوه استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی، ویژگی های گیاهان مناسب فضاهای داخلی را برشماریم و نهایتاً چند گیاه مناسب به شما معرفی کنیم.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

مزایای استفاده از گیاهان در طراحی داخلی

گیاهان جزء انکارناپذیری از فضاهای داخلی هستند و باعث زیبایی آن می شوند. گیاهان به تنهایی می توانند مجموعه ای از عناصر دیزاین همچون رنگ، بافت، شکل و … را به طراحی داخلی ما اضافه کنند. از سوی دیگر می توانیم از آن ها جهت برقراری اصول دیزاین در طراحی داخلی استفاده کنیم. مثلا اضافه کردن یک گیاه یا گلدان در سوی دیگر اتاق  که مبلمانی ندارد می تواند در فضا تعادل ایجاد کند. یا به کمک گیاهان می توان روی یک میز، یک جداره، انتهای یک راهرو و … تاکید کرد. (جهت مطالعه بیشتر به مقاله عناصر و اصول دیزاین سر بزنید.)

فضاهای داخلی آپارتمانی یا منزل مسکونی بدون حضور گیاهان فاقد روح و طراوت بوده و باعث افسردگی می شود. گیاهان و عناصر طبیعی ضمن ایجاد احساس سرزندگی باعث آرامش ذهنی انسان شده و استرس را از ما دور می کنند. ما توصیه می کنیم با اضافه کردن گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی تان، شادابی، طراوت و تازگی را برای خود به ارمغان بیاورید. گیاهان به عنوان تکه هایی از طبیعت در فضای داخلی ما روح می بخشند و حال و هوا و اتمسفر متفاوتی ایجاد می کنند. بعضی گیاهان آپارتمانی اکسیژن تولید می کنند و می توانند به تصفیه هوا کمک می کنند. بنابر همین اساس اگر بخواهیم مزایای اصلی گیاهان در فضای داخلی را نام ببریم، به ترتیب زیر خواهد بود:

 • ایجاد زیبایی بصری
 • ابزاری برای پیاده سازی اصول و عناصر دیزاین
 • ایجاد نشاط و سرزندگی
 • ایجاد احساس آرامش ذهنی
 • روح بخشی به فضای داخلی
 • تولید اکسیژن و تصفیه هوا

نحوه استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

احتمالاً در ابتدا اضافه کردن گیاهان و نگهداری از آن ها در فضای داخلی برایتان دشوار بنظر برسد. شاید این مشکل به دلیل ندانستن نحوه انتخاب گیاهان متناسب با سبک دکوراسیون داخلی و چیدمان فضا باشد. همچنین ممکن است نتوانید محل مناسبی برای قرار دادن گیاهان داخل منزل خود پیدا کنید یا نگهداری از آن ها برایتان مشکل بنظر برسد. با ما در آرانو دیزاین همراه باشید تا نحوه استفاده درست از گیاهان در فضاهای داخلی را با هم مرور کنیم.

تناسب با سبک دکوراسیون داخلی و چیدمان فضا

گیاهان و سبک دکوراسیون داخلی رابطه ای دو سویه دارند. این بدین معنی است که گیاهان به فضا حس و اتمسفر می دهند. مثلا گیاهان پهن برگ (مثل بابا آدم، برگ انجیری و …) و با شاخه های بزرگ به ما حس فضاهای گرمسیری می دهند. از سوی دیگر حس و اتمسفر طراحی داخلی به ما در انتخاب گیاهان جهت می دهد. مثلا اینکه طراحی داخلی فضا بر اساس چه سبکی است ما در انتخاب گیاهان مناسب یاری می کند. مثلا هنگام استفاده از سبک های مدرن و بی آلایش، گیاهان با شکل و شمایل ساده تر و خلوت تر مثل سانسویریا انتخاب های بهتری هستند.

همچنین ابعاد و تناسبات فضا تاثیر مستقیمی بر سایز و مقیاس گیاهان دارد. در فضاهای بزرگ تر و خلوت تر معمولا به سراغ گیاهان بزرگ تر و درخچه طور می رویم و در فضاهای کوچک و محدود به سراغ گیاهان ریز تر و مینیاتوری خواهیم رفت.

انتخاب محل مناسب (از نظر نورگیری)

انتخاب محل مناسب برای گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی اهمیت ویژه ای دارد. معمولاً گیاهان آپارتمانی تمایلی به دریافت نور مستقیم ندارند و سایه دوست هستند. اما مطمئناً  به این معنی نخواهد بود که در یک فضای بدون نور بتوانند به همان کیفیت رشد و دوام داشته باشند. به عبارت بهتر سایه دوست بودن گیاهان آپارتمانی در بیشتر اوقات به معنی نیاز به نور غیر مستقیم است. پس توصیه می کنیم گیاهان خود را در گوشه ای از فضا که داری پنجره در یک سمت است جانمایی کنید. گیاهانی که بیشتر نور دوست دارند باید به پنجره نزدیک تر و گیاهان سایه دوست، از پنجره دورتر باشند.

نگهداری صحیح

حتماً شما هم دوست دارید گیاهان آپارتمانی تان عمر بالایی داشته باشند و همیشه زینت بخش دکوراسیون و طراحی داخلی شما باشند. لازم است بدانید که لازمه آن یک نگهداری صحیح است. منظور از نگهداری صحیح توجه به همه نیازهای گیاه است. از دما، رطوبت و نور مناسب گرفته تا خاک، کود و آبیاری صحیح. بعضی از گیاهان آپارتمانی (مثلاً بنجامین) به مراقبت بیشتری نیاز دارند و حتی یک جابجایی کوچک در فضای داخلی باعث ریزش برگ های آن ها خواهد شد. اما برخی دیگر مقام تر هستند و نسبت به محرک های محیطی کمتر حساسیت نشان می دهند. بر همین اساس توصیه ما این است که بهترین و زیباترین گیاه آپارتمانی مطابق با سبک طراحی و سلیقه خود را انتخاب کنید اما با دریافت مشخصه ها و نیازهای دقیق گل هنگام خرید، نگهداری مناسبی از آن داشته باشید و از زیبایی گیاه لذت ببرید.

ویژگی گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی

زیبایی

گیاهان که داری برگ ها یا اندازه های بزرگی هستند (مثل برگ انجیری، فیکوس و … ) زیبایی خاصی به محیط می بخشند. این گیاهان معمولاً قیمت بالاتری هم دارند. البته نیازی نیست نگران قیمت آن ها باشید. ما پیشنهاد می کنیم همین گیاهان را در سایز کوچک تهیه کنید و با صبر حوصله آن را پروش دهید.  گیاهان با ساقه ها و برگ های خاص یا رنگی (مثل بن سای ها، نخل ماداگاسکار، کروتون ابلق و … ) نیز انتخاب های خوبی برای زیبا کردن فضای داخلی تان خواهند بود. گزینه دیگر ما برای ایجاد زیبایی در فضا استفاده از گیاهان گل دار (مثل ارکیده و … ) است.

ماندگاری و سازگاری با شرایط محیطی

به طور کلی گیاهان آپارتمانی تمام گونه گیاهانی هستند که می توانند خود را با شرایط متعادل فضای داخلی یک منزل مسکونی از نظر رطوبت، دما  و نور تطبیق دهند. این گیاهان می توانند بدون نیاز به شرایط ویژه و خاص محیطی به رشد خود ادامه دهند. معمولا فضای داخلی یک آپارتمان با منزل مسکونی داری نور کم (تابش غیر مستقیم آفتاب)، رطوبت پایین  و دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد (محدوده آسایش انسانی) است. اما از میان گیاهان مختلف برخی مقاوم تر بوده و نسبت به تغییرات و ناسازگاری های محیطی مثل کم آبی و … مقامت بهتری از خود نشان می دهند. این گونه گیاهان آپارتمانی برای کسانی که کمتر حوصله رسیدگی به آن ها را دارند، مناسب تر هستند. در ادامه برخی از گیاهان مقاوم در برابر کم آبی و نور کم را به شما معرفی می کنیم:

 • کاکتوس ها
 • ساکولنت ها
 • سانسویریا
 • پیتوس
 • زاموفیلیا
 • برگ عبایی
 • آلوئه ورا
 • گل پول چینی
 • فیکوس
 • آگلونما
 • گندمی
 • دیفن باخیا
 • قاشقی

تناسب با نیازها و اقتضائات فضا

وقتی صحبت از تناسب گیاهان با نیازها و اقتضائات فضا می کنیم، منظور ما ایجاد هماهنگی بین مجموعه ای از فاکتورهای مختلف است. مثلاً ما معمولا برای هر کاربری (اداری، مسکونی، تجاری و …)، گیاهان متناسب با آن نوع کاربری را پیشنهاد می کنیم. علت نیاز به هماهنگی این هست که هرکاربری شرایط خاصی از نظر نور محیطی، دوام، میزان رسیدگی و … برای گیاه فراهم می کند. در درجه بعدی لازم است گیاهی که برای فضایتان انتخاب می کنید در هماهنگی با سبک و طراحی داخلی فضای شما باشد. از سوی دیگر نوع گیاهان باید منطبق با پتانسیل های فضا از نظر ابعاد و میزان نورگیری باشد. بنابراین سه مورد از اصلی ترین مواردی که باید برای انطباق گیاهتان با فضا مد نظر قرار دهید به این شرح خواهد بود:

 • استفاده از گیاهان متناسب با کاربری فضا
 • استفاده از گیاهان هماهنگ با سبک و طراحی داخلی فضا
 • استفاده از گیاهان منطبق با پتانسیل های فضا (ابعاد، نورگیری و …)

مشاهده مطلب: اصول چیدمان مبلمان

مکان های مناسب گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی

همیشه می توان ایده های خلاقانه ای برای استفاده از گل و گیاه در مکان های مختلف منزل یا دفتر کار داشت. ما در اینجا برخی از این ایده ها را به شما معرفی می کنیم. اگر تمایل به مطالعه بیشتر در این زمینه دارید از مقاله دیگر ما با عنوان « ایده های خلاقانه برای گل و گیاه در فضای داخلی» دیدن کنید.

گوشه های خالی فضا

معمولاً گوشه های فضا در طراحی داخلی خالی باقی می مانند و مبلمان مناسبی برای پر کردن آن ها پیدا نمی کنیم. این فضاهای مرده یکی از بهترین مکان ها برای قراردادن گلدان ها وگیاهان شما است. همانطور که گفتیم قراردادن یک گلدان در گوشه فضا به ایجاد تعادل در آن کمک می کند. همچنین می توان حس فضا را به طرز موثری بهبود بخشد. البته باید مراقب هماهنگی رنگ گلدانتان با «رنگ کفپوش های فضا» باشید.

روی طبقات کتابخانه یا تاقچه ها

اگر شما هم در منزل یا محل کارتان تعداد زیادی تاقچه یا کتابخانه خالی دارید و قرار است تغییر دکوراسیون توسط خودتان انجام شود. راه حل های ساده زیادی پیش روی شما است. پس حتما از همه فرصت های ممکن استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم در قسمتی از فضای کتابخانه یا تاقچه از گلدان های کوچک و مینیاتوری استفاده کنید. با این ترفند کتابخانه شما از حالت خشک و تکراری خود خارج می شود و حس پیدا می کند.

روی کانتر، میز نهارخوری، میز تحریر و میز عسلی

مکان پیشنهادی دیگر ما برای استفاده از گیاهان در طراحی داخلی و دکوراسیون، روی کانتر یا میز های شما است. میزها می تواند میز نهارخوری، میز تحریر یا میز عسلی کنار مبل شما باشد. میزهای نهارخوری به یک نقطه مرکزی برای تاکید نیاز دارند که استفاده از گیاهان می تواند گزینه مناسبی برای آن ها باشد. فضاهای مثل کانتر، میز تحریر و میز عسلی نیز به خودی خود خشک و بی روح هستند و با قرارگیری یک گیاه در گوشه از آن می توانند از این حالت بیرون بیایند و تزیین شوند.

روی میز آرایش و کنسول آینه

میز آرایش و میز آینه، محل های هستند که هر روز برای چندین مرتبه از پیش چشمان ما می گذرند یا برای دیدن خود در آینه هر روز چند مرتبه کنار آن ها قرار می گیریم. چه راهی بهتر از اینکه با قراردادن یک عنصر طبیعی هر بار حس طراوت و تازگی پیدا کنیم.

استفاده به عنوان تفکیک کننده در فضا

گیاهان می توانند علاوه بر کارکرد تزیین و حسی خود به عنوان عوامل کاربردی نیز ایفای نقش نمایند. مثلاً گلدان ها می توانند به عنوان عنصر تفکیک کننده در فضای داخلی استفاده شوند. گلدان ها می توانند بین دو ست مختلف از مبلمان حاشیه و فاصله ایجاد کنند. یا در حاشیه یک پله یا سکو به کارگرفته شوند. همین چندعملکردی بودن عاملی برای توجه بیشتر به گیاهان در طراحی و دکوراسیون داخلی است. توصیه می کنیم هنگام استفاده از گیاهان به عنوان تفکیک کننده در فضا دقت کنید هنگام تقسیم بندی و ایجاد تغییر در دکوراسیون، همه نکات و ترفندهای طراحی داخلی را در نظر بگیرید.

استفاده به عنوان دیوار سبز

امروزه با افزایش کاربرد گیاهان در فضای داخلی و احساس نیاز ما به حضور بیشتر آن ها در محیط اطرافمان گزینه های جدید تری برای استفاده از آن ها مطرح شده است. دیوارهای سبز با سیستم های هیدروپونیک یکی از جدید ترین این قابلیت ها هستند که زیبایی فوق العاده ای به فضای داخلی می بخشند. یکی از مزایای بازسازی داخلی این است که به شما امکان استفاده از سیستم های پیچیده تر مثل دیوار سبز هیدروپونیک را می دهد. اما در حالت ساده تر می توانید با ایجاد رف هایی در یکی از دیوارها به کمک مجموعه ای از گلدان های کوچک حس متفاوتی در دکوراسیون داخلی تان ایجاد کنید.

گلدان های آویز از سقف

اگر روی کف فضای شما جای مناسبی برای حضور گیاهان پیدا نمی شود یا به دلیل داشتند کودک خردسال ترجیح داده اید گیاهان در دسترس او نباشند، باز هم جای نگرانی نیست. گلدان های آویز از سقف یکی ایده عالی برای استفاده از گیاهان در طراحی داخلی است.

روی روشویی دستشویی

استفاده از عناصر گیاهی در فضای سرویس بهداشتی می تواند حس متفاوتی به آن فضا بدهد و آن را از حالت متداول و سنتی خود خارج کند. بهترین محل برای قراردادن گیاهان در سرویس بهداشتی روی روشویی یا شلف کنار روشویی است. پس شما هم می توانید به کمک یک گلدان کوچک این حس خوب را تجربه کنید.

جمع بندی

گیاهان در معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون به عنوان یک عنصر طبیعی  نقش ویژه ای دارند. ایجاد زیبایی بصری،کمک در پیاده سازی عناصر و اصول دیزاین، ایجاد نشاط و سرزندگی، ایجاد آرامش ذهنی و روح بخشی به فضای داخلی از مزایای آن ها است. لازم است هنگام استفاده از گیاهان در فضای داخلی به «تناسب با سبک دکوراسیون و چیدمان فضا»، «انتخاب محل مناسب» و «نگهداری صحیح» توجه کنید. دقت کنید گیاهانی مناسب فضای داخلی شما هستند که بتوانند به آن «زیبایی» ببخشند، با محیط «سازگاری» داشته باشند و نهایتاً در «تناسب با نیازها و اقتضائات فضا» باشند.

هنگام مکان یابی گیاهان در منزل یا محل کارتان از «گوشه های خالی»، «روی تاقچه ها و طبقات»، «روی کانتر و میزها»، «تفکیک کننده های فضا»، «دیوارهای سبز»، «گلدان های آویز» و «روشویی سرویس های بهداشتی» غافل نشوید. اگر احساس می کنید درنظر گرفتن همه این نکات برایتان مشکل است، راه حل، پیدا کردن یک شرکت طراحی داخلی یا پیدا کردن یک دفتر بازسازی و مراجعه به آن است. این شرکت ها کل پروسه تغییر طراحی داخلی و بازسازی شما را به دست می گیرند و همه مراحل را تا نهایی ترین آیتم ها مثل انتخاب گیاهان فضا، انجام می دهند. اگر در انتخابتان دچار شک هستید، مقاله دیگر ما با عنوان «راهنمای انتخاب شرکت طراحی داخلی» به شما کمک خواهد نمود.

 

دعوت به بازدید از سایت آرانو

از شما دعوت می کنیم از نمونه کارهای آرانو بازدید نمایید. ما یک شرکت تخصصی طراحی و اجرا (با بیش از ده سال سابقه) هستیم. می توانید  نظرات کارفرمایان و مشتریان آرانو را مطالعه کنید و اگر راضی بودید سفارش طراحی یا درخواست مشاوره دهید.

 • ایجاد زیبایی
 • ماندگاری و سازگاری با شرایط محیطی​
 • تناسب با نیازها و اقتضائات فضا
 • گوشه های خالی
 • روی تاقچه ها و طبقات
 • روی کانترها و میزها
 • تفکیک کننده های فضا
 • دیوارهای سبز
 • گلدان های آویز
 • روی روشویی سرویس ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top