طراحی داخلی و دکوراسیون منزل مدرن و لوکس، طراح داخلی منطقه یک تهران- آرانو

طراحی داخلی لاکچری

استودیو آرانو به عنوان یکی از معروف ترین شرکت های ساخت و ساز و طراحی داخلی به سبک مدرن و لوکس در منطقه یک تهران از تیم طراحی خود خواسته تا در مقاله ای برای مخاطبان استودیو آرانو اصول و قواعد طراحی داخلی لاکچری را اختصاصا برای فضاهای مسکونی به صورت مختصر شرح دهند. با آرانو همراه باشید تا از بروزترین و کارآمدترین نکات و روشهای معماری مدرن و طراحی داخلی لاکچری مطلع شوید. در مقاله پیش رو اختصاصا راهکارها و قواعد طراحی داخلی و دکوراسیون لاکچری در کاربری مسکونی و فضاهای آشپزخانه ، سالن پذیرایی، نشیمن و TV Room بررسی شده و خدمتتان ارائه می گردد:

⟰ استودیو آرانو

 آدرس: تهران، نیاوران، سه راه یاسر، نبش کوچه راز، (جنب شیرینی الهیه)، پلاک 35

✆ تماس و دریافت مشاوره:

02 13 222 0902         3952 4482 – 021

طراحی 100 % تضمینی ویلا 

اگر از طرح های خود راضی نبودید، ما اصلاح  طرح ها را تا جلب رضایت نهایی و تایید شما ادامه خواهیم داد!

طراحی داخلی و دکوراسیون لاکچری

خبر خوب اینکه لاکچری بودن فضا می تواند با مشاوره صحیح نزد یک طراح و متخصص حرفه ای در زمینه دکوراسیون و طراحی داخلی بدست بیاید. و این به این معنی است که داشتن تخصص در آن تاثیرگذار است، برای اینکه تا حدودی با این اصول تخصصی آشنا شوید به بررسی 9 راهکار از این موارد که توسط تیم تخصصی طراحی داخلی آرانو به زبان ساده برای شما جمع آوری شده است می پردازیم. پس بیاید با هم به زندگی در یک فضای لوکس و مدرن شیرجه بزنیم!

طراحی داخلی لاکچری شکل منحصرتری از طراحی داخلی است که از طریق هنرهای زیبا ، مبلمان با کیفیت شناسنامه دار و شاخص ، چیدمان های بسیار کاربردی و رعایت اصل هارمونی و تعادل در فضا تجربه می شود. سبک های طراحی داخلی طیف وسیعی را شامل می شوند اما برای رسیدن به طراحی داخلی لاکچری بدون در نظر گرفتن سبک آن باید با سنجیدن مقیاس صحیحی از متریال ها و عناصر در فضا به تعادل رسید.

پس طراحی داخلی لاکچری از نظر زیبایی شناسی و سبک و استایل می تواند متفاوت باشد اما همه آنها از یکسری اصول یکسان پیروی می کنند. در طراحی داخلی لاکچری، هیچ چیز بداهه و تصادفی اتفاق نمی افتد. چراکه چیدمان و انتخاب هر موضوعی تعمدی و با پیش زمینه حاصل شده در فرآیند طراحی است. بنابراین نه تنها از نظر محبوبیت وابسته به محدوده زمانی خاصی نیست بلکه جذابیت آن نامحدود و متعلق به تمام زمان ها است.

اصول طراحی داخلی و دکوراسیون

طراحی داخلی و دکوراسیون 7 اصل دارد، این 7 اصل شامل :

 فضا

 فرم

خطوط

نقوش

بافت

رنگ

نور

اصول طراحی داخلی لاکچری

طراحی داخلی لاکچری شامل اصول زیر می شود :

استفاده از مواد و متریال پایدار

تامین آسایش و راحتی در اولویت اول کار

عملکرد

نورپردازی خاص و انتخاب شده

بافت های متنوع

پالت رنگی خلاقانه

نقاط کانونی اولیه و ثانویه

طراحی منسجم اتاق ها

تداخل فضاهای باز و بسته

9 راهکار و اصول طراحی داخلی لاکچری منزل مسکونی

بدون هیچ مقدمه ای بیایید به بررسی هر یک از این اصول بپردازیم، به یاد داشته باشید که تمام این اصول طراحی لاکچری می تواند با سبک و استایل مورد دلخواه شما طراحی شود.

1: انتخاب متریال در طراحی داخلی لاکچری

باور کنید یا نه استفاده از متریالهای پایدار نه تنها ظاهر فضای شما را لاکچری و مدرن نشان می دهد بلکه بر حفظ و نگهداری محیط زیست نیز تاثیر می گذارد. در طراحی داخلی و دکوراسیون فضا استفاده از متریالهای پایدار که کمتر باعث آسیب به طبیعت و محیط زیست می شوند مانند چوب طبیعی، سنگ، حصیر، چوب پنبه و غیره احساس خوشایندی در طول زندگی و حیات آن برای کاربران فضا ایجاد می کند.

2: اولویت های اول دیزاینر و طراح داخلی لاکچری

در طراحی داخلی لاکچری و دکوراسیون مدرن نباید آسایش و راحتی کاربران فضا در میان مبلمان و اشیا ناراحت و غیر ارگونومیک گم شود. بلکه در یک فضای لاکچری بیش از هر چیز راحتی و آسایش اولویت دارد.  فضا شامل اشیا و مبلمان باید یک رابطه تعاملی با کاربر برقرار کند. برای مثال از استفاده از مبلمان استیل و کلاسیک که ناراحت و غیر ارگونومیک هستند اجتناب کنید، به جای استفاده از اشیا و مبلمان تزئینی بلا استفاده از مبلمان راحتی و کاربردی مانند تشک و کوسن یوگا برای یک مراقبه آرام استفاده کنید.

3: اصول و مبانی طراحی داخلی لاکچری

بر خلاف تصور عموم، بزرگ بودن فضای یک خانه به معنی لاکچری بودن آن نیست بلکه عملکردگرایی فضا جز اولین اولویتها و نشانه های یک پروژه طراحی داخلی لاکچری است. توجه به عملکرد و کارکرد هر فضا منجر به تعامل یکپارچه افراد و فضای خانه خواهد شد. هر چه این تعامل دو جانبه هم سو و هماهنگ تر باشد. کیفیت و لوکس بودن فضا از درجه بالاتری برخوردار خواهد بود.

« با وجود اینکه سبک ها و استایل های مختلفی در طراحی داخلی وجود دارد اما همه ی آنها استانداردهای عملکردی یکسانی دارند که برای کارکرد صحیح فضا باید از آنها پیروی کرد. این استانداردها مانند ارتفاع جانمایی تلویزیون، ارتفاع نورپردازی، فاصله بین مبلمان ها برای طراحی یک فضای کاربردی در تمام سبکها یکسان است.»

برای مثال هر صندلی باید یک میز در نزدیکی خود داشته باشد تا هر فرد نوشیدنی ، کتاب یا سایر وسایل خود را بر روی آن قرار دهد. یا هر سینک به یک جا حوله ای با دسترسی آسان در کنار خود نیاز دارد و یک شیر آب نصب شده در بالای اجاق گاز مطمئنا می تواند روند پخت و پز را آسان تر کند. این قرارگیری های به ظاهر ساده، به عمد و از اصول و استانداردهای تعیین شده برای طراحی داخلی پیروی می کنند.

4: نورپردازی در طراحی داخلی لاکچری

نور ممکن است یکی از مهم ترین عناصر طراحی هر خانه باشد زیرا بر نحوه ی دیدن و نمایش مابقی عناصر طراحی داخلی فضا تاثیر می گذارد. مثال آن نحوه ی تابش نور به یک اثر هنری خاص یا یک گیاه آپارتمانی کمیاب است. وسایل روشنایی حتی می توانند به خودی خود یک اثر هنری باشند. این مورد در شرایطی که فضا از نور طبیعی خوبی بهره مند است بیشتر مصداق پیدا می کند زیرا در این موارد می توان از وسایل روشنایی تزئینی تری استفاده کرد « مانند لوستر با تعداد لامپ کمتر» که می تواند به عنوان نقطه کانونی «Focal Point» و یک قطعه بیان هنری در فضای لاکچری تاکید شود.

5: نکات و ترفندهای طراحی داخلی لاکچری

بافت های متنوع می تواند به فضا عمق ببخشد و تجربه جامع تری را در فضا خلق کند. سطوح صیقلی و براق اتمسفر مدرن را در فضا ایجاد می کند و سطوح نرم و کرکی مانند فرشهای مراکشی و شرقی اتمسفر آرامش و دنج بودن را در فضا به وجود می آورد. در طراحی داخلی یک فضای لوکس ترکیبی از این سطوح و داشتن بافتهای متنوع می تواند چندین تجربه حسی در فضا به وجود آورد.

6: انتخاب رنگ در طراحی داخلی لاکچری

استفاده از رنگ سفید برای تمام دیوارهای فضا نمی تواند اوج یک طراحی داخلی لاکچری را نشان دهد. بلکه استفاده از انواع پالت های رنگی خلاقانه و پوشش های دیواری تزئینی در صورتی که درست و به جا انتخاب شود می تواند قدرت طراحی داخلی را در ایجاد مفاهیم ، نگرشهای مختلف و سبک زندگی در یک فضا نشان دهد. برای مثال رنگهای تیره نشان دهنده ی شکوه و عظمت اند. همچنین داشتن پالت رنگی موضوعی می تواند یک نسخه سفارشی و مخاطب محور از طراحی داخلی لاکچری باشد. استفاده از هر کدام از رنگهای چرخه رنگ در فضا، یک حس و حالت مشخصی را از لحاظ روانشناسی محیطی به مخاطب القا می کند. برای مثال استفاده از رنگ زرد روشن در یک محیط، حس فعالیت و تمرکز کاری را افزایش می دهد. در حالی که رنگهای طیف آبی برای ایجاد حس آرامش و سکون در فضا مناسب است.

7: روش های طراحی داخلی لاکچری

داشتن نقطه کانونی «Focal Point» در فضا به معنی داشتن یک مرکز توجه برای هدایت چشم هنگام ورود به فضاست. شما می توانید یک تا دو نقطه کانونی در یک فضا داشته باشید. در واقع یک طراحی داخلی لاکچری و فاخر با جلب توجه مخاطب بر موضوعات مختلف او را در فضا سردرگم نمی کند بلکه برای ایجاد خوانایی و نفوذپذیری در فضا تمرکز بر روی یک یا دو موضوع از موضوعات و عناصر محوری مناسب است. در چنین فضایی است که تجربه ی یک فضای لاکچری و کیفی به مخاطب منتقل می شود. در اغلب اوقات چیدمان فصا، نقطه کانونی آن را تعیین می کند. مانند یک شومینه در سالن نشیمن یا یک جزیره در آشپزخانه، اما در طراحی داخلی نقاط کانونی فراتر از چیدمان فضا نیز می تواند انتخاب شود مانند انتخاب یک مجسمه یا تابلو هنری روی دیوار.

« هر عنصر در طراحی داخلی نباید خود را در معرض نمایش بگذارد، برای اینکه به یک طراحی داخلی لاکچری و برجسته برسیم لازم است که فقط یک یا دو عنصر بازیگر نقش اصلی نمایش دکوراسیون ما باشند و مابقی عناصر در جایگاه های دوم و سوم ایفای نقش کنند. »

8: مهارت های دیزاینر و طراح داخلی لاکچری

چه چیزی مجلل تر از اینکه در خانه ای زندگی کنی که سبک طراحی داخلی و دکوراسیون کل فضای آن مطابق و هم سو با یکدیگر باشد؟ تطبیق پذیری سبک طراحی داخلی در کل فضا به معنی این است که انتخاب متریالها، پالتهای رنگی، مبلمان ، نورپردازی و اکسسوری ها از یک جریان ثابت و سبک مشخص پیروی کند. رسیدن به این امر جز با انتخاب یک طراح داخلی و دیزاینر ماهر و متخصص در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون ممکن نمی باشد. طراحان با داشتن مهارت و تجربه قبل از انجام هر گونه عملیات ساختمانی فضا را در نرم افزار طراحی و شبیه سازی کرده و کلیه نیازها و استانداردهای فضایی که باید از قبل پیش بینی شود را در نظر می گیرند و تا حد امکان از بروز موارد غیر منتظره پیشگیری می کنند. 

مشاهده مطلب پیشنهادی : عناصر و اصول طراحی داخلی

9: استانداردهای طراحی داخلی لاکچری

طبیعت به عنوان تسکین دهنده و آرامش بخش روح و روان انسان شناخته شده است. ترکیب کردن فضای داخل با خارج یکی از استانداردهای اولیه و راهکارهای بسزا برای استفاده از طبیعت و عجین شدن بیشتر با آن در فضای زندگی است. هر چه طراحی داخلی کیفی تر و لاکچری تر باشد در آن به شکل برجسته تر و ویژه تر به این امر پرداخته می شود. یکی از راهکارهای آن در فضای پذیرایی یا نشیمن استفاده از پنجره های قدی کف تا سقف است تا محوطه و طبیعت زیبای بیرون را به فضای داخل بیاوریم.

« با افزایش دورکاری ها و افرادی که کار خود را در محیط منزل انجام می دهند و زمان بیشتری را در محیط خانه سپری می کنند، آوردن طبیعت بیرون به فضای داخلی برای افزایش کیفیت فضایی اهمیت بسیاری پیدا می کند.»

اگر در فضای داخلی خود با کمبود مناظر طبیعی مواجه هستید با استفاده از گیاهان طبیعی و عناصری با طیف رنگی خاک و طبیعت، اتمسفر مناظر طبیعی را به فضای داخلی بیاورید.

نکات مهم دکوراسیون لاکچری برای ریزفضاهای منزل مسکونی

اکنون که با اصول طراحی داخلی لاکچری آشنا شده اید زمان آن فرا رسیده که نکات مهم دکوراسیون لاکچری در ریزفضاهای آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی را در ادامه دنبال کنید.

طراحی آشپزخانه لاکچری

در طراحی داخلی لاکچری فضاهایی با تردد و کارایی زیاد مانند آشپزخانه باید توجه شود که این فضاها باید از نظر کاربردی بودن و زیبایی شناسی به یک میزان مورد توجه قرار گیرند. همچنین بسته به چیدمان و امکانات موجود در آشپزخانه باید فضایی برای نشیمن و صبحانه خوری در نظر گرفته شود. هنگام جانمایی این فضاها راحتی و ارگونومیک بودن آن باید در اولویت قرار گیرد تا فضای لذت بخشی را برای خوردن غذا در آرامش پدید آورد. این بدان معنی است که باید در انتخاب متریال و استانداردهای فضاهای نشیمن و شکل نورپردازی آن آگاهانه برخورد شود. برای مثال به جای استفاده از چراغهای نقطه از نورپردازی لوستر با نور گرم و مطبوع استفاده کنیم تا کانتر جزیره ای آشپزخانه را به یک بار لوکس تبدیل کند.

نکات مهم طراحی آشپزخانه لاکچری

طراحی داخلی فضای آشپزخانه لاکچری از آن جهت اهمیت پیدا می کند که ما این فضا را نه تنها به عنوان فضای آماده سازی غذا، بلکه به عنوان فضایی برای گذراندن اوقات فراغت با خانواده و دوستان، شروع یک روز با صرف صبحانه و داشتن ساعاتی آرامش بخش بعد از صرف شام استفاده می کنیم. به همین دلیل طراحی آن باید به گونه ای کارآمد و پاسخگو به نیازهای ما باشد. نکات اولیه ای که در طراحی داخلی آشپزخانه باید مورد توجه قرار گیرد شامل دو اصل است:

دو اصل اولیه که در طراحی آشپزخانه لاکچری باید رعایت شود ترتیب کار و مثلث کار آشپزخانه است. با اینکه رعایت این موارد جز الزامات ساختمانی نیست اما توجه به آن باعث افزایش کارایی در فضای آشپزخانه می شود.

مطالعه بیشتر : شناخت ریزفضاهای ویلا

1) ترتیب و توالی کار در آشپزخانه (work sequence)

ترتیب و توالی کار، ترتیب فعالیتهایی است که در تهیه غذا انجام می شود، این به معنی تمام مراحل از مرحله ورود به آشپزخانه با مواد اولیه تا ذخیره سازی آنها، شست و شو و آماده سازی، پخت و پز، خوردن و در نهایت تمیز کردن فضاهای مورد استفاده است. ما می توانیم این مراحل را به شش مرحله اصلی تقسیم کنیم:

1: ذخیره سازی: تخلیه و باز کردن مواد غذایی، نگهداری و ذخیره سازی آن در یخچال، فریزر و کابینت

2: شست و شو : شست و شو و پوست کندن، خرد کردن، الک کردن و شستن ظروف

3: آماده سازی: توزیع کردن، مخلوط کردن و آماده سازی غذا

4: پخت و پز: در این مرحله کلیه تجهیزات پخت و پز شامل اجاق گاز، فر، باربیکیو، مایکروویو به منظور جوشاندن، سرخ کردن، کباب کردن و غیره استفاده می شود.

5: سرو کردن غذا: شامل سرو غذا، گرم کردن، برشته کردن نان، نگهداری قاشق و چنگال، ظروف و چاشنی ها

6: غذا خوردن: چیدن میز غذا خوری و خوردن غذا

پس از تکمیل شدن این مراحل معمولا فعالیت هایی که به صورت برگشت انجام می شود شامل:

 • تمیز کردن: شامل منتقل کردن ظروف کثیف به سینک ظرف شویی و ماشین ظرف شویی، برگرداندن مواد غذایی خورده نشده به یخچال یا کابینت
 • شست وشو: شامل ربودن زباله ها، شست وشوی توسط ماشین ظرف شویی یا شست و شوی دستی، تخلیه و دور انداختن پسماند

سوال اینجاست که تمام مراحل ذکر شده چطور بر طراحی تاثیر می گذارد؟ جواب این است که چیدمان این فعالیتها در طراحی باید به گونه ای باشد که کمترین میزان تقاطع را در گردش فعالیتها ایجاد کند یا به عبارت دیگر چیدمان آشپزخانه را به گونه ای طراحی کنیم که تمام فعالیتهای لیست شده در راحت ترین شکل ممکن انجام شود. با این وجود در تمام حالتهای ممکن چیدمان، مسیر گردش برخی فعالیتها با یکدیگر تقاطع خواهد داشت برای مثال سینک ظرف شویی هم برای شست و شو و آماده سازی مواد اولیه کاربرد دارد هم برای انتقال ظروف کثیف از روی میز غذاخوری به ماشین ظرف شویی.

فاصله بین زون شست و شو «شماره 2» و زون آماده سازی «شماره 3» باید در حداقل حالت ممکن خود باشد، این به این دلیل است که حمل کردن تابه و ظروف پخت و پز سنگین از محل شست و شو تا آماده سازی کار دشواری است و معمولا توصیه می شود این فاصله بیشتر از 1.8 متر نباشد.

2) مثلث کار آشپزخانه (work triangle)

مثلث کار رابطه بین سه مورد از لوازم اصلی مورد استفاده در فضای آشپزخانه شامل یخچال، سینک و اجاق گاز است. قانون مثلث کار آشپزخانه به این صورت است که مجموع کلیه فواصل بین این سه عنصر باید بین 3.5 تا 6.5 متر باشد. فاصله کوتاه تر از استاندارد به این معنی است که ما فضا و سطح کار کافی برای آماده سازی غذا نداریم و فاصله بیش از استاندارد به این معنی است که ما برای انجام پخت و پز نیازمند است مسافت زیادی را راه برویم.  بنابراین حتی اگر روی چیدمان و طراحی آشپزخانه بزرگ خانوادگی کار می کنیم می توانیم با رعایت قانون مثلث کار، آشپزخانه را به صورت کارآمد طراحی کنیم. طول اضلاع مثلث کار از مرکز وسیله ها به یکدیگر محاسبه می شود.

لوازم و اتصالات آشپزخانه لاکچری (fixture & fitting)

تجهیزات و لوازم یک آشپزخانه لاکچری و مدرن شامل موارد زیر است:

یخچال و فریزر دو قلو توکار (fridge & freezer- double/side by side)، مایکروویو توکار(microwave)، فر توکار(wall oven)، اسپرسوساز توکار(coffee maker)، اجاق گاز صفحه ای برقی(cook top) یا اجاق گاز توکار، کابینت سوپرمارکتی بلند (pantry)، هود توکار بالای اجاق گاز(extractor fan)، کابینت های بلند و کوتاه بر اساس موقعیت قرارگیری(cupboard)، کشو(drawer)، کابینت های زیر نیمکتی، نیمکت(bench) ،ویترین شیشه ای(display cabinet)، قفسه نگهداری بطری ها(bottle rack)، ماشین لباسشویی توکار(washing machine)، ماشین ظرفشویی توکار(dish washer)، سطل زباله توکار(cupboard bin)، تجزیه زباله توکار(waste disposal unit)،میز کار(Work/counter top top)، تلفن، صفحه ال سی دی هوشمند تاچ(LCD)، اجرای سه ردیف کابینت برای سقف های بلند، نور زیر کابینتی برای میز کار و داخل کابینت، کابینت جزیره(Island) و صبحانه خوری، محل پرورش سبزیجات(herb garden)، ساعت، شیر آب توکار بالای اجاق گاز(pot filler)، پریز توکار صفحه کابینت (socket) یا بین کابینتی

مطالعه بیشتر : سبک طراحی داخلی مصر

مشاهده مطلب پیشنهادی : بهترین شرکت های طراحی داخلی

استانداردهای آشپزخانه لاکچری

عمق صفحه کار کابینت (worktop): 65 سانتی متر، ماشین لباسشویی توکار به عمق 60 سانتی متر، ماشین ظرف شویی توکار به عمق 60 سانتی متر، عمق یونیت کابینت پایین : 65 سانتی متر ( 5 سانتی متر فضای مورد نیاز برای عبور لوله پشت ماشین لباسشویی و ظرفشویی) ، 10 سانتی متر ارتفاع پاخور، 6 سانتی متر عمق تو رفتگی پاخور، 75 سانتی متر ارتفاع یونیت پایین، 5-3 سانتی متر ضخامت صفحه رویه کابینت، 40-70 سانتی متر ارتفاع فاصله بین کابینتی یونیت های بالا و پایین، ارتفاع یونیت های بالا بین 60-90 سانتی متر، ماکسیمم ارتفاع طبقه قابل دسترسی: 2 متر، عمق یونیت های بالا: 30-40 سانتی متر ، برای استفاده بیشتر از ارتفاع آشپزخانه می توان کابینت های بالا را دو طبقه طراحی کرد، در صورت دو طبقه بودن کابینت های بالا عمق یونیت های ردیف دوم 30-40 سانتی متر و عمق یونیت های ردیف سوم 40-60 سانتی متر، در صورت دو طبقه بودن کابینت های بالا، ارتفاع یونیت های ردیف دوم 30-60 و ردیف سوم 30-90 است. فاصله مورد نیاز از اجاق گاز : از هر طرف 40 سانتی متر، ارتفاع نصب فر و مایکروویو توکار ترجیحا 60، 90 و 120 سانتی متر باشد تا برای دسترسی به آنها نیازی به خم شدن زیاد نباشد اما در صورت ضرورت نصب فر در زیر اجاق گاز ارتفاع نصب 30 سانتی متر پیشنهاد می شود.

مشاهده مطلب پیشنهادی : آیتم های بازسازی داخلی ساختمان

استانداردهای فضای پخت و پز در آشپزخانه لاکچری (cooking)

فضای پخت و پز یکی از پرکاربردترین اجزای مثلث کار در آشپزخانه است که شامل اجاق گاز، فر، گریل و مایکروویو می شود.  برای مکش بخارات تولید شده هنگام پخت و پز نیازمند است که یک هود در بالای اجاق گاز نصب شود، این هود می تواند به صورت توکار طراحی شود که در این صورت سبک طراحی مینیمال (minimal)، یا به صورت اکسپوز طراحی شود که در این صورت سبک طراحی صنعتی (industrial) می شود.

استانداردهای جزیره در آشپزخانه لاکچری (kitchen Island)

با اضافه کردن جزیره در طراحی آشپزخانه امکان جدا کردن فضای غذاخوری از فضای کار در آشپزخانه مهیا می شود. بنابراین افراد می توانند در فضای آشپزخانه برای خوردن غذا دور یکدیگر جمع شوند اما از فضای کار آشپزخانه دور بمانند. به اضافه اینکه خود کانتر جزیره فضای قرارگیری یونیت های کابینت و کشوهای مختلف را برای قرارگیری و ذخیره سازی وسایل مختلف در خود فراهم می آورد. همچنین سینک شست و شو، ماشین ظرف شویی توکار، سطل زباله توکار و دستگاه تجزیه کننده زباله نیز می تواند مطابق شکل در داخل کانتر جزیره جای داده شود.

مشاهده مطلب پیشنهادی : راهنمای استفاده از انواع شومینه

مشاهده مطلب پیشنهادی : همه چیز در مورد گیاهان در دکوراسیون

مطلب پیشنهادی : مصالح طراحی نمای ساختمان

استانداردهای فضای شست و شو آشپزخانه لاکچری (Sink & Tap)

فضای شست و شو یکی از اجزای مثلث کار آشپزخانه است و مطابق تحقیقات انجام شده بیشترین زمانی که افراد در آشپزخانه می گذرانند در فضای شست و شو است. عرض همه سینک ها 50 سانتی متر و طول آنها متفاوت است. طول سینک یک لگنه با سینی 80-100 سانتی متر و بدون سینی 40-60 سانتی متر است. طول سینک دو لگنه با سینی 120 سانتی متر و بدون سینی 80-100 سانتی متر است. نصب شیر آب حرفه ای شلنگ دار برای شست و شو ظروف و نواحی مختلف سینک مناسب و کاربردی است. سینک آشپزخانه می تواند از متریال های مختلفی مانند استیل ضد زنگ، چینی، گرانیت و سرامیک ساخته شود و نوع آن می تواند به دو شکل روکار( لبه برگرد) و توکار باشد.

مشاهده مطلب پیشنهادی : انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری

مشاهده مطلب: سبک مینیمال

استانداردهای صفحه روی کابینت / میز کار آشپزخانه لاکچری ( Counter Top/ Work Top )

ضخامت صفحه روی کابینت بین 3 تا 5 سانتی متر می تواند باشد. جنس صفجه روی کابینت می توان از متریال های مختلف مانند سنگ طبیعی شامل سنگ گرانیت، سنگ صابون، سنگ مرمریت، سنگ  کوارتز، انواع سرامیک و پورسلان، انواع سنگ های مصنوعی مانند کورین، ام دی اف 3 و 5 سانتی متری، پی وی سی، استیل ضد زنگ و میکروسمنت مخصوص فضای مرطوب انتخاب شود.

استانداردهای کابینت آشپزخانه لاکچری (Cupboards)

ساخت کابینتها با متریال تماما چوب هزینه بسیار بالایی دارد. کابینتها می توانند از ام دی اف 16 میلیمتر ساخته شوند. ام دی اف نوعی ورق فیبر با چگالی متوسط استMDF(Medium Density Fiberboard)  که با روکش های متنوع، می تواند طرح ها و رنگ های مختلفی به خود بگیرد. امروزه روکشها با کیفیت و طرح و نقش های متنوع تولید می شوند. این روکشها می تواند طرح و نقش چوب داشته باشند و روی بدنه ی ام دی اف خام اجرا شود. انواع روکشهای مورد استفاده در ام دی اف شامل روکش های آکریلیک Acrylic ، های گلس High Gloss، لمینت Laminate ، اچ پی ال HPL(High Pressure Laminate) ، ملامینه  Melamine، سینکرونایزد Synchronized، چرم، لترون Letron، پی وی سی PVC، روکش چوب طبیعی و روکشهای یو وی UV است. یکی از تکنیک های اجرای روکش روی بدنه ام دی اف خام، پی وی سی یا نئوپان روش ممبران است. در تکنیک ممبران روکش روی بدنه وکیوم می شود.  به همین دلیل امکان سی ان سی شدن بدنه برای ابزار زنی و انداختن نقوش کلاسیک در این روش وجود دارد. به دلیل اینکه جنس روکش ممبران از پی وی سی است این روکش مقاومت خوبی در برابر ضربه و رطوبت دارد اما در برابر نور خورشید و حرارت آسیب پذیر است. یکی دیگر از روکشهای مورد استفاده در کابینت رویه رنگ پلی اورتان است. رنگ پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد اما در برابر ضربه آسیب پذیر است.

ایده های کابینت آشپزخانه لاکچری (Cupboards)

برای بازشو کابینت های لاکچری به جای دستگیره نمایان (Expose) می توان از دستگیره های مخفی استفاده کرد. در این حالت ظاهر کابینت ها لوکس تر و مدرن تر به نظر می رسد. دستگیره های مخفی در انواع مختلفی طراحی می شوند. یکی از آنها دستگیره مگنتی یا فشاری (Push-to-open) است. حالت دیگر دستگیره های لمسی (Touch) است که مجهز به سنسور است. نوع دیگر دستگیره سی ان سی شده داخل بدنه درب است که به صورت یکپارچه با درب دیده می شود. مدل دیگر آن طراحی جای دست در بالای درب کابینت ها برای باز کردن آنها است. در همه این موارد دستگیره درب کابینت به صورت مخفی است و دیده نمی شود.

مطلب پیشنهادی: عناصر و اصول دیزاین

ایده های میز ناهارخوری آشپزخانه لاکچری (Kitchen Table)

میز ناهارخوری می تواند با متریالهای مختلف از جمله چوب طبیعی، سنگ طبیعی، ام دی اف ، شیشه، سرامیک ، استیل ضد زنگ و غیره ساخته شود. پایه های آن می تواند از جنس فلز یا چوب باشد. اما در میان این متریالها سنگ طبیعی از مابقی گران تر و لاکچری تر به شمار می رود.

مشاهده مطلب: بازسازی منزل مسکونی

مطلب پیشنهادی: سبک طراحی داخلی یونانی

مشاهده مطلب: دیزاین نما ساختمان

طراحی نشیمن و پذیرایی لاکچری :

فضای نشیمن لاکچری فضایی است که افراد بتوانند بیشترین زمان خود را در آسایش و راحتی در آن به سر ببرند.  فضای نشیمن با توجه به نیازهای افراد می تواند علاوه بر کاربری نشیمن و پذیرایی با کاربری دومی مانند کتابخانه، فضای تماشای تلویزیون، پرورش گیاه، فضای کار و غیره ترکیب شود. با توجه به اینکه هدف افراد از داشتن فضای نشیمن و پذیرایی در اولویت اول چیست ابتدا باید مبلمان متناسب با کارکرد اصلی آن انتخاب شود ( برای مثال یک دست مبلمان سکشنال (sectional) راحتی ) سپس برای تکمیل دکوراسیون، آیتم های تزئینی و دکوری به فضا اضافه شود، بدین ترتیب فضای شما در جهتی طراحی می شود که به نیازهای اصلی شما را پاسخ دهد.

مطالعه بیشتر: بازسازی دفتر اداری

ریز فضاهای اصلی نشیمن و پذیرایی لاکچری

فضای نشیمن و پذیرایی

فضای تماشای تلویزیون

فضای غذاخوری

هر کدام از این ریز فضاها از لحاظ ارزش گذاری فضایی به نسبت یکدیگر متفاوت اند. ترتیب قرارگیری این فضاها به لحاظ ارزش فضایی به صورت زیر است:

1: فضای نشیمن و پذیرایی

2: فضای غذاخوری

3: فضای تماشای تلویزیون

ارزش فضایی هر ریزفضا در محل جانمایی و قرارگیری آن نسبت به دیگری تاثیرگذار است. هرچه اولویت ریزفضا و ارزش گذاری آن نسبت به دیگری بالاتر باشد محل قرارگیری آن نسبت به ورودی دورتر خواهد بود.

اصول طراحی نشیمن و پذیرایی لاکچری

ماهیت فضای پذیرایی و نشیمن نسبت به فضای اتاقهای خواب، پویایی (Dynamic) بودن است . یکی از آیتم هایی که در طراحی داخلی لاکچری اهمیت دارد داشتن نقطه عطف یا focal point در طراحی است. نقطه عطف از این جهت اهمیت دارد که کلیت عناصر طراحی را حول محور خود سامان می دهد و تمرکز و توجه مخاطب ، به جای پراکنده شدن میان عناصر مختلف در فضا ساماندهی می شود. این نقطه ی عطف در فضای پذیرایی می تواند یک مجسمه یا شومیه به همراه یک تابلو هنری یا یک کاناپه باشد.

چیدمان مبلمان در فضای پذیرایی لاکچری باید از روشهای اصولی پیروی کند. برای افزایش پویایی و دوستانه تر بودن فضای نشیمن لازم است که مبلمان در مقابل یکدیگر چیده شود. این در حالی است که در چیدمان های غیر اصولی افراد مبلمان خود را به صورت خطی یا ال چیدمان می کنند که در نهایت غیر دوستانه ترین فضا را برای معاشرت ایجاد می کند.

مشاهده مطلب: انواع نما ساختمان

انواع مبلمان نشیمن و پذیرایی لاکچری

انواع مبلمان در فضای نشیمن و پذیرایی لاکچری شامل موارد زیر است:

 • مبل تک نفره / fauteuil : این واحد مبلمان معمولا دارای عرض 80 سانتی متر و عمق 60 سانتی متر است.
 • مبل مدول فیکس دو یا سه نفره/ sofa : معمولا دارای عرض 150 سانتی متر (دو نفره) و 220 سانتی متر (سه نفره) و 60 سانتی متر عمق است.
 • Chais lounge/Long Seat : مبل دارای عرض 150 تا 220 سانتی متر که از یک سمت دارای پشتی و از یک سمت بدون پشتی (برای دراز کردن پاها) باشد.
 • نیمکت / Bench : به نشیمن چند نفره بدون پشتی گفته می شود.
 • صندلی /chair : به صندلی بدون دسته که دارای حداقل ابعاد 40 در 40 سانتی متر باشد گفته می شود.
 • صندلی دسته دار / Armchair : به صندلی دارای دسته گفته می شود.
 • Stool: به نشیمن تک نفره پایه دار بدون دسته گفته می شود.
 • Poof: به نشیمن تک نفره بدون پایه و بدون دسته گفته می شود.
 • Bargere: به مبل با دسته ی یکپارچه با پشتی گفته می شود.  

مطالعه بیشتر: سبک های طراحی نما

اصول چیدمان نشیمن و پذیرایی لاکچری

در طراحی داخلی پذیرایی لاکچری جانمایی و چیدمان مبلمان از اصول و قواعدی پیروی می کند. بالاترین قسمت در فضا نسبت به ورودی بالاخانه یا Up Area نامیده می شود. این محل مناسب ترین محل برای قرارگیری مبلمان پذیرایی است. دیوار اصلی در قسمت بالای فضا محل قرارگریری کاناپه اصلی است. در چیدمان کلاسیک دیوار روبه روی ورودی فضا محل قرارگیری کاناپه اصلی است. در چیدمان مدرن دیوار عمود بر ورودی فضا هم می تواند محل قرارگیری کاناپه اصلی باشد. اما در هیچ کدام از سبکها کاناپه اصلی پشت به ورودی قرار نمی گیرد.

در هر فضای نشیمن یک تا دو صندلی مخصوص میزبان در نظر گرفته می شود که به آن صندلی میزبان یا (Host) گفته می شود. صندلی میزبان در مقایسه با صندلی مهمان جمع و جورتر و کوچکتر انتخاب می شود و می تواند از نظر سبک و نوع پارچه متفاوت از صندلی های مهمان باشد. از نظر جانمایی محل قرارگیری صندلی میزبان در نزدیک ورودی است. هیچگاه صندلی مهمان را در نزدیک ورودی قرار نمی دهیم.

طراحی شلف و کمد نشیمن و پذیرایی لاکچری

یکی از قواعدی که طراحان داخلی برای لوکس تر دیده شدن فضا رعایت می کنند توجه به هم خطی ها و در امتداد هم قرار دادن خطوط در حد امکان است. رعایت این اصل در طراحی شلف ها و کمدها نیز به زیباتر و لاکچری تر دیده شدن فضا کمک می کند. قرار گرفتن خطوط در امتداد هم با تاکید بر تفکیک پذیری و هندسه در فضا، به نظم و زیبایی فضا می افزاید.

طراحی تی وی وال (TV Wall) نشیمن و پذیرایی لاکچری

طراحی تی وی وال (TV Wall) می تواند با طراحی شلف و کمد ترکیب شود و علاوه بر جای دادن تجهیزات صوتی و تصویری مانند receiver ، DVD Player، بلندگوها ، محل قرارگیری کتاب ، مجله و لوازم دکوری باشد. برای نصب تلویزیون ارتفاع مناسب نصب و زاویه دید مناسب برای تماشای تلویزیون باید رعایت شود. با توجه به قواعد و مبانی بینایی انسان و ارگونومی بدن او هنگام نشستن، زاویه دید تماشای  تلویزیون 30 درجه و ارتفاع جانمایی تلویزیون 110 سانتی متر است.

انتخاب اکسسوری و لوازم دکوری فضای نشیمن و پذیرایی لاکچری

آخرین مرحله از طراحی فضای پذیرایی و نشیمن انتخاب اکسسوری و لوازم دکوری است. یک سالن پذیرایی لاکچری و دلنشین بدون اکسسوری و لوازم دکوری نمی تواند کامل باشد. این اکسسوری ها می تواند شامل:

1. نقاشی و پوستر : با انتخاب یک نقاشی هنرمندانه یا یک پوستر هنری قاب گرفته شده دیوار فضا از حالت خشک و بی روح خارج می شود.

2.آباژور ایستاده : آباژور ایستاده علاوه بر تامین نور محیط می تواند خود دارای استایل و فرم شاخصی در فضای پذیرایی باشد.

3.میزهای کنار مبلی

4.فرش و کوسن: استفاده از فرش و کوسن با بافت های برجسته و نقوش چهارخانه و متنوع حس دنج بودن و آرامش را در فضا تشدید می کند.

اضافه کردن رنگ و متریال به فضای نشیمن جلوه ای خاص به فضا می دهد و حس نشاط ، سرزندگی و پویای را در فضا به وجود می آورد. انتخاب رنگ در فضا اصولی دارد که باید رعایت شود. در غیر این صورت فضا از حالت نظم خود خارج شده و شلوغ و نامرتب به نظر می آید.

مشاوره سفارش طراحی

✆ تماس و دریافت مشاوره:        02 13 222 0902      3952 4482 – 021

اگر مایل هستید به شکلی ویژه برایتان طراحی شود و یک طرح اختصاصی برای منزل خود داشته باشید، می توانید درخواست خود را از صفحه «سفارش طراحی آنلاین» ارسال کنید. آرانو از پیشگامان طراحی داخلی و دکوراسیون در ایران با مدیریت اساتید مجرب و فعال در این حوزه افتخار این را دارد که امروز به عنوان یکی از بهترین شرکت های طراحی در کشور با بیش از چند دهه سابقه بهترین کیفیت خدمات را ارائه می کند. خدمات آرانو شامل ارائه «تور 360 درجه مجازی شبیه سازی شده از خانه شما» به همراه «نقشه دوبعدی فاز یک و فاز دو» است. خدمات آرانو بصورت تضمینی بوده و جلب رضایت شما افتخارآفرین گروه طراحی و ساخت آرانو است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا