سبک های طراحی ویلا / ویلا به سبک لوکس و لاکچری

قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا

اکثر سرمایه گذاران، مالکان و سازندگان هنگام طراحی و ساخت ویلا  به طرح و کیفیت اجرای آن اهمیت زیادی می دهند. معماری و طراحی ویلا مهمترین و بارزترین جلوه آن است و نمودی از شخصیت و اعتبار ساختمان می باشد. یک ویلای با طرح خاص، لوکس، خلاقانه و چشم گیر می تواند از دور یا برای میهمانان و استفاده کنندگان ساختمان جذاب باشد و جلب توجه کند. تفاوتی نمی کند قصد فروش، زندگی یا اجاره ویلا خود را داشته باشید، داشتن یک طرح زیبا و خاص می تواند برایتان ارزش افزوده ایجاد کند. این ارزش افزوده از جلب توجه عابرین گرفته تا  افزایش قیمت اجاره و فروش ساختمان یا فروش و اجاره سریع تر آن را شامل می شود.

هزینه طراحی ویلا بصورت کامل (شامل نما، حجم، پلان ها، طراحی داخلی: توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 150000 تا 300000 تومان  (باتوجه به متراژ کل زیربنا و محوطه سازی) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

مشاهده تعرفه ها


این هزینه را می توان نسبت به سایر هزینه ها (تقریبا همه هزینه ها ساختمان) بسیار بسیار ناچیز و اندک دانست. در واقع شما با صرفه هزینه ای اندک نسبت به سایر هزینه ها، یک کار اقتصادی می کنید چون ارزش افزوده ساختمان شما (قیمت فروش یا اجاره) حداقل 10 تا 30 درصد افزایش می یابد. ما در این مطلب شما را نسبت به هزینه و تعرفه های مختلف و جزئیات آن ها مطلع می کنیم. در صورت تمایل به سفارش طراحی به استودیو آرانو، می توانید از طریق لینک مربوطه اقدام بفرمایید.

فاکتورهای موثر در قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا

 قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا به عوامل بسیار زیادی وابسته می باشد. نوع مصالح، سبک، سادگی یا پرکار بودن طرح، متراژ، موقعیت و … همگی عواملی هستند که در هزینه و قیمت تاثیرگذار هستند. مثلاً نباید انتظار داشت هزینه یک ویلای کلاسیک در کرج، با یک خانه باغ سنتی در آبسرد یا ویلای مدرن در لواسان یا یک خانه ویلایی در شهر یزد برابری کند.

متراژ

معمولا متراژ پروژه تاثیر مستقیمی در هزینه و قیمت نهایی دارد. هزینه ها معمولاً حاصلضرب متراژ زیربنا در تعرفه پایه هر مترمربع است. برای پروژه های با متراژ کمتر از 500 مترمربع، تعرفه پایه زیر که در این صفحه معرفی شده، ملاک عمل است. درصورتی که پروژه ای با متراژ بیش از 500 مترمربع دارید می توانید روی این تعرفه 5 تا 10 درصد تخفیف بگیرید.

نمونه چند ویلا با متراژ متفاوت

سبک

بناهای مختلف سبک ها متفاوتی دارند. سبک هایی مثل کلاسیک و سبک های لوکس پرکارتر هستند. در سوی مقابل ویلاهایی با سبکی مثل مدرن کم کارتر هستند. هزینه طراحی ویلا بسته به سبک و میزان زمانی که  می برد تفاوت دارد. تعرفه پایه زیر که در این صفحه معرفی شده برای پروژه های با سبک متداول و ترکیبی است. در صورتی که ویلای مد نظر شما کلاسیک یا با جزئیات خاص و بسیار لوکس باشد احتمالاٌ 5 تا 10 درصد به تعرفه زیر اضافه شود.

نمونه دو طرح با سبک های مختلف

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

سادگی یا پیچیدگی

هر ویلا باتوجه به اقتضای زمین، شرایط پروژه، خواسته ها و نیازهار کارفرما و … احتمالاً درجه ای از سادگی یا پیچیدگی داشته باشد که در زمان و هزینه طراحی ویلا  تاثیرگذار خواهد بود. تعرفه زیر برای اکثر ویلاهای متداول قابل استناد است، اما قیمت دقیق تر و قطعی پس از  ثبت سفارش اولیه در سایت و گرفتن توضیحات پروژه ارائه خواهد شد. در صورت لزوم ما بازدیدی از محل ساختمان شما خواهیم داشت تا بتوانید جزئیات دقیق تری به شما ارائه نماییم.

نمونه چند طرح ساده یا پیچیده

موضوع (موقعیت، زمین و کاربری)

سه عامل موقعیت بنا، شکل زمین و نوع کاربری ساختمان موضوع سفارش شما را تشکیل می دهند که هریک می توانند در هزینه طراحی ویلا یا اجرای آن تاثیر بگذارند. منظور از موقعیت محل قرارگیری بنا است. مثلا احتمال دارد ساختمان شما در مرکز یا حومه شهر یا داخل یک باغ در منطقه ای کوهپایه ای واقع باشد.

منظور از زمین، شکل و هندسه و ابعاد آن است. مثلاً یک ویلا در یک زمین محدود با ویلایی در یک زمین فراخ تفاوت اساسی دارد. یک ویلا در زمین محدود تنها فضاهای اساسی را می تواند در خود جای دهد درحالی که در یک زمین بزرگ می توان فضاهای خلاقانه و متنوع تری داشت. از طرفی طرح و اجرای ویلا در یک زمین قناس ممکن است دردسرهای زیادی به همراه داشته باشد درحالی که در یک زمین غیر قناس می توان بسیار راحت تر فضاها را جانمایی و برنامه ریزی کرد.

کاربری ویلاها می تواند متفاوت باشد. مثلا برخی تنها برای تعطیلات آخر هفته مورد استفاده قرار می گیرند اما بعضی خانه های ویلایی محل زندگی تمام وقت ساکنان آن است. بنابراین کاربری هر ویلا می تواند بر روی نوع طراحی، امکانات، فضاها، زیرساخت ها و سایر اقتضائات آن اثر بگذارد. مثلاً یک ویلای کوچک جهت استفاده در تعطیلات یا پایان هفته اقتضائات متفاوتی نسبت به یک خانه ویلایی که هر روز توسط همه افراد خانواده استفاده می شود، دارد.

چند نمونه ساختمان ویلایی با تم موضوعی متفاوت

خدمات استودیو آرانو

طرح ویلا باید بگونه ای باشد که متناسب با تم موضوعی آن باشد. شخصیت و هویت هر بنا با توجه به نوع استفاده کنندگان، موقعیت و نوع کاربری آن متفاوت می باشد. علاوه بر این هر ساختمانی نیازهای متفاوتی دارد. این نیاز ها از نحوه نگهداری تا میزان نورگیری و ابعاد پنجره ها و بازشوها و … را شامل می شود. می توانید اطلاعات بیشتری در این باره در مقاله انواع ویلاها کسب کنید.

از سوی دیگر در کنار این عوامل، تعداد طبقات نیز در هزینه طراحی ویلا موثر است. بطور کلی ویلاهای با تعداد طبقات متفاوت، استراتژی های متفاوتی نیاز دارند. برای نمونه بین یک ویلا دوبلکس با یک ویلا یک طبقه یا ویلایی که روی یک زمین شیبدار واقع شده، تفاوت اساسی وجود دارد.

چند طرح با تعداد طبقات و موقعیت متفاوت

شناخت انواع سبک ها در عین آگاهی به قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا به شما کمک خواهد کرد تصور دقیق تری از سلیقه و نیاز خود پیش از مراجعه به طراح داشته باشید و بتوانید براحتی خواسته و تم طرح مورد نظر خود را به طراح اعلام کنید. هر یک از سبک ها از نظر فرمی، شکلی، ترکیب رنگ ها، میزان جزئیات، عناصر تزیینی و … ویژگی های متفاوت و خاص خود را دارند. به منظور مطالعه بیشتر می توانید به مقاله سبک های ویلا، سبک های  نما یا تاریخچه طراحی داخلی مراجعه کنید.

دو نمونه طرح با سبک های متفاوت

مصالح اگرچه در هزینه طراحی ویلا بی تاثیر هستند و می توانند با نظر طراح و سلیقه کارفرما انتخاب شوند، اما بطور مستقیم در هزینه اجرا تاثیر می گذارند. مصالح مختلف ویژگی ها متفاوتی از نظر قیمت، ابعاد، جلوه ظاهری، دوام، زمان اجرا و … دارند. هنگام انتخاب هر یکی از مصالح علاوه بر هزینه و ویژگی آن ها باید به همسایگی و بافت پیرامون بنا نیز دقت کرد. گاهی انتخاب معمار ایجاد تضاد با زمینه است، گاهی نیز ایجاد هماهنگی با بافت پیرامون را بر می گزیند.

معمولاً دیدگاه های شهری به ایجاد پیوستگی با بافت همجوار تاکید می کنند. این دیدگاه بر کاهش آشفتگی و تعدد سبک و مصالح تمرکز دارد و بر اساس آن هر کس نمی تواند بنابر نظر و سلیقه خودش بدون توجه به بافت اطراف، نماسازی کند. اما به دلیل انتخاب معمار، واجد ارزش نبودن بافت پیرامونی، سلیقه کارفرما و … احتمال دارد بنا تا حدی متفاوت با اطراف باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله مصالح ویلا و مصالح نما برای شما مفید خواهد بود.

دو ساختمان با مصالح مختلف

نورپردازی نمای ویلا

یک نما علارغم زیبایی بصری تمام عیار خود در طول روز، نیازمند تمهیداتی است تا در شب نیز زیبا بنظر برسد.  به همین جهت نورپردازی نمای ساختمان در شب اهمیت بسیار زیادی دارد. یک نورپردازی خوب علاوه بر آنکه اجازه می دهد نمای ساختمان در شب به خوبی دیده شود و زیبا بنظر برسد، جلوه آن را دوچندان می کند و باعث می شود نظر هر بیینده یا عابری به سوی آن جلب شود.

نکته بسیار مهمی که غالباً حین طراحی نما به آن بی توجهی می شود این است که نورپردازی، همزمان با طراحی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد. ما در کلیه پروژه ها علاوه بر رندر روز، حداقل از یک زاویه رندر شب نیز به شما ارائه می کنیم تا طرح نورپردازی را متوجه شوید. نورپردازی باید به گونه ای باشد که عناصر شاخص حجمی را به خوبی نمایش دهد. همچنین پیشنهاد می کنیم خود تجهیزات نورپردازی در نقطه ای پنهان شوند تا از زاویه دید ناظر دیده نشوند.

برآورد قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا

اگر قصد مقایسه تعرفه و هزینه طراحی ویلا یا اجرای آن توسط شرکت های مختلف را با یکدیگر دارید باید چند فاکتور مهم را در مقایسه خود در نظر بگیرید. فاکتور اول: سطح کیفی کار (قابل سنجش بر اساس مشاهده نمونه کار قبلی) از نطر زیبایی، اجرایی بودن و حرفه ای بودن است. فاکتور دوم: میزان و سطح خدماتی است که دریافت می کنید. مثلا بعضی شرکت ها تنها از یک یا چند زاویه محدود، سه بعدی ارائه می کنند. برخی دیگر یک نقشه دو بعدی هم ارائه می دهند و معدود شرکت هایی هستند که جزئیات و نقشه فاز 2 اجرایی نیز ارائه می نمایند.

از سوی دیگر بسیاری از دفاتر یک آلترناتیو طراحی به شما ارائه می نمایند و پس از آن هرگونه ویرایش یا تغییر در طرح را نمی پذیرند. اما بعضی دفاتر حداقل یک بار امکان ویرایش طرح مطابق سلیقه و نظراتتان درنظر می گیرند. اگرچه این موضوع باعث زمان و هزینه بیشتری برای دفاتری مثل ما می شود اما نوعی احترام گذاشتن به مشتری است که ما آن را وظیفه خود می دانیم. حتی درصورت درخواست مشتری در ابتدای کار می توانیم دو یا 3 آلترناتیو مختلف را همزمان جلو ببریم.

بصورت کلی تعرفه ها و هزینه در شرکت آرانو نسبت به بسیاری از رقبای هم سطح در بازار رقابتی بوده و اگر کیفیت و سطح بالا و حرفه ای نمونه کارهای شرکت ما را در امر مقایسه دخیل کنید می توان گفت آرانو ارزشمند ترین و مقرون به صرفه ترین قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا را  ارائه می دهد.

تعرفه قیمت و هزینه طراحی ویلا در سال 1402

همانطور که گفته شد قیمت و هزینه طراحی ویلا می تواند به عوامل متعددی وابسته باشد. مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه، «متراژ»، «تعداد آلترناتیو» و « مدارک درخواستی» هستند. باتوجه به تعدد عوامل موثر در هزینه بهتر است به منظور برآورد دقیق، مشخصات پروژه خود را از طریق صفحه سفارش طراحی به ما ارسال نمایید.

هزینه طراحی ویلا در تری دی مکس (سه بعدی)

اصلی ترین مدرک متداول و مورد درخواست مشتریان ما « سه بعدی » است که معمولاً در نرم افزار تری دی مکس یا سایر نرم افزارهای سه بعدی مثل راینو … قابل انجام هستند. هزینه سه بعدی ویلا در سال 1402 به تنهایی و بدون احتساب سایر مدارک حدوداً مترمربعی 70000 تا 140000 تومان می شود. 

هزینه طراحی ویلا بصورت نقشه دو بعدی (فاز یک)

شاید شما بخواهید علاوه بر رندرها سه بعدی، یک « نقشه دوبعدی یا فاز یک » شامل اندازه ها، ابعاد و مشخصات مصالح نیز دریافت کنید. معمولاً نقشه های دو بعدی در نرم افزار اتوکد یا رویت تهیه می شوند. هزینه نقشه های دو بعدی ویلا به تنهایی و بدون احتساب سایر مدارک در سال 1402 حدوداً مترمربعی 30000 تا 60000 تومان است.

هزینه طراحی ویلا بصورت نقشه اجرایی (فاز دو)

در صورتی که روی اجرای بسیار دقیق ویلای خود حساس هستید یا قصد دارید یک نقشه فنی و اجرایی به پیمانکاران یا مجریان در استخدام خود ارائه نمایید، لازم است « نقشه ها اجرایی یا فاز دو » نیز تهیه کنید. علاوه بر این باتوجه به موقعیت ساختمان شاید لازم باشد یک « دفترچه مدارک جهت ارائه به شهرداری و … » منطقه تهیه کنید. هزینه تهیه نقشه ها فاز 2 و سایر مدارک اجرا در سال 1402 حدوداً مترمربعی 50000 تا 100000 تومان می شود.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

جدول قیمت و هزینه طراحی ویلا در سال 1402

جدول زیر بصورت تخمینی و بر اساس میانگین متداول تهیه شده است. در این جدول باتوجه به نوع مدارک درخواستی شما که می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد، یک برآورد حدودی ارائه می کند. این مدارک شامل: سه بعدی /  نقشه دو بعدی فاز 1 /  نقشه  اجرایی فاز 2 هستند. قیمت ها بر اساس « هر متر مربع » اعلام شده اند.

عنوان خدمات

قیمت هر مترمربع

سه بعدی

از 30000 تومان تا 60000 تومان

سه بعدی+ نقشه دوبعدی (فاز یک)

از 70000 تومان تا 140000 تومان

سه بعدی + نقشه دوبعدی (فاز یک) + نقشه اجرایی (فاز دو) + کمیته نما

از50000 تومان تا 100000 تومان

کل خدمات مهندسی

150000 تا 300000 تومان (هرمترمربع)

 

هزینه طراحی ویلا بصورت کامل (شامل نما، حجم، پلان ها، طراحی داخلی: توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 150000 تا 300000 تومان  (باتوجه به متراژ کل زیربنا و محوطه سازی) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

برای مثال اگر ویلای شما دوبلکس یا 2 طبقه  و مساحت هر طبقه حدود 100 مترمربع باشد، هزینه شما به ترتیب زیر خواهد بود.

متراژ زیربنا = 100 مترمربع × 2 طبقه = 200 مترمربع

پس کل هزینه طراحی ویلا = 150000 تومان × 200 مترمربع  =  30.000.000 تومان  سی میلیون تومان

قیمت و هزینه بازسازی یا ساخت ویلا در سال 1402

نوع و کیفیت مصالح تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه و قیمت ساخت ویلا دارد. مثلا قیمت سنگ تراورتن، قیمت سنگ گرانیت، قیمت سیمان شسته، قیمت ترمو وود و … همگی متفاوت هستند. همچنین مجریان و پیمانکاران مختلف باتوجه به تجربه، دقت و ظرافت خود دستمزدهای متفاوتی دارند. سبک و میزان پیچیدگی طرح از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه و قیمت خواهد بود. البته دقت کنید میزان متراژ، تعداد طبقات و موقعیت و … مواردی هستند که نباید تاثیر آن ها در هزینه ها غافل شوید. با تمام این اوصاف تمام تلاش ما بعنوان طراح بر این است که طرحی در چارچوب بودجه شما ارائه کنیم. بنابراین حتما در هنگام سفارش ما را از بودجه، خواسته ها و نیازها دقیقتان مطلع کنید. مخصوصاً در صورتی که محدودیت بودجه ای دارید، به ما اطلاع دهید تا یک طرح اقتصادی و متناسب به شما ارائه دهیم. بصورت کلی هزینه های مربوط به بازسازی یا ساخت به شرح زیر خواهد بود. 

عنوان خدمات

هزینه بسته به پروژه

هزینه مصالح و اجرا در صورت «بازسازی»

5 تا 15 میلیون تومان (هر مترمربع)

هزینه مصالح و اجرا در صورت «ساخت» از صفر

15 تا 30 میلیون تومان (هر مترمربع)

هزینه دستمزد مجری یا سازنده (ساخت یا بازسازی)

10 تا 20 درصد کل هزینه ( به روش مدیریت پیمان)

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی درباره چگونگی یا قیمت و هزینه طراحی و ساخت ویلا و … دارید، با ما در صفحه «دریافت مشاوره » در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای ویژه فضایتان هستند.

طراحی 100 % تضمینی ویلا 

اگر از طرح های خود راضی نبودید، ما اصلاح  طرح ها را تا جلب رضایت نهایی و تایید شما ادامه خواهیم داد!

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برایتان وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای ویلای شما آماده کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید.  آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است که بهترین کیفیت خدمات را با هزینه مقرون به صرفه ارائه می کند. خدمات آرانو شامل ارائه «رندرها سه بعدی و شبیه سازی شده از ویلای شما» به همراه «نقشه دوبعدی فاز یک و فاز دو» است و همه نیازهایتان را پوشش می دهد. خدمات ما بصورت تضمینی بوده و  تا جلب رضایت نهایی و تایید شما ادامه خواهد داشت.

هزینه طراحی ویلا می تواند به عوامل متعددی مثل «سبک»، «سادگی یا پیچیدگی» و … وابسته باشد. همچنین عواملی مثل، «سطح کیفی کار» «متراژ»، «تعداد آلترناتیو و ویرایش» و «مدارک درخواستی» روی آن تاثیرگذار هستند. باتوجه به تعدد عوامل موثر در هزینه بهتر است به منظور برآورد دقیق، مشخصات پروژه خود را به ما ارسال نمایید.

هزینه طراحی ویلا بصورت کامل (شامل نما، حجم، پلان ها، طراحی داخلی: توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 150000 تا 300000 تومان  (باتوجه به متراژ کل زیربنا و محوطه سازی) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

مشاهده جدول تعرفه در سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا