دکوراسیون و سبک طراحی داخلی مصری

سبک طراحی داخلی مصری

تاریخچه سبک طراحی داخلی مصری

در طول دوره ها مختلف تاریخی، حکومت ها یا ایدئولوژی ها مختلفی شکل گرفته است که ساختمان ها، معماری، طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی هم راستا با تفکرات خویش را داشته اند. برخی از تفکرات و سبک ها در گستره های جغرافیایی بزرگ و برخی در مقیاس محدودی شکل گرفته اند. بعضی آن ها برای سال ها ماندگار شده و برخی به فاصله کوتاهی اثرگذاری خود را از دست داده اند. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، می توانید از مقالات دیگر ما با عنوان «تاریخچه طراحی داخلی» و «سبک های طراحی و دکوراسیون داخلی» دیدن کنید. ما در این مقاله سبک مصری را به شما معرفی می کنیم.

مشاهده مطلب: طراحی نما ساختمان

نحوه و بستر شکل گیری

این سبک دکوراسیون و طراحی داخلی، در مصر باستان در حدود سال 30 تا 2700 پیش از میلاد شکل گرفته است. در مصر باستان با ظهور خانواده ها سلطنتی، ساختمان های باشکوهی برای سکونت آن ها ساخته شد. در حالی که غیرنظامیان مصر هنوز در خانه های گلی زندگی می کردند. این ساختمان ها با نقاشی دیواری تزئین شده بودند که تاریخ و اعتقادات آنها را نشان می داد. آنها مبلمان اولیه و اشیائی تزیینی همچون گلدان و مجسمه هایی برای استفاده در خانه ها خود داشتند. امروزه سبک مصری مگر در موارد خاص کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

ایده محوری در سبک مصری

ایده محوری در سبک دکوراسیون و طراحی داخلی مصری ایجاد ساختمان های حکومتی و مسکونی باشکوه با ابزارها و تکنیک های ساختمانی موجود آن دوران (برش و روی هم قرار دادن سنگ یا کنده کاری در دل کوه و سنگ) بود.

ویژگی های سبک طراحی داخلی مصری

شکوه و صلابت

به دلیل استفاده از سنگ های حجیم و فرم ها غول پیکر و قطور، این سبک شکوه و صلابت زیادی در فضا ایجاد می کند.

توجه به تزیینات

در معماری مصر، تزیینات مورد توجه هستند و درقالب نقاشی و حکاکی روی چوب و سنگ پدیدار می شوند.

توجه به مبلمان و اکسسوری

در این سبک انواع مبلمان و اکسسوری فضاهای داخلی مورد توجه بوده و به شکل کارشده و دارای تزیینات انتخاب می شوند.

بررسی عناصر سبک طراحی داخلی مصری

مصالح در سبک مصری

مصالح اصلی مورد استفاده در سبک مصری، در درجه اول سنگ بوده است. که به صورت برش خورده، تراش کاری شده یا حکاکی شده مورد استفاده قرار می گرفته  است. چوب هم مصالح مورد استفاده در مبلمان این دوره بوده است.

فرم و شکل در سبک مصری

بیشتر فرم ها و شکل ها در سبک مصری را احجام سنگین و تندیس وار تشکیل می دهند. تقارن در کلیات معماری برقرار است. زوایای گرد و قوس ها نیز به وفور دیده می شوند.

نور در سبک مصری

نور طبیعی در معماری این دوره تنها از طریق حیاط ها یا ورودی ایوان ها تامین می شده است. نور مصنوعی فضای داخلی را شمعدان ها روی دیوارها تامین می کردند.

رنگ در سبک مصری

در این سبک، به استفاده از رنگ اهمیت دارد. رنگ بیشتر به صورت نقاشی و تزیینات به فضا اضافه می شود. بیشتر رنگهای مورد استفاده رنگهای روشن و گرم هستند.

مبلمان در سبک مصری

در سبک طراحی داخلی مصری، مبلمان دارای جزئیات زیادی است و معمولاً بر اساس حکاکی روی چوب تهیه می شده است. مبلمان ها این دوره حجم سنگینی دارند. انواع صندلی، نیمکت، رختخواب، صندوقچه، جعبه های نگهداری اشیاء ارزشمند و تخت های روان از مبلمان متداول مورد استفاده در این سبک هستند.

تزیینات در سبک مصری

در سبک طراحی داخلی مصری به تزیینات اهمیت زیاده داده شده است. معمولاً در خانه ها و بناهای حکومتی تصاویری از حیوانات، گیاهان و انسان ها دیده می شود. سوژه تزیینات را، تصاویر و اشکال را مقدسات و موضوعات مذهبی مصر مثل خدایان، اساطیر و … تشکیل می دهد. این تصاویر و نقش ها به صورت نقاشی، حکاکی یا برجسته روی آجر هستند. ستون ها و دیوارها محل اجرای این نقاشی ها تزیینی هستند.

دکوراسیون و طراحی داخلی به سبک مصری

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی دارید که باید برطرف شود، با ما در صفحه «دریافت مشاوره طراحی داخلی» در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای طراحی برای فضای شما هستند.

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برای شما وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای فضای شما طراحی کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید. آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی داخلی و همینطور از شرکت های برتر بازسازی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است. خدمات طراحی داخلی آرانو شامل ارائه رندرهای سه بعدی و شبیه سازی شده از فضای شما به همراه پلان جانمایی و مبلمان همه عناصر در فضا است و همه نیازهای شما را پوشش می دهد.

مشاهده نمونه ها کارهای ما به شما کمک خواهد کرد تصور بهتری از نیاز خود داشته باشید و بتوانید درباره سلیقه و سبک طراحی مناسبتان بهتر تصمیم بگیرید. اگر مایل به دیدن چند نمونه هستید، می توانید سری به صفحه «نمونه کارهای طراحی داخلی آرانو» بزنید. در صورت تمایل به دریافت نمونه کارهای بیشتر می توانید با ما در تماس باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا