طراحی نما ساختمان لوکس و لاکچری و ساده و مدرن

قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان​

 امروزه بیشتر مالکان، سازندگان یا استفاده کنندگان به دلیل اهمیت بسیار بالایی که برای فروش بهتر خود قائل هستند قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان و اجرای آن را به سایر هزینه ها اولویت می دهند. چرا که نما مهمترین و بارزترین جلوه بیرونی محل زندگی یا کسب و کار آن ها و نمودی از شخصیت و اعتبار ساختمان می باشد. یک نما با طرح خاص، لوکس، خلاقانه و چشم گیر می تواند بین بناها مجاور جلب توجه کند. تفاوتی نمی کند قصد فروش، زندگی یا کار در یک ساختمان را داشته باشید، داشتن یک نمای زیبا و خاص می تواند برای شما ارزش افزوده ایجاد کند. این ارزش افزوده از جلب توجه عابرین گرفته تا رونق کسب و کار یا  افزایش قیمت اجاره و فروش ساختمان یا فروش و اجاره سریع تر آن را شامل می شود.

هزینه طراحی نما ساختمان بصورت سه بعدی (توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 70000 تا 140000 تومان  (فقط سه بعدی نه فاز1 و 2) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

مشاهده تعرفه ها

این هزینه اولیه باتوجه به اینکه قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان نسبت به سایر هزینه ها (تقریبا همه هزینه های ساختمان) بسیار بسیار ناچیز و اندک است و خصوصاً درصورت مقایسه با عایدی آن توجیه بسیار زیادی دارد. در واقع شما علارغم کمی هزینه بیشتر، یک کار اقتصادی می کنید چون با صرف هزینه ای ناچیز، ارزش افزوده ای دو چندان بدست خواهید آورد. ما در این مطلب شما را نسبت به هزینه و تعرفه های مختلف و چگونگی آن ها مطلع می کنیم. در صورت تمایل به سفارش طراحی به استودیو آرانو، می توانید از طریق لینک مربوطه اقدام بفرمایید.

فاکتورهای موثر در قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان

هزینه طراحی و قیمت اجرای نمای ساختمان وابسته به عوامل بسیار زیادی است. نوع مصالح، کاربری، سبک، سادگی یا پرکار بودن طرح، متراژ، موقعیت و … همگی عواملی هستند که در هزینه و قیمت تاثیرگذار هستند. مثلاً نباید انتظار داشت هزینه نمای یک ویلای مدرن در کرج، با یک خانه باغ سنتی درآبسرد یا یک آپارتمان اداری کلاسیک در منطقه زعفرانیه یا یک مجتمع مسکونی در پاسداران برابری کند.

متراژ

معمولا متراژ پروژه تاثیر مستقیمی در هزینه و قیمت نهایی دارد. هزینه طراحی نما ساختمان معمولاً  قیمت نهایی حاصلضرب متراژ در تعرفه پایه هر مترمربع است. برای پروژه های با متراژ کمتر از 500 مترمربع، تعرفه پایه زیر که در این صفحه معرفی شده، ملاک عمل است. درصورتی که پروژه ای با متراژ بیش از 500 مترمربع دارید می توانید روی این تعرفه 5 تا 10 درصد تخفیف بگیرید.

سبک طراحی

نما های مختلف سبک های متفاوتی دارند. سبک هایی مثل کلاسیک پرکارتر هستند. در سوی مقابل نماهای مثل مدرن کم کارتر هستند. تعرفه پایه زیر که در این صفحه معرفی شده برای پروژه های با نمای متداول و ترکیبی است. در صورتی که نمای مد نظر شما کلاسیک یا با جزئیات خاص باشد ممکن است 5 تا 10 درصد به تعرفه زیر اضافه شود.

مشاهده مطلب: بازسازی دفتر اداری

سادگی یا پیچیدگی

هر نما باتوجه به اقتضای زمین، شرایط پروژه، خواسته ها و نیازهار کارفرما و … احتمالاً درجه ای از سادگی یا پیچیدگی داشته باشد که در طراحی آن نیز تاثیرگذار است. تعرفه زیر برای اکثر نماهای آپارتمانی و ویلایی متداول قابل استناد است، اما قیمت دقیق تر و قطعی پس از  ثبت سفارش اولیه در سایت و گرفتن توضیحات پروژه به شما ارائه خواهد شد. در صورت لزوم ما بازدیدی از محل ساختمان شما خواهیم داشت تا بتوانید جزئیات دقیق تری به شما ارائه نماییم.

نمونه طرح حجمی ویلا

موضوع (ویلا ، آپارتمان و ...)

موضوع هر ساختمان می تواند بر روی نوع نما و اقتضائات آن اثر بگذارد. مثلاً آپارتمان ها اکثراً یک پوسته با بازی حجمی محدود دارند که شکل پلان تاثیر بسزایی در طرح ندارد. اما در یک ویلا، نما متاثر از بازی های حجمی و بسیاری از اتفاقات پلانی است. اگرچه در ویلا تنها نمای آن سفارش داده می شود اما برای آنکه به یک نتیجه زیباتر یا معقول تر برسیم شاید لازم باشد همزمان تغییراتی در پلان شما نیز ایجاد نماییم. بنابراین محتمل است که پس از بررسی توسط کارشناس ما، قیمت و هزینه طراحی نما ویلا شما نسبت به تعرفه پایه اندکی بالاتر باشد.

نمونه طرح نما آپارتمان

نمونه طرح نما ویلا

خدمات استودیو آرانو

طراحی نما باید بگونه ای باشد که متناسب با کاربری آن باشد. شخصیت و هویت یک ساختمان مسکونی با یک ساختمان ویلایی یا اداری متفاوت است. علاوه بر این هر یک از این کاربری ها نیازهای متفاوتی دارند. این نیاز ها از نحوه نگهداری تا میزان نورگیری و ابعاد پنجره ها و بازشوها و … را شامل می شود. می توانید اطلاعات بیشتری در این باره در مقاله انواع نما ساختمان کسب کنید.

از سوی دیگر تعداد طبقات نیز در طرح نما موثر است. بطور کلی هنگامی که تعداد طبقات کم باشد، دست طراح در انتخاب مصالح و ایجاد تنوع فرمی باز تر خواهد بود. اما در ساختمان ها بلند مرتبه و برج ها بیشتر مصالح سبک و سریع الاجرا قابل استفاده هستند. در نما برج ها تنوع فرمی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر اشکال ریتم دار جایگزین آن می شوند. جزئیات در برج ها کمتر بوده و طرح برای دیده شدن از مقیاس دور دیزاین می شود؛ در حالی که در ساختمان های با تعداد طبقات کم، جزئیات بیشتر بوده و برای دیده شدن از مقیاس نزدیک دیزاین می شوند.

نمونه طرح نما دو طبقه

شناخت انواع سبک ها در عین آگاهی به هزینه طراحی نما ساختمان و هزینه اجرای هر یک به شما کمک خواهد کرد تصور دقیق تری از سلیقه و نیاز خود پیش از مراجعه به طراح داشته باشید و بتوانید براحتی خواسته و تم طرح مورد نظر خود را به طراح اعلام کنید. هر یک از سبک ها از نظر فرمی، شکلی، ترکیب رنگ ها، میزان جزئیات، عناصر تزیینی و … ویژگی های متفاوت و خاص خود را دارند. به منظور مطالعه بیشتر می توانید به مقاله سبک های  نما یا تاریخچه طراحی داخلی، مراجعه کنید.

نمونه طرح نما به سبک کلاسیک / مدرن / تلفیقی / سنتی

مصالح مختلف ویژگی ها متفاوتی از نظر قیمت، ابعاد، جلوه ظاهری، دوام، زمان اجرا و … دارند. هنگام انتخاب هر یکی از مصالح علاوه بر ویژگی آن ها باید به همسایگی و بافت پیرامون بنا نیز دقت کرد. گاهی انتخاب معمار ایجاد تضاد با زمینه است، گاهی نیز ایجاد هماهنگی با بافت پیرامون را بر می گزیند. معمولاً دیدگاه های شهری به ایجاد پیوستگی با نماها همجوار و بدنه شهری تاکید می کنند. این دیدگاه بر کاهش آشفتگی و تعدد سبک و مصالح در جداره ها شهری تمرکز دارد و بر اساس آن هر کس نمی تواند بنابر نظر و سلیقه خودش بدون توجه به شهر، نماسازی کند. اما به دلیل انتخاب معمار، واجد ارزش نبودن بافت پیرامونی، سلیقه کارفرما و … نما ممکن است تا حدی متفاوت با اطراف باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله مصالح نما برای شما مفید خواهد بود.

نمونه طرح نما با مصالح مختلف

نورپردازی نما ساختمان

یک نما علارغم زیبایی بصری تمام عیار خود در طول روز، نیازمند تمهیداتی است تا در شب نیز زیبا بنظر برسد.  به همین جهت نورپردازی نمای ساختمان در شب اهمیت بسیار زیادی دارد. یک نورپردازی خوب علاوه بر آنکه اجازه می دهد نمای ساختمان در شب به خوبی دیده شود و زیبا بنظر برسد، جلوه آن را دوچندان می کند و باعث می شود نظر هر بیینده یا عابری به سوی آن جلب شود.

نکته بسیار مهمی که غالباً به آن بی توجهی می شود این است که نورپردازی، همزمان با طراحی نمای ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد. ما در کلیه پروژه ها علاوه بر رندر روز، حداقل از یک زاویه رندر شب نیز به شما ارائه می کنیم تا طرح نورپردازی را متوجه شوید. نورپردازی باید به گونه ای باشد که عناصر شاخص نما را به خوبی نمایش دهد. همچنین پیشنهاد می کنیم خود تجهیزات نورپردازی در نقطه ای پنهان شوند تا از زاویه دید ناظر دیده نشوند.

برآورد قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان

اگر قصد مقایسه تعرفه و هزینه شرکت های مختلف را با یکدیگر دارید باید چند فاکتور مهم را در مقایسه خود در نظر بگیرید. فاکتور اول: سطح کیفی کار (قابل سنجش بر اساس مشاهده نمونه کار قبلی) از نطر زیبایی، اجرایی بودن و حرفه ای بودن است. فاکتور دوم: میزان و سطح خدماتی است که دریافت می کنید. مثلا بعضی شرکت ها تنها یک نما را به صورت سه بعدی ارائه می کنند. برخی دیگر یک نقشه دو بعدی هم ارائه می دهند و معدود شرکت هایی هستند که جزئیات و نقشه فاز 2 اجرایی نیز ارائه می نمایند.

از سوی دیگر بسیاری از دفاتر یک آلترناتیو طراحی به شما ارائه می نمایند و پس از آن هرگونه ویرایش یا تغییر در طرح را نمی پذیرند. اما بعضی دفاتر حداقل یک بار امکان ویرایش طرح مطابق سلیقه و نظرات شما برایتان درنظر می گیرند. اگرچه این موضوع باعث زمان و هزینه بیشتری برای دفاتری مثل ما می شود اما نوعی احترام گذاشتن به مشتری است که ما آن را وظیفه خود می دانیم. حتی درصورت درخواست مشتری در ابتدای کار می توانیم دو یا 3 آلترناتیو مختلف را همزمان جلو ببریم.

بصورت کلی تعرفه ها و هزینه در شرکت آرانو نسبت به بسیاری از رقبای هم سطح در بازار رقابتی بوده و اگر کیفیت و سطح بالا و حرفه ای نمونه کارهای شرکت ما را در امر مقایسه دخیل کنید می توان گفت آرانو ارزشمند ترین و مقرون به صرفه ترین قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان را  ارائه می دهد.

تعرفه قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان در سال 1402

همانطور که گفته شد هزینه طراحی نما می تواند به عوامل متعددی وابسته باشد. مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه، «متراژ»، «تعداد آلترناتیو» و « مدارک درخواستی» هستند. باتوجه به تعدد عوامل موثر در هزینه بهتر است به منظور برآورد دقیق، مشخصات پروژه خود را از طریق صفحه سفارش طراحی به ما ارسال نمایید.

هزینه طراحی نما ساختمان در تری دی مکس (سه بعدی)

اصلی ترین مدرک متداول و مورد درخواست مشتریان ما « سه بعدی » است که معمولاً در نرم افزار تری دی مکس یا سایر نرم افزارهای سه بعدی مثل راینو … قابل انجام هستند. هزینه سه بعدی نما در سال 1402 حدوداً از مترمربعی 70000تومان تا 140000 تومان بسته به سطح کیفیت سه بعدی و طرح متفاوت است. 

هزینه طراحی نما ساختمان بصورت نقشه دو بعدی (فاز یک)

شاید شما بخواهید علاوه بر رندرها سه بعدی، یک « نقشه دوبعدی یا فاز یک » شامل اندازه ها، ابعاد و مشخصات مصالح نیز دریافت کنید. معمولاً نقشه های دو بعدی در نرم افزار اتوکد یا رویت تهیه می شوند. هزینه نقشه های دو بعدی نما در سال 1402 حدوداً از مترمربعی 30000 تومان تا 60000 تومان  متغیر خواهد بود.

هزینه طراحی نما ساختمان بصورت نقشه اجرایی (فاز دو) و تهیه مدارک کمیته نما

در صورتی که روی اجرای بسیار دقیق نمای خود حساس هستید یا قصد دارید یک نقشه فنی و اجرایی به پیمانکاران یا مجریان در استخدام خود ارائه نمایید، لازم است « نقشه ها اجرایی یا فاز دو » نیز تهیه کنید. علاوه بر این باتوجه به موقعیت ساختمان شاید لازم باشد یک « دفترچه مدارک جهت ارائه به شهرداری یا کمیته نما » منطقه تهیه کنید. هزینه تهیه نقشه های فاز 2 و مدارک کمیته نما در سال 1402حدوداً از مترمربعی 50000 تومان تا 100000 تومان متغیر خواهد بود.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

جدول قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان در سال 1402

جدول زیر بصورت تخمینی و بر اساس میانگین متداول تهیه شده است. در این جدول باتوجه به نوع مدارک درخواستی شما که می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد، یک برآورد حدودی ارائه می کند. این مدارک شامل: سه بعدی /  نقشه دو بعدی فاز 1 /  نقشه  اجرایی فاز 2 / تهیه مدارک کمیته نما هستند. قیمت ها بر اساس « هر متر مربع » اعلام شده اند.

.

عنوان خدمات

قیمت هر مترمربع

سه بعدی

از 30000 تومان تا 60000 تومان

سه بعدی+ نقشه دوبعدی (فاز یک)

از 70000 تومان تا 140000 تومان

سه بعدی + نقشه دوبعدی (فاز یک) + نقشه اجرایی (فاز دو) + کمیته نما

از50000 تومان تا 100000 تومان

کل خدمات مهندسی

150000 تا 300000 تومان (هرمترمربع)

 

هزینه طراحی نما ساختمان بصورت سه بعدی (توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 70000 تا 140000 تومان  (فقط سه بعدی نه فاز1 و 2) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.


برای مثال اگر شما ساختمانی 5 طبقه با بر 12 متر داشته باشید، هزینه شما به ترتیب زیر خواهد بود.

متراژ نما = بر (12 متر) × ارتفاع (5 طبقه و هر طبقه 3 متر)

متراژ نما = 12 × 15 = 180 مترمربع

پس حداقل هزینه طراحی نما ( سه بعدی ) = 70000 تومان × 180 مترمربع  =  12.600.000 تومان  دوازده میلیون و ششصد هزار تومان

اگر سه بعدی + فاز1 + فاز2 + مدارک کمیته نما را هم بخواهید،  حداقل هزینه = 27.000.000 تومان   بیست و هفت میلیون تومان

 

قیمت و هزینه اجرای نمای ساختمان در سال 1402

نوع و کیفیت مصالح تاثیر بسیار زیادی در تعیین هزینه و قیمت اجرای نمای ساختمان دارد. مثلا قیمت سنگ تراورتن، قیمت سنگ گرانیت، قیمت سیمان شسته، قیمت ترمو وود و … همگی متفاوت هستند. همچنین مجریان و پیمانکاران مختلف باتوجه به تجربه، دقت و ظرافت خود دستمزدهای متفاوتی دارند. سبک طراحی و میزان پیچیدگی طرح از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه و قیمت شما خواهد بود. البته دقت کنید میزان متراژ، تعداد طبقات و موقعیت و … مواردی هستند که نباید تاثیر آن ها در هزینه ها غافل شوید. با تمام این اوصاف تمام تلاش ما بعنوان طراح بر این است که طرحی در چارچوب بودجه شما ارائه کنیم. بنابراین حتما در هنگام سفارش ما را از بودجه، خواسته ها و نیازها دقیقتان مطلع کنید. مخصوصاً در صورتی که محدودیت بودجه ای دارید، به ما اطلاع دهید تا یک طرح اقتصادی و متناسب به شما ارائه دهیم.

اگر علارغم تمام توضیحاتی که در این مقاله دریافت کرده اید، ابهامات و سوالاتی درباره چگونگی یا هزینه طراحی نما ساختمان و … دارید، با ما در صفحه «دریافت مشاوره » در تماس باشید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه کاربردی ترین راهکارهای ویژه فضایتان هستند.

طراحی 100 % تضمینی نمای شما 

اگر از طرح های خود راضی نبودید، ما اصلاح  طرح ها را تا جلب رضایت نهایی و تایید شما ادامه خواهیم داد!

اگر مایل هستید به شکل ویژه تری برایتان وقت بگذاریم و یک طرح اختصاصی برای فضای شما آماده کنیم، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» به ما ارسال کنید.  آرانو یکی از بهترین شرکت های طراحی در کشور با بیش از یک دهه سابقه است که بهترین کیفیت خدمات را با هزینه مقرون به صرفه ارائه می کند. خدمات آرانو شامل ارائه «رندرها سه بعدی و شبیه سازی شده از نمای شما» به همراه «نقشه دوبعدی فاز یک و فاز دو» و «مدارک کمیته نما» است و همه نیازهایتان را پوشش می دهد. خدمات ما بصورت تضمینی است و  تا جلب رضایت نهایی و تایید شما ادامه خواهد داشت.

هزینه نما می تواند به عوامل متعددی مثل «سبک»، «سادگی یا پیچیدگی» «نوع ساختمان» و … وابسته باشد. همچنین عواملی مثل، «سطح کیفی کار» «متراژ»، «تعداد آلترناتیو و ویرایش» و «مدارک درخواستی» روی آن تاثیرگذار هستند. باتوجه به تعدد عوامل موثر در هزینه بهتر است به منظور برآورد دقیق، مشخصات پروژه خود را به ما ارسال نمایید.

هزینه طراحی نما ساختمان بصورت سه بعدی (توسط دفاتر مهندسی) در سال 1402 بطور میانگین مترمربعی 70000 تا 140000 تومان  (فقط سه بعدی نه فاز1 و 2) است که بسته به سطح کیفی طرح و سه بعدی متفاوت می باشد. البته ارائه طراحی های خاص و ویژه و خدمات خارج از استاندارد مثل آلترناتیوهای بیشتر، هزینه متفاوتی خواهد داشت.

عنوان خدمات

قیمت هر مترمربع

سه بعدی

از30000 تومان تا 60000 تومان

سه بعدی+ نقشه دوبعدی (فاز یک)

از 70000 تومان تا 140000 تومان

سه بعدی + نقشه دوبعدی (فاز یک) + نقشه اجرایی (فاز دو) + کمیته نما

از50000 تومان تا 100000 تومان

کل خدمات مهندسی

150000 تا 300000 تومان (هرمترمربع)

 

4 دیدگاه دربارهٔ «قیمت و هزینه طراحی نما ساختمان​»

 1. صدرالساداتی

  سلام. ممنونم خیلی کامل بود. بزودی برای یه کار طراحی نما مزاحمتون میشیم.

 2. سعید نجف پور

  من یک درخواست جهت انجام طراحی نما پروژه ای که مشغولش هستیم خدمتتون ارسال کردم. چقدر طول میکشه که کار آماده بشه؟

  1. سلام آقای نجف پور
   کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت و قرارداد مربوطه رو ارسال می کنند. پس از تایید شما بلافاصله کارتون شروع میشه و ظرف زمان کوتاهی بهتون تحویل میدیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا