معرفی حرفه معماری داخلی - بهنوش مرادی

آشنایی با حرفه معماری داخلی – از نگاه هم بنیانگذار آرانو

حرفه معماری داخلی به عنوان  یکی از حرفه های نو و تازه گسترش یافته در جامعه امروز ایران همچنان به خوبی تعریف نشده و بیشتر افراد آشنایی چندانی با آن ندارند. متن پیش رو مصاحبه یکی از هم بنیانگذاران و اعضای اصلی تیم استودیو آرانو « خانم مهندس بهنوش مرادی » با روزنامه خراسان است. خانم مهندس بهنوش مرادی در این مصاحبه از نگاه یک طراح و مدرس دانشگاه به معرفی حرفه معماری داخلی به زبانی ساده می پردازد.

معرفی

من کی ام؟

بهنوش مرادی هستم، متولد سال 68 در همدان. از کودکی عاشق هنر بودم، در دبیرستان به معماری علاقه‌مند شدم و در دانشگاه این رشته را انتخاب کردم. بعد از دوره کارشناسی وارد بازار کار شدم و هم‌زمان در مقطع کارشناسی‌ارشد معماری داخلی که آن موقع در ایران رشته نوظهوری بود، ادامه‌تحصیل دادم و بعدها به‌عنوان مدرس در دانشگاه مشغول‌به‌کار شدم.

استودیو آرانو چکار می کند؟

در طول مدت کار در این حرفه همواره در ایجاد پیوستگی میان معماری و معماری داخلی خلا احساس می شد.  به همراه چند تن از همکاران، طرح راه اندازی استودیو آرانو به عنوان یک پلتفرم گسترده در حوزه دیزاین و یک شرکت متشکل از تخصص های گوناگونی همچون معماری، طراحی داخلی، دکوراسیون، گرافیک و … را پایه گذاری کردیم  تا بتوانیم مجموعه ای از خدمات معماری ، طراحی داخلی و دکوراسیون را به گونه ای ارائه دهیم تا با یکدیگر پیوستگی و هم نشینی داشته باشند و تا به امروز در راستای تحقق آن حرکت کردیم. ویژگی متمایز دیگر استودیو آرانو ارائه بستری آنلاین برای دریافت مشاوره و سفارش گذاری آنی و سریع در سایت است.

حرفه معماری داخلی

یک معمار داخلی دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

معماری داخلی، طراحی بهینه فضاست با هدف ساماندهی فعالیت‌ها، پاسخ‌گویی به نیازمندی‌ها و تأمین اصول زیبایی‌شناسی. این فرایند در عناصر یک فضای داخلی مثل دیوار، سقف و کف ظهور پیدا می‌کند و در عناصر دکوراسیون، شامل مبلمان، زیرانداز، پرده، نورپردازی، تجهیزات تهویه مطبوع و اکسسوری، بسط پیدا می‌کند. درنهایت آن‌چه حاصل می‌شود، بهبود کیفیت زندگی کاربران آن فضاست. اگر به این حرفه علاقه‌ دارید، من تحصیلات آکادمیک را پیشنهاد می‌کنم. امروزه شما در مقطع کارشناسی می‌توانید معماری داخلی را انتخاب کنید. در کنار تحصیل هم می‌توانید در دوره‌های آموزشی آزاد شرکت کنید تا مهارت و توانمندی‌های‌تان را تقویت کنید.

تفاوت تخصص های معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

معماری داخلی علاوه‌بر طراحی فرم و کالبد فضا به جنبه‌های کیفی و انسانی هم توجه دارد. درواقع در طراحی فضا از شروط معماری پیروی می‌کند اما در طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون، فقط بحث تزیینات، چیدمان و اصول زیبایی‌شناسی مطرح است. وقتی از اصول زیبایی‌شناسی حرف می‌زنیم درواقع منظورمان مباحث علمی است و نه سلیقه‌ای.

آیا طراحی فضاهای مختلف خانه، دفتر کار و ... تخصص جداگانه ای محسوب می شود؟

از آن‌‎جایی‌که معماری داخلی شامل طراحی فضای داخلی ساختمان با عملکردهای مختلف و متناسب با نیازها و کاربری‌های متفاوت است، می‌تواند همه مواردی را که گفتید، شامل شود اما خب یک معمار هرچه در زمینه‌ای خاص مثل طراحی فضای اداری، تجاری، مسکونی و… تجربه کاری بیشتری داشته‌باشد، در طراحی داخلی آن فضا حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر عمل می‌کند و بازار هم در آن زمینه نسبت به او اقبال بیشتری نشان می‌دهد.

معرفی حرفه معماری داخلی - بهنوش مرادی

تجربه کار در حرفه معماری داخلی

یک دانش آموخته چطور می تواند جای خودش را در بازار کار پیدا کند؟

شما می‌توانید حین تحصیل به‌صورت کارآموز در دفاتر معماری و استودیوهای طراحی و کارگاهی مشغول‌به‌کار شوید که تا در روند طراحی و اجرا تجربه به‌دست بیاورید. علاوه‌بر این باید بر نرم‌افزارهای مرتبط با این حرفه، مسلط شوید. در این‌صورت ورودتان به فضای حرفه‌ای، موفقیت بیشتری به‌همراه خواهدداشت.

سخت‌ترین و شیرین‌ترین بخش این شغل کدام است؟

سخت‌ترین بخش کار ما متقاعد کردن کارفرماست به انتخاب یک طرح اصولی و صحیح درمقابل یک رویکرد سلیقه‌ای اشتباه؛ این مسئله، چالشی است که ما در بیشتر پروژه‌های‌مان با آن مواجهیم. ما نمی‌توانیم اصرار به طرح‌های سلیقه‌ای را بپذیریم چون براساس اصول حرفه‌ای می‌دانیم که کار بعد از اجرا به مشکل می‌خورد. شیرین‌ترین بخش کارمان هم وقتی است که اجرای نهایی دقیقا منطبق با طرح از آب درمی‌آید و نتیجه، رضایت‌بخش است.

متن مصاحبه در روزنامه خراسان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top